Mellieha: Městečko, jež je opomíjeným skvostem ostrova Malta

Zajímavosti

Malta je ideální podzimní destinací. Nejen, že se tu teplota vzduchu pohybuje průměrně kolem 24 stupňů, ale stejně tolik má i moře, které už bývá v tuto dobu leckde chladnější. Naši turisté sem jezdí často a rádi – nejen v tuto dobu. A mnozí se i domnívají, že mají skoro celé území projeté. Nicméně o městečku Mellieha asi slyšel jen málokdo z nich. Také se nachází až na úplně nejsevernějším výběžku ostrova.

I když vzhledem k tomu, že Malta je menší než Praha, nehraje vzdálenost zas tak velkou roli. Mellieha patřila k nejstarším solným pánvím na světě. A právě tento nerost, co je  –  jak dobře víme ze známé pohádky – nad zlato, mu dal jméno. Maltsky se soli říká melh.

Mellieha

Čeká vás nádherný výhled

Později ale byly zásoby vytěženy, dnes na jejich místě „vládne“ ptačí rezervace Ghadira Bird Sanctuary. Zvláštností je farní kostel s rozsáhlým podzemím a jeskynní kaplí Panny Marie. V té se nachází freska, kde je vyobrazena s malým Ježíšem. Podle legendy pochází už z roku 60.

Měl ji vlastnoručně vytvořit svatý Lukáš. Vědci ovšem tvrdí, že vznikla mnohem později, až kolem dvanáctého století. Ať tak či tak, od kostela je vynikající výhled na záliv Ghadira, kde je vůbec největší pláž na celé Maltě. Vzhledem k zmíněné odlehlosti není návštěvnost vysoká.

Má na délku 500 a šířku 40 metrů, „povinnou“ Modrou vlajku, písčitý povrch a pozvolný vstup do moře, výhodný pro rodiny s caparty. Poblíž jsou obvyklé hotely, obchody, restaurace. Přímo na pláži čtyři stánky, připravené napojit a nasytit hladové turisty i místní.

Mellieha

Děti se zabaví v pirátské vesnici

Nedaleko je další atrakce, zátoka Anchor Bay, kde v roce 1979 vznikl film Pepek Námořník. Tam se vyřádí děti, po natáčení tu zůstaly kulisy včetně pirátské vesnice, pojmenované, jak jinak než Popeye Village. Koho přitahuje architektura, půjde se podívat na Selmun Palace.

Anchor Bay

Impozantní stavba z roku 1783 je od Domenica Cachii, jedná se o největší a zároveň poslední historickou budovu postavenou řádem johanitů, u nás známých spíš jako Maltézští rytíři. V roce 2011 byla ovšem začleněna do hotelového komplexu vzniklého už předtím.

Anchor Bay

Mellieha okouzlí i strážní budovou

Dominantou městečka Mellieha je však rudá věžovitá stavba St. Agatha’s Tower, postavená jako strážní. Hlídá oblast před případnými vetřelci už od roku 1649. Stojí za to se k ní vypravit, už jen kvůli nádhernému panoramatu, zahrnujícímu členité pobřeží i typicky bílé budovy.

Mellieha

Mellieha má asi 10 tisíc stálých obyvatel. Koho moře omrzí, může se vydat na menší túru do vyprahlých, kamenitých pahorků, přitažlivých právě díky drsné kráse. S výletem bude jistě každý spokojen, navíc spojení z metropole Valletta je velice dobré i k večeru.

Mellieha

Sorrento

Sorrento: Krásné italské město, které opěvoval i Karel Gott

Saturnia: Toskánské městečko, které láká na ozdravné zimní koupání

Saturnia

Mohlo by vás zajímat

pláž u města Villasimius

Sardinie má okouzlující pláže i historii, vysvětluje Lenka Pátek

Divoké hory, kilometry písčitých i oblázkových pláží a bohatá historie – to jsou hlavní důvody, proč jsem si zamilovala italský ostrov Sardinie. Samozřejmě musím hned na úvod vyzdvihnout také výbornou gastronomii a krátkou dobu letu. Vůbec se nedivím tomu, že se této destinaci přezdívá Karibik Středomoří. Letní dovolená na Sardinii je úžasný zážitek, na který […]

Číst více

Experti na cestách

Experti na cestách: 33. díl

Experti na cestách vám v tomto díle poradí jak postupovat, pokud si chcete na dovolené půjčit auto nebo skútr, na co si dát pozor a co je nutné mít u sebe. Braňo Holiček, režisér seriálu Zlatá labuť, se pak podělí o svou nejlepší dovolenou a nebudou chybět ani tipy na destinace od Lenky Pátek, obchodní […]

Číst více

přístav Fiskardo na ostrově Kefalonie

Fotoreportáž: Přístavní vesnička Fiskardo na ostrově Kefalonie

Směsicí romantiky, luxusu a historie je přístavní vesnička Fiskardo, která se nachází v severní části řeckého ostrova Kefalonie. Turisty přivítá řada taveren, kaváren i obchůdků nejen se suvenýry. Patrně největším lákadlem je posezení v některém z útulných podniků na promenádě. Panuje v nich pohoda, další výhodou je pěkný výhled. Až vás nečinnost omrzí, můžete se […]

Číst více