Djerbahood: Čtvrť v tuniském městečku Er Riadh láká turisty na street art

27. 4. 2021DestinaceDjerbaTuniskoTipy na výlety

Street art je výtvarné umění, které je vytvářené na veřejných místech. Nejedná se pouze o klasické graffiti, ale také o další techniky. Chystáte se na tuniský ostrov Djerba? Pokud vás zajímají malby tohoto druhu, nevynechejte během dovolené návštěvu městečka Er Riadh. Kromě synagogy La Ghriba v něm spatříte spoustu výtvarných počinů na fasádách domů, zídkách i dveřích. Stačí, když zamíříte do čtvrti zvané Djerbahood.

Jsou dvě snadné možnosti, jak se do městečka Er Riadh (nebo také Erriadh či Er-Riadh, dříve Hara Sghira) dostat. A to buď v rámci některého z výletů, které má v nabídce CK Blue Style, anebo taxíkem. Ty jsou na ostrově Djerba velmi levné. A když vás v autě pojede víc, společně se složíte na cestu a ušetříte. Strach o bezpečí mít rozhodně nemusíte…

Djerbahood na tuniském ostrově Djerba

Jedná se o nápad francouzské galerie

Úspěšný projekt s názvem Djerbahood iniciovala v červnu roku 2014 známá pařížská galerie Itinerrance.

street art ve čtvrti Djerbahood

Do Er Riadhu na ostrově Djerba se následně sjelo přibližně 150 umělců třiceti různých národností a vytvořili cca 250 výtvarných počinů. Postupem času přibyla asi tak stovka dalších…

malba na Djerbě

Mnohé malby jsou stále ve skvělém stavu, na jiných se už podepsal zub času.

projekt Djerbahood

Zatímco některá díla byla po nějaké době z nejrůznějších důvodů odstraněna, byly vytvořeny desítky nových.

jedna z maleb v městečku Er Riadh

V městečku Er Riadh uvidíte nejen malby na velkých plochách, ale také barevné vchody do domů a nádherné brány.

brána v Er Riadhu

Většina místních obyvatel přijala projekt Djerbahood s nadšením. Er Riadh díky němu poměrně ožil – začalo se sem sjíždět více turistů.

dveře ve městě Er Riadh

Mezi umělci, kteří se na projektu Djerbahood podíleli, figurují například Add Fuel, Aya Tarek, eL Seed, C215, Fintan Magee, Phlegm, ROA, Swoon či Yazan Halwani. Většinu z nich sice neznáte podle jména, ale jejich díla jste už nejspíš někde viděli.

domek v městečku Er Riadh

Projekt Djerbahood zaujal The New York Times

Snímky, které jsou součástí tohoto článku, pocházejí z října roku 2020. Nutno podotknout, že se jedná pouze o malou ochutnávku toho, co ve čtvrti Djerbahood můžete zahlédnout.

„Z časových důvodů jsem stihl projít jen několik ulic, zbytek se pokusím stihnout příště. Na Djerbě jsem byl už několikrát, ale konkrétně v Er Riadhu poprvé. Výhodou této destinace je, že je cenově snadno dostupná pro většinu lidí, sezóna trvá od konce dubna až do listopadu a letadlem se sem dostanete mnohdy dřív než autem z Prahy do Brna,“ prozradil cestovatel Richie.

cestovatel Richie ve čtvrti Djerbahood

Podobně jako ve městech Houmt Souk a Midoun či v areálu Djerba Explore Park i v městečku Er Riadh narazíte na keře, stromky a popínavé rostliny, které úžasně kontrastují s bílými omítkami domů a kamenných zídek.

ulice ve městečku Er Riadh

Jestliže do čtvrti Djerbahood vydáte, nezapomeňte si fotoaparát – pořídíte tady celou řadu atraktivních záběrů.

Er Riadh

Projekt Djerbahood se setkal s velkým mediálním ohlasem. Během několika měsíců o něm informovala média z cca 70 zemí světa. Mimo jiné i uznávané deníky The New York Times, The Guardian a Le Monde.

čtvrť Djerbahood

Foto – Richard Sacher

Na závěr můžete zhlédnout krátké video, které ve čtvrti Djerbahood v městečku Er Riadh na tuniském ostrově Djerba natočil cestovatel Richie:

Dovolená

Dovolená ve Spojených arabských emirátech: Rady, tipy a informace

Dovolená v Egyptě: Rady, tipy a důležité informace pro turisty

Dovolená v Egyptě

Mohlo by vás zajímat

Pomorie

Pomorie: Bulharské letovisko, jež se zavděčí i náročným dovolenkářům

Pouhých 10 kilometrů od letiště v Burgasu se rozprostírá město Pomorie, ve kterém můžete strávit pohodovou letní dovolenou. Tato lokalita má mnoho předností – jednou z nich je snadná a rychlá dostupnost. Let z České republiky trvá dvě hodiny, následný transfer do hotelu zhruba dvacet minut. Co všechno lze v tomto bulharském letovisku na pobřeží […]

Číst více

Taramosalata: Řecká pomazánka z jiker připomíná ovocnou pěnu

Dovolená v Řecku je o klidu, pohodě a skvělém jídle. Ať už se vydáte na ostrov Kréta, Korfu, Kos, Samos, Zakynthos, Kefalonie či Rhodos, všude narazíte na pokrm zvaný taramosalata (neboli taramasalata). Obvykle má růžovou barvu, takže z dálky vypadá jako ovocná pěna. Nenechte se zmást! Ve skutečnosti je to pomazánka, která s ovocem nemá […]

Číst více

GoPro kamera se vám během dovolené může hodit

GoPro kamera vám během dovolené umožní natočit parádní záběry

Někdo během dovolené v zahraničí nacvaká několik málo snímků na památku, jiný fotografuje každou chvíli a navíc ještě točí videa. Jsou tací, kteří si v pořizování krátkých audiovizuálních záběrů doslova libují a po návratu domů je dodatečně upravují v počítači, případně požádají odborníka, aby z nich vytvořil profesionální sestřih. Chcete, aby vaše videa byla hodně […]

Číst více