Bakšiš: Jak na tento fenomén nejen arabského světa?

DestinaceRady na cestu

Lidé, kteří jedou do některé z arabských zemí, často řeší, jak se vyrovnat s tamějším zvykem dávání bakšiše, tedy jakéhosi spropitného. Kolik, komu, jak často, kdy, případně v jaké měně ho dávat? To jsou jen některé z dotazů, které nám naši klienti pokládají. Přinášíme vám tedy pár tipů, jak se s tímto zvykem vypořádat tak, aby byli nakonec všichni spokojeni. Nebojte, není to žádná věda! Navíc vás to nemusí stát více než jen pár korun, a ještě navíc vykouzlíte úsměv na tváři několika pracovitým lidem a jejich rodinám.


Samotné slovo „bakšiš“ pochází z perštiny a znamená „dar“. Poskytování této neformální odměny za služby je rozšířeno v mnoha kulturách po celém světě a jeho formy jsou různorodé. My, nynější cestovatelé, jsme zvyklí dávat bakšiš hlavně v islámském světě, ve kterém je tato tradice historicky zakořeněna nejvíce. Je vnímána jako projev uznání a velkorysosti. Ač by si někdo mohl myslet, že se jedná o zvyk relativně nový, tradice poskytování dýška sahá až do dávných časů. V dnešní době samozřejmě existují napříč kulturami rozdíly v tom, jak je bakšiš vnímán a kdy je považován za vhodný či dokonce samozřejmý, a kdy může třeba i urazit.

Teď se pojďme podívat, v jakých oblíbených cestovatelských destinacích se s touto formou odměny můžeme setkat a kde se očekává nejvíce. V každém případě je však potřeba být citlivý k místní kultuře, ať už se vydáte kamkoliv.

Úsměv za pár korun  

Jednou z oblíbených zemí, kde se s bakšišem můžete setkat, je například slunný Egypt. Při návštěvě země faraonů je dobré rozměnit si na drobné dolarové či eurové bankovky, kterými uděláte místním určitě větší radost než dary v místní měně. Totéž mimochodem platí i pro ostatní arabské země (ale třeba i pro Turecko), jejichž měna zejména v posledních letech kvůli vysoké inflaci silně devalvuje a eura či dolary představují pro místní mnohem větší jistotu, že si za ně budou moci nakoupit to, co potřebují.

Autorce článku se též osvědčilo jednodolarovými bankovkami či eury obdarovávat malé děti, které během svých toulek Egyptem potkala. V tomto případě se sice nejedná o bakšiš, ale věřte, že ty zářivé úsměvy opravdu stojí za to! 

Pár dolarů či eur můžete nechávat i na pokoji pro pokojovou službu. I pokojští jsou velmi vděční a i za ty nejmenší obnosy a rádi vám na posteli vykouzlí nejen nejrůznější zvířátka a obrazce z ručníků, ale nebudou šetřit ani úsměvy, když se s někým z nich potkáte na chodbě. Stejně vděčný a nadšený bude i portýr, který vám donese zavazadla k pokoji.

Dále se s poskytováním bakšiše můžete setkat v Tunisku či Maroku. Obecně platí, že je považováno za dobrý mrav odměnit nějakým tím dolarem personál hotelu, řidiče autobusu či průvodce na výletě a další, kteří pro vás vykonají nějakou službu. Samozřejmě to není povinné a určitě není nutné platit všem všude. V drtivé většině případů jsou místní velmi pokorní a bakšiš si nevynucují. Naopak ho přivítají s velkou radostí. Jedná se totiž o jeden z jejich hlavních příjmů a každý vámi poskytnutý dolar či euro má velký vliv na kvalitu jejich života i života jejich rodiny.

Ne vždy je bakšiš dobrý nápad…

Kdy naopak není vhodné bakšiš rozdávat? Pro příklad můžeme uvést asi veškeré instituce, které se netýkají cestovního ruchu –⁠ například nemocnice a úřady, kde by mohl být neškodný bakšiš brán jako úplatek.  Nikdo asi nechceme strávit část své vytoužené dovolené na policejní stanici v cizí zemi.

Jak jsme však popsali výše, dávání bakšiše není nic složitého. Nakonec záleží opravdu jen a jen na vás, jak se k tomuto zvyku postavíte. A kdybyste chtěli udělat radost i těm nejmenším, můžete přivézt nějaké ty bonbony, čokoládu, pastelky nebo třeba omalovánky. Věřte nám, že za ty vděčné úsměvy těch pár korun rozhodně stojí!

Suvenýry: Na co si dát pozor?

Suvenýry: Co si lze přivézt zpět domů, a na co si dát naopak pozor?

Dovolená na Sardinii: Objevte ostrov Asinara, přírodní ráj s pohnutou minulostí

ostrov Asinara

Mohlo by vás zajímat

10 nejlepších řeckých pláží

10 nejlepších řeckých pláží: Balos, Navagio i Tsambika

Vybrat nejkrásnější pláže v zemi, která se pyšní jedenáctým nejdelším pobřežím na světě a stovkami pláží oceněných Modrou vlajkou, není vůbec jednoduchým úkolem. Přesto jsme se pokusili a zvolili 10 nejlepších, jež zkrátka musíte alespoň jednou za život navštívit. Share Tweet Email

Číst více

Nejkrásnější pláže Marsa Alam

Dovolená v Egyptě: Nejkrásnější pláže Marsa Alam

Milujete krásné pláže a objevování pestrobarevného podmořského světa? Tak to se určitě chystáte na dovolenou do egyptského plážového a potápěčského ráje –⁠ Marsa Alam. Víte však, jaká místa by vám rozhodně neměla uniknout? No přece ty nejkrásnější pláže Marsa Alam! Share Tweet Email

Číst více

Acquacotta

Acquacotta: Oblíbená italská polévka, kterou vymysleli chudí lidé

Jedním z hlavních důvodů, proč Češi míří na dovolenou nebo eurovíkend do Itálie, je vyhlášená místní gastronomie. Aby ne – italská kuchyně se řadí mezi nejlepší na světě. Jedinečná jsou nejen hlavní jídla a dezerty, ale také polévky. Kromě minestrone je proslulá i acquacotta, jejíž základ tvoří více druhů zeleniny, chléb a tzv. ztracené vejce. Share […]

Číst více