Zanzibar: Objevte tropický ráj Afriky

ZanzibarDestinaceNovinkyZážitky

Zanzibar, označovaný často jako ostrov koření, je ve skutečnosti souostrovím v Indickém oceánu patřící k Tanzánii. Nejznámější a největší ostrovy jsou Unguja a Pemba. Pokud přemýšlíte, kam jet na exotickou dovolenou, tak Zanzibar vás rozhodně nezklame. Tento tropický ráj nabízí vše, na co si vzpomenete. Od zajímavé historie přes neskutečnou přírodu, krásné pláže až po tyrkysové moře.

Zanzibar nabízí zajímavou historii a kulturu

Ten, kdo na Zanzibar míří hlavně za historií a památkami, asi nejvíce ocení historické jádro hlavního města, jež je zapsané na seznamu UNESCO. Nazývá se Kamenné město (anglicky Stone Town). A to kvůli korálovému kameni, který se zde používal jako stavební materiál.

Místní uličky vás jistě pohltí svou podmanivou atmosférou. Obdivovat v nich můžete například typické dřevěné vyřezávané dveře, které jsou mnohdy starší než samotné domy. Na dveřích jsou většinou vyřezané islámské motivy. Vidět však můžete i dveře pobité mosaznými cvočky, což je zvyk dovezený z Indie. Zajímavostí je, že nesloužily jen na ozdobu, ale také jako obrana proti slonům.

Další z míst, které nevynechat, je určitě Dům zázraků. Nechal ho postavit sultán Barghash v roce 1883. V té době to byla největší stavba východní Afriky, navíc vybavená tekoucí vodou, elektřinou a výtahem, což v té době rozhodně nebylo běžné vybavení domů. Dnes se uvnitř nachází Národní muzeum historie a kultury. U Domu zázraků navštivte i přilehlou Ománskou pevnost, kde se dříve nacházelo popraviště a vězení.

Další zajímavou stavbou je nepochybně Anglikánská katedrála stojící přesně na místě, kde býval trh s otroky. Její oltář nahradil původní sloup, kam otroky přivazovali při bičování. Za katedrálou se nachází Muzeum otroctví. Součástí prohlídky jsou i malé cely, v nichž byli otroci drženi, a na nádvoří stojí také památník, který tuto nechvalnou historii ostrova připomíná.

Pokud si přejete zažít autentickou místní atmosféru, určitě nesmíte minout tržiště Darajani Bazaar. Jedná se o jedinečný trh s rybami, kořením, ovocem a místními výrobky. Najdete tu zkrátka úplně vše. A kdo na Zanzibaru nenavštíví rodný dům Freddieho Mercuryho ze světoznámé skupiny Queen, jako by nebyl.

Zanzibar je ráj potápění a podmořského života

Zanzibar je skutečným exotickým rájem pro milovníky moře, které je tu průzračné a tyrkysové. Najdete zde klidné zálivy a nádherné laguny, ale také místa stvořená pro vodní sporty, jako je surfing, vodní lyžování nebo kiteboarding.

V okolí ostrovů se nacházejí korálové útesy překypující podmořským životem. Ve zdejších vodách žije i velké množství delfínů, za nimi se můžete vydat na jednom z lodních výletů. A pozor – šance zahlédnout je je zde mimořádně vysoká – až 85 procent!

Pro šnorchlování je vhodný zejména ostrov Mnemba. Zkušení potápěči se mohou vypravit na noční potápění, potápění v mořských proudech nebo k podmořským stěnám.

Ochuzeni o podmořský život však nebudete ani na pláži. Pro ostrov je typický veliký odliv, kdy moře ustupuje o notný kus a odhaluje tak mořské hvězdice, mušle a další živočichy.

…a také neskutečné přírody

Na Zanzibaru objevíte krásné palmové háje a úžasné pláže s jemným bílým pískem. Mezi oblíbená místa patří pláž Bwejuu, Paje, Kiwengwa, Nakupenda, Uroa Bay a Ras Nungwi. U vesnice Nungwi se nachází také akvárium Mnarani s ohroženými mořskými želvami. Akvárium je známé svým programem na záchranu a rehabilitaci mořských želv. Návštěvníci zde mohou sledovat želvy zblízka, dozvědět se více o jejich životě, a dokonce se zapojit do jejich krmení.

Na Zanzibaru však můžete vyrazit i za suchozemskými želvami, ty žijí na Ostrově vězňů. Jak jméno napovídá, původně sloužil jako vězení a byli sem odsouváni vzpurní otroci. Jistý čas se využíval i jako karanténa pro pacienty se žlutou zimnicí. Na tomto ostrově se nachází kolonie želv obrovských. Ty jsou jednou z hlavních atrakcí ostrova a byly sem přivezeny ze Seychel v roce 1919 jako dar britské koloniální správy.

Za návštěvu stojí rozhodně také národní park Jozani Forest. Jedná se o deštný prales, v němž najdete mnoho druhů zajímavých rostlin, ale hlavně je domovem mnoha různých druhů zvířat, z nichž některá jsou endemická a velmi vzácná. Mezi hlavní endemity tohoto pralesa se řadí  guereza červená zanzibarská a kočkodan bělohrdlý zanzibarský. Opice bývají poměrně milé, jsou zvyklé na turisty a nechají se i vyfotit. Za zmínku stojí i dnes již pravděpodobně vyhynulý levhart zanzibarský a potkat tu můžete i malé antilopy. Pokud chcete svou dovolenou obohatit o více zážitků se zvířaty, můžete navštívit také zoologickou zahradu Cheetah´s Rock.

Zažijte voňavou gastronomii

Základem zanzibarské kuchyně jsou nepochybně ryby a mořské plody připravované na různé způsoby. Typické je však i kozí, hovězí nebo skopové maso se zeleninou, rýží nebo brambory. Vše bývá dochucováno místním proslulým kořením. Známou pochoutkou je kukuřičná kaše ugali, urojo (hustá kyselá polévka) a v neposlední řadě zanzibarská pizza tvořená těstem plněným mletým masem, vejcem a zeleninou. Jako výborný dezert nebo lehkou svačinu si lze vychutnat exotické ovoce, ať už čerstvé nebo sušené, anebo obalované v prášku ze stromu baobabu. Místní specialitou je pečený banán, většinou podávaný s vanilkovým pudinkem.

Velkým a nezapomenutelným kulinářským zážitkem je street food, který se koná po setmění v hlavním městě ve Forodhani Gardens. Místo se tak každý večer plní úžasnými vůněmi a má okouzlující autentickou atmosféru.

V případě, že toužíte po poznání místního koloritu se vším všudy, určitě navštivte i tzv. spicy tour, což je jinak řečeno výlet na plantáže plné voňavého koření.  Pro Zanzibar je typický hřebíček, ale součástí prohlídky je i mnoho dalších koření, jako je vanilka, cardamom nebo zázvor. Často nechybí ani zdejší ovoce (ananasy, banány, avokáda,…).

A na závěr jeden gastro tip. Pokud přemýšlíte jakou restauraci na Zanzibaru navštívit, vydejte se do podniku s názvem Rock. Jedná se o domeček s krásným výhledem, který stojí na solitérní skále u pláže Michanwi. K restauraci se nemusíte bát vydat, přestože není přímo na pevnině – za odlivu je zde voda poměrně mělká a pokud vás zastihne příliv, odveze vás k restauraci člun. Podnik má kapacitu asi čtyřicet pět hostů a otevírá vždy na oběd a večeři. Pohled z oken nebo terasy vám bude brát dech, a navíc si vychutnáte skvělé jídlo tvořené převážně čerstvými úlovky z moře.

Tak co, nadchl vás tropický Zanzibar stejně jako nás? Tak se podívejte, který termín a hotel si vyberete.

 


First Minute dovolená – Vydejte se za trendy zimní sezóny!

Lozenec: Bulharské letovisko nabízí klid, sport i vynikající víno

Lozenec

Mohlo by vás zajímat

Rub al-Chálí

Rub al-Chálí – „Pustá končina“, kde se však nudit určitě nebudete!

Do jižní části Ománu zasahuje Rub al-Chálí, největší souvislá poušť celého světa. Jejích 650 000 čtverečních kilometrů vás přenese do světa písku a kamení, kde jen několik málo oáz poskytuje podmínky vhodné k životu. Není se tedy čemu divit, že Rub al-Chálí znamená v arabštině „Pustá končina“.  Share Tweet Email

Číst více

Kapverdy –⁠ Jedinečná kultura plná úsměvů

Kapverdy –⁠ Jedinečná kultura plná úsměvů

Bílé pláže, tyrkysový oceán, zářící slunce a uvolněná atmosféra plná smíchu a pohody. No není to ráj? Ano, to je a my víme kde! Zavítejte s námi na Kapverdské ostrovy a poznejte místní kulturní bohatství.  Share Tweet Email

Číst více

Experti na cestách

15. díl

Hostem dalšího dílu Expertů na cestách je Lenka Pátek, obchodní ředitelka CK Blue Style, a řeč bude o pestrobarevném Maroku, zemi plné vůní a chutí, vhodné k odpočinku i poznávací dovolené. Dozvíte se jaká místa stojí za návštěvu či co je to marocká whisky. Hosti Eva a Said El Bourkhissi vám navíc představí arganový olej […]

Číst více