Karel a Herman Škorpilovi – jména dvou bratrů pocházejících z Vysokého Mýta, kterým se začátkem 20. století podařilo objevit jednu z nejznámějších národních památek Bulharska. Skalní klášter Aladža je nejzachovalejší stavbou svého druhu. Nachází se, co by kamenem dohodil, od populárního letoviska Zlaté písky a řadí se mezi nejnavštěvovanější turistická místa. Vydejte se společně s Blue Style po stopách českých archeologů a objevte příběh místních mnichů.
Vznik kláštera se datuje do období 10.-12. století. Bohužel se nepodařilo dochovat žádné písemné prameny, kvůli čemuž dodnes neznáme přesnější údaje a ani jeho původní jméno. To současné je podle odborníků odvozeno od arabského slova, nesoucí význam pestrý nebo barevný. Klášter využívali ve své době křesťanští mniši. Jednalo se o typický středověký jeskynní komplex, kterých existovalo v Bulharsku hned několik. Svému účelu sloužil údajně klášter Aladža až do vpádu Turků, tedy přibližně do konce 14. století.
Dnes můžete areál kláštera navštívit díky bratrům Škorpilovým. Ti nejen že pozůstatky kláštera objevili, ale založili také v Bulharsku první muzeum, archeologický spolek a zkoumali i další části země. Za své zásluhy po nich Bulhaři pojmenovali dokonce i vesnici Škorpilovci, která se rozkládá na jihu od Varny.
Klášter tvoří jeskyně vytesané v několika úrovních vápencového útesu, z nichž nejvyšší dosahuje až 40 metrů. Stavba se skládá z původního klášterního kostela, šesti mnišských cel, které spojují chodbičky, refektáře s kuchyní, malou kaplí a kryptou. Celkem má tři podlaží, v nichž měli mniši k dispozici vše, co k životu potřebovali.
Po zaplacení vstupného, které činí 5 BGN pro dospělého a 2 BGN pro děti, si můžete skalními chodbami projít a prohlédnout si muzeum. V tom uvidíte nejen maketu původní podoby kláštera, ale také dobové fotografie a dočtete se více o příběhu Škorpilů. V areálu na vás čekají i dvě menší katakomby, jež byly pravděpodobně osídleny již ve 4.-6. století.
Zajímá vás, jaké by to bylo žít ve skále? Klášter Aladža otevírá své brány pro návštěvníky vždy od března do listopadu. V hlavní sezóně, tedy od května do října můžete přijet v kterýkoliv den. Na místo dojdete z hotelů na Zlatých píscích klidně i pěšky. Z větší dálky pak můžete přijet pohodlně autem nebo autobusem číslo 29, který odjíždí z 15 kilometrů vzdálené Varny. Nejbližší zastávka nese stejnojmenný název.
Návštěva kláštera představuje skvělý rodinný výlet. Spojit ho doporučujeme i s procházkou v chráněných lesích v okolí. Cestou potkáte například pramen s minerální vodou nebo vyhlídkovou věž slibující nádherný pohled na Černé moře.
Mohlo by vás zajímat

Betakaroten aneb Proč dovolená u moře vyžaduje provitamin A
Také vás baví cestovat do zahraničí za sluníčkem a koupáním? Dovolená u moře je záležitostí, kterou si – díky CK Blue Style – můžete dopřát kdykoliv během roku. Řecké ostrovy, Egypt, Tunisko včetně ostrova Djerba, Bulharsko, Turecko, Itálie, Spojené arabské emiráty, Thajsko, Maledivy, Kapverdy, Kypr a podobně, výběr je vskutku pestrý. Jestliže se hodláte nádherně […]

10 důvodů, proč milujete Kalábrii
Itálii není třeba dlouze představovat. Tato jihoevropská země dlouhodobě patří mezi nejpopulárnější dovolenkové destinace, kam každoročně míří miliony cestovatelů z celého světa. Dechberoucí historie jedné z kolébek evropské civilizace, úchvatné přírodní scenérie a světově proslulá kuchyně – to jsou jen některé ze střípků, které tvoří dohromady fascinující obraz současné Itálie. Region Kalábrie se nachází v […]

Dovolená v exotice: Utečte před zimou do ráje!
Na podzim většina z nás mívá špatnou náladu z nadcházejících krátkých a mrazivých dnů a už se těší na další léto, až zase budeme chodit jenom v tričku. Tou nejlepší možností, jak si čekání na sluníčko zkrátit, je samozřejmě dovolená v exotice! Share Tweet Email