Cestovní adaptéry – kam si vzít jaký adaptér?

27. 2. 2021Rady na cestu

Jiný kraj, jiný mrav – tato krátká věta mnohdy bývá vůbec prvním impulsem, který nás vede k tomu, abychom opustili pohodlí svých domovů a pustili se do poznávání vzdálených zemí a lidí, kteří je obývají.

Právě ony “jiné mravy” v cizích zemích jsou totiž často zdrojem nezapomenutelných zážitků a překvapivých situací, které doma jen tak nezažijeme – a právě díky nim nás cestování tolik láká. I přesto je dobré být na cesty alespoň v těch základních ohledech připraven – například, asi nikdo si zrovna dvakrát neužívá shánění nabíječky pro svůj vybitý telefon poté, co zjistí, že se ta jeho do hotelové zástrčky zkrátka nenapasuje.

Aby se něco podobného nestalo i vám, sepsali jsme pro vás seznam destinací, kde se můžete setkat s pro našince neobvyklým tvarem elektrických zásuvek. Ty se v různých zemích mohou lišit jak počtem, tak i rozložením konektorů, takže se může stát, že byste se svou nabíječkou nepochodili. Následující text zajistí, že vás v tomto ohledu již nic nepřekvapí a vy se budete moci věnovat těm pravým dobrodružstvím a užít si svou dovolenou podle svého gusta.

Nejprve si představme vůbec všechny typy adaptérů, se kterými se můžeme ve světě setkat. Každý z nich bývá označován mezinárodně uznávaným označením pomocí písmene anglické abecedy od A do G. Jejich tvar si můžete prohlédnout na následujícím obrázku.

Evropa

Evropská rozvodná síť oficiálně pracuje s napětím 230V, většina elektrických zařízení pak operuje v napětím v rozmezí 220–240 voltů. Celá Evropa používá kulaté adaptéry “C” se dvěma vidlicemi, tedy s výjimkou Velké Británie, která používá své unikátní třívidlicové typu “G”. V Řecku a ve Španělsku (i na Mallorce) se můžete kromě standardního “céčka” setkat ještě s typem “F”. V Itálii pak k “C” a “F” přibude ještě navíc i “L”. Ve Francii občas potkáte i “E” a jen pro úplnost – ve Skandinávii dokonce i s typy “F”, “E” a “K”.

ostrov - moře - hory
 

Afrika

V Africe se zaměříme jen na několik zemí, které můžete s CK Blue Style navštívit. Začneme Vaší nejoblíbenější destinací, kterou je Egypt a kde si faraoni oblíbili zástrčky typu “C” a “F”. V Tunisku i na Djerbě vás pak čekají zásuvky “C” a “E”. A pokud se s námi vydáte až do exotické Keni, připravte si na cestu adaptér do zásuvek typu “G”. A co Zanzibar? Tam nepochodíte bez adaptérů typu “D” a “G”. Na Kapverdy se pak vybavte adaptéry “C” a “F”.

Asie

Obrovský asijský kontinent se skládá hned ze 48 zemí s opravdu výrazně odlišnými kulturami, což se projevuje i na jejich přístupu k napájení jejich elektroniky. I zde se tedy zaměříme pouze na ty, kam se můžete podívat s naší cestovní kanceláří. Tou nejbližší zemí, která se nachází z velké části na asijském kontinentu, je Turecko. Zde se můžete setkat se zástrčkami typu “C” a “F”. Již podstatně vzdálenější Maledivy používají zásuvky “D” a “G”, na Seychelách pak nepotkáte jiné než typu “G”. V dalekém Thajsku pak musíte být připraveni na leccos, protože se zde používají hned 4 druhy adaptérů – “A”, “B”, “C” a “F”.
A nakonec – u emírů ve Spojených Arabských Emirátech si své telefony nenabijete bez adaptérů typu “C”, “D” a “G”.

Pokud si teď říkáte, že vás všechny ty adaptéry budou stát snad tolik jako jedna menší dovolená, nebojte se – výrobci adaptérů dali své chytré hlavy dohromady a přišli s geniálním nápadem univerzálních napájecích adaptérů. Díky nim již cestovatelé nemusí mít doma na všechny ty redukce vyhrazenou speciální místnost a naopak – pohodlně se vejdou i do docela malé kapsičky vašeho batohu.

Tak co? Už víte, kam se s námi vydáte příště?

GoPro kamera se vám během dovolené může hodit

GoPro kamera vám během dovolené umožní natočit parádní záběry

Dovolená v Bulharsku: Rady, tipy a důležité informace pro turisty

Dovolená v Bulharsku

Mohlo by vás zajímat

dovolená na Madeiře aneb vesnice Porto Moniz

Dovolená na Madeiře: Rady, tipy a důležité informace pro turisty

Chystáte se s CK Blue Style na Madeiru, portugalský ostrov v Atlantském oceánu? Pokud ano, nejspíš si v duchu položíte následující otázky: Co si vzít s sebou? Potřebuju vízum? Mám si už v Česku proměnit peníze? Čeho se během pobytu vyvarovat? Hrozí mi mimo hotel nějaké nebezpečí? Co tam nakupovat a co ne? Tyto a […]

Číst více

Pamukkale

Pamukkale: „Bavlněný hrad“ v Turecku

Pamukkale patří mezi nejznámější a nejoblíbenější turistické atrakce Turecka. A není divu, jedná se o opravdu překrásné a zajímavé místo, které by si neměl nechat utéct žádný cestovatel. Share Tweet Email

Číst více

Dolmades

Dolmades: Tradiční řecké jídlo, jež tvoří vinné listy, rýže a zelenina

Dovolená v Řecku je hlavně o pohodě, přírodě, nádherně čistém moři, antických památkách a vynikající gastronomii. Během pobytu v této oblíbené zemi patrně narazíte na pokrm zvaný dolmades (neboli dolma). Je celý zelený a na první pohled tak trochu tajemný. Jedná se o vinné listy plněné rýží a zeleninou, výjimečně i masem. Share Tweet Email

Číst více