Djerbahood: Čtvrť v tuniském městečku Er Riadh láká turisty na street art

27. 4. 2021DestinaceTuniskoDjerbaTipy na výlety

Street art je výtvarné umění, které je vytvářené na veřejných místech. Nejedná se pouze o klasické graffiti, ale také o další techniky. Chystáte se na tuniský ostrov Djerba? Pokud vás zajímají malby tohoto druhu, nevynechejte během dovolené návštěvu městečka Er Riadh. Kromě synagogy La Ghriba v něm spatříte spoustu výtvarných počinů na fasádách domů, zídkách i dveřích. Stačí, když zamíříte do čtvrti zvané Djerbahood.

Jsou dvě snadné možnosti, jak se do městečka Er Riadh (nebo také Erriadh či Er-Riadh, dříve Hara Sghira) dostat. A to buď v rámci některého z výletů, které má v nabídce CK Blue Style, anebo taxíkem. Ty jsou na ostrově Djerba velmi levné. A když vás v autě pojede víc, společně se složíte na cestu a ušetříte. Strach o bezpečí mít rozhodně nemusíte…

Djerbahood na tuniském ostrově Djerba

Jedná se o nápad francouzské galerie

Úspěšný projekt s názvem Djerbahood iniciovala v červnu roku 2014 známá pařížská galerie Itinerrance.

street art ve čtvrti Djerbahood

Do Er Riadhu na ostrově Djerba se následně sjelo přibližně 150 umělců třiceti různých národností a vytvořili cca 250 výtvarných počinů. Postupem času přibyla asi tak stovka dalších…

malba na Djerbě

Mnohé malby jsou stále ve skvělém stavu, na jiných se už podepsal zub času.

projekt Djerbahood

Zatímco některá díla byla po nějaké době z nejrůznějších důvodů odstraněna, byly vytvořeny desítky nových.

jedna z maleb v městečku Er Riadh

V městečku Er Riadh uvidíte nejen malby na velkých plochách, ale také barevné vchody do domů a nádherné brány.

brána v Er Riadhu

Většina místních obyvatel přijala projekt Djerbahood s nadšením. Er Riadh díky němu poměrně ožil – začalo se sem sjíždět více turistů.

dveře ve městě Er Riadh

Mezi umělci, kteří se na projektu Djerbahood podíleli, figurují například Add Fuel, Aya Tarek, eL Seed, C215, Fintan Magee, Phlegm, ROA, Swoon či Yazan Halwani. Většinu z nich sice neznáte podle jména, ale jejich díla jste už nejspíš někde viděli.

domek v městečku Er Riadh

Projekt Djerbahood zaujal The New York Times

Snímky, které jsou součástí tohoto článku, pocházejí z října roku 2020. Nutno podotknout, že se jedná pouze o malou ochutnávku toho, co ve čtvrti Djerbahood můžete zahlédnout.

„Z časových důvodů jsem stihl projít jen několik ulic, zbytek se pokusím stihnout příště. Na Djerbě jsem byl už několikrát, ale konkrétně v Er Riadhu poprvé. Výhodou této destinace je, že je cenově snadno dostupná pro většinu lidí, sezóna trvá od konce dubna až do listopadu a letadlem se sem dostanete mnohdy dřív než autem z Prahy do Brna,“ prozradil cestovatel Richie.

cestovatel Richie ve čtvrti Djerbahood

Podobně jako ve městech Houmt Souk a Midoun či v areálu Djerba Explore Park i v městečku Er Riadh narazíte na keře, stromky a popínavé rostliny, které úžasně kontrastují s bílými omítkami domů a kamenných zídek.

ulice ve městečku Er Riadh

Jestliže do čtvrti Djerbahood vydáte, nezapomeňte si fotoaparát – pořídíte tady celou řadu atraktivních záběrů.

Er Riadh

Projekt Djerbahood se setkal s velkým mediálním ohlasem. Během několika měsíců o něm informovala média z cca 70 zemí světa. Mimo jiné i uznávané deníky The New York Times, The Guardian a Le Monde.

čtvrť Djerbahood

Foto – Richard Sacher

Na závěr můžete zhlédnout krátké video, které ve čtvrti Djerbahood v městečku Er Riadh na tuniském ostrově Djerba natočil cestovatel Richie:

Dovolená

Dovolená ve Spojených arabských emirátech: Rady, tipy a informace

Dovolená v Egyptě

Dovolená v Egyptě: Rady, tipy a důležité informace pro turisty

Mohlo by vás zajímat

Hotel Holiday Beach Djerba

Richieho fotoreportáž: Hotel Holiday Beach Djerba & Aquapark 4*

Cestovatel Richie se začátkem května roku 2021 vypravil na tuniský ostrov Djerba, kde – mimo jiné – nafotil hotel Holiday Beach Djerba & Aquapark 4* několik dní předtím, než byl v rámci nové sezóny otevřen pro veřejnost. Tedy během příprav a bez turistů. Jestliže se s CK Blue Style chystáte právě sem, můžete si nyní […]

Číst více

Sharm El Sheikh

Fotoreportáž: Stará část egyptského města Sharm El Sheikh

Pravidelně létáte do egyptské Hurghady či Marsa Alam a uvažujete o tom, že vyzkoušíte také Sharm El Sheikh na jihu Sinajského poloostrova? Skvělý nápad! Zatímco přes den se budete nejspíš věnovat koupání, opalování, šnorchlování nebo potápění, večer můžete vyrazit do města. Share Tweet Email

Číst více

Potami

Potami: Pláž na ostrově Samos okouzlí délkou, přírodou i čistotou vody

Poletíte s CK Blue Style na řecký ostrov Samos? Dovolená strávená v hotelovém areálu a jeho blízkém okolí bude samozřejmě fajn, ale proč se během pobytu nevydat na výlet? Možností je vícero, stačí otevřít informační obálku, kterou dostanete po příletu, a následně se dohodnout s česky hovořícím delegátem. Na řadu míst se můžete vypravit sami […]

Číst více