Street art je výtvarné umění, které je vytvářené na veřejných místech. Nejedná se pouze o klasické graffiti, ale také o další techniky. Chystáte se na tuniský ostrov Djerba? Pokud vás zajímají malby tohoto druhu, nevynechejte během dovolené návštěvu městečka Er Riadh. Kromě synagogy La Ghriba v něm spatříte spoustu výtvarných počinů na fasádách domů, zídkách i dveřích. Stačí, když zamíříte do čtvrti zvané Djerbahood.
Jsou dvě snadné možnosti, jak se do městečka Er Riadh (nebo také Erriadh či Er-Riadh, dříve Hara Sghira) dostat. A to buď v rámci některého z výletů, které má v nabídce CK Blue Style, anebo taxíkem. Ty jsou na ostrově Djerba velmi levné. A když vás v autě pojede víc, společně se složíte na cestu a ušetříte. Strach o bezpečí mít rozhodně nemusíte…
Jedná se o nápad francouzské galerie
Úspěšný projekt s názvem Djerbahood iniciovala v červnu roku 2014 známá pařížská galerie Itinerrance.
Do Er Riadhu na ostrově Djerba se následně sjelo přibližně 150 umělců třiceti různých národností a vytvořili cca 250 výtvarných počinů. Postupem času přibyla asi tak stovka dalších…
Mnohé malby jsou stále ve skvělém stavu, na jiných se už podepsal zub času.
Zatímco některá díla byla po nějaké době z nejrůznějších důvodů odstraněna, byly vytvořeny desítky nových.
V městečku Er Riadh uvidíte nejen malby na velkých plochách, ale také barevné vchody do domů a nádherné brány.
Většina místních obyvatel přijala projekt Djerbahood s nadšením. Er Riadh díky němu poměrně ožil – začalo se sem sjíždět více turistů.
Mezi umělci, kteří se na projektu Djerbahood podíleli, figurují například Add Fuel, Aya Tarek, eL Seed, C215, Fintan Magee, Phlegm, ROA, Swoon či Yazan Halwani. Většinu z nich sice neznáte podle jména, ale jejich díla jste už nejspíš někde viděli.
Projekt Djerbahood zaujal The New York Times
Snímky, které jsou součástí tohoto článku, pocházejí z října roku 2020. Nutno podotknout, že se jedná pouze o malou ochutnávku toho, co ve čtvrti Djerbahood můžete zahlédnout.
Nafotil jsem pro vás jen několik ulic, zbytek si projděte, až sem dorazíte. Dovolená na Djerbě je cenově snadno dostupná pro většinu Čechů, sezóna trvá od konce dubna až do listopadu a letadlem se sem mnohdy dostanete dřív než autem z Prahy do Brna.
Podobně jako ve městech Houmt Souk a Midoun či v areálu Djerba Explore Park i v městečku Er Riadh narazíte na keře, stromky a popínavé rostliny, které úžasně kontrastují s bílými omítkami domů a kamenných zídek.
Jestliže do čtvrti Djerbahood vydáte, nezapomeňte si fotoaparát – pořídíte tady celou řadu atraktivních záběrů.
Projekt Djerbahood se setkal s velkým mediálním ohlasem. Během několika měsíců o něm informovala média z cca 70 zemí světa. Mimo jiné i uznávané deníky The New York Times, The Guardian a Le Monde.
Foto – Richard Sacher
Mohlo by vás zajímat
Dovolená v Egyptě: Potápění v Marsa Alam
Láká vás objevování pestrobarevného podmořského světa? Tak to se určitě chystáte na potápění v Marsa Alam, egyptského dovolenkového ráje! Víte však, jaká místa by vám rozhodně neměla uniknout? Share Tweet Email
Bajadera: Chorvatský dezert, který obsahuje čokoládu i ořechy
Jezdíte rádi do Chorvatska, respektive do zemí, které byly kdysi součástí dnes už neexistující Jugoslávie? Pak možná víte, že když dostanete chuť na sladké, můžete si v cukrárně, kavárně či restauraci objednat zákusek jménem bajadera neboli bajadere. Tento název zřejmě znáte i v jiné souvislosti. Jedná se taktéž o operetu od Emmericha Kálmána, dále o […]
Zanzibar: Ostrov koření
Zanzibar není jen rájem bělostných pláží a tyrkysového moře, ale je také voňavým ostrovem, kde vůně koření zaplní každý kout. Díky své bohaté historii obchodní křižovatky se ostrov stal světově známým jako „Ostrov koření“. Share Tweet Email