Zažijte 4 tváře exotického Zanzibaru

ZanzibarDestinace

Zanzibar, označovaný často jako ostrov koření, je vlastně souostrovím v Indickém oceánu. Nejznámější a největší ostrovy jsou Unguja a Pemba. Pokud přemýšlíte kam jet na dovolenou, určitě Zanzibar zvažte, protože souostroví nabízí vše od zajímavé historie, přes luxusní hotely nebo bungalovy po krásné pláže a moře. Skoro každý si tu přijde na své, stačí si jen vybrat, jakým způsobem chcete svou dovolenou strávit.

 

Pro milovníky historie a kultury

Ten, kdo na Zanzibar míří hlavně za historií a památkami, asi nejvíce ocení historické jádro hlavního města, jež je zapsané na seznamu UNESCO. Nazývá se Kamenné město, což je odvozeno od korálového kamene, který se zde používal jako stavební materiál. 

Místní uličky vás jistě pohltí svou atmosférou a vy se v nich budete rádi ztrácet a obdivovat například zanzibarské dřevěné krásně vyřezávané dveře, které jsou mnohdy starší než samotné domy. Narazit můžete na dva rozdílné typy – starší arabské, jež jsou obdélníkového tvaru, nebo mladší indické, které mají horní část zaoblenou. Na dveřích jsou většinou vyřezané islámské motivy. Vidět však můžete i dveře pobité mosaznými cvočky, což je zvyk z Indie, který sloužil nejen jako ozdoba, ale i jako obrana proti slonům.  

Pokud chcete zažít něco opravdu místního, navštivte tržiště Darajani Bazaar, kde najdete trh s rybami, kořením, ovocem, místními výrobky a dalším zbožím. 

Turisty oblíbený je Dům zázraků, který nechal postavit sultán Barghash v roce 1883. V té době to byla největší stavba východní Afriky navíc vybavená tekoucí vodou, elektřinou a výtahem. Dnes se uvnitř nachází Národní muzeum historie a kultury.

K Domu zázraků přiléhá Ománská pevnost, která také prošla zajímavou historií –  byla používaná jako popraviště, vězení a tržiště. Dnes malé nádvoří slouží k pořádání koncertů a najdete zde i restauraci.

Další zajímavou stavbou je nepochybně Anglikánská katedrála, jež stojí přesně na místě, na němž býval trh s otroky, a její oltář nahradil sloup, kde byli otroci přivázaní při bičování. Za katedrálou se nachází muzeum otroctví. Součástí prohlídky jsou i malé cely, v nichž byli otroci držení a na nádvoří stojí památník jako vzpomínka na tuto část historie.

Z dalších staveb stojí za zmínku Stará ošetřovna v Kamenném městě, postavená v indickém stylu, bývalé perské lázně Hamamni, rodný dům Freddieho Mercuryho z hudební skupiny Queen a maják nacházející se na nejsevernějším cípu ostrova Unguja. Zajímavým místem je i rybářská vesnička Nungwi, kde se tradiční metodou staví plachetnice. 

K poznání místní kultury patří i absolvování tak zvané spicy tour, což je jinak řečeno výlet za kořením na plantáže. Pro Zanzibar je typický hřebíček, ale součástí prohlídky bude i množství dalších koření, jako je vanilka, kardamom, zázvor. Často nechybí ani zdejší ovoce (ananasy, banány, avokáda,…). Na většině prohlídkách lze koření ochutnat a někde lze dokonce okusit i okořeněné tradiční pokrmy.

Pro milovníky moře

Zanzibar je exotickým rájem pro milovníky moře, které je tu průzračné a tyrkysové. Najdete zde klidné zálivy a nádherné laguny, ale také místa stvořená pro vodní sporty. V okolí ostrovů se nacházejí korálové útesy, které překypují životem. Spatřit tady můžete například chobotnice, mořské koníky, hvězdice, barakudy, murény a mnoho dalších zajímavých tvorů. 

Pro šnorchlování je vhodný zejména ostrov Mnemba. Zkušení potápěči se mohou vypravit na noční potápění, potápění v mořských proudech nebo k podmořským stěnám.

Ochuzeni o podmořský život však nebudete ani na pláži. Pro ostrov je typický veliký odliv, kdy moře ustupuje o notný kus a odhaluje tak množství hvězdic, mušlí a řas.

Jak už bylo řečeno výše, Zanzibar přeje i jiným vodním sportům než šnorchlování či potápění, a to například surfingu, vodnímu lyžování nebo kiteboardingu. Z vesnice Kizimkazi pak můžete navíc vyrazit na výlet za delfíny.

Pro milovníky přírody

Milovníci přírody jistě ocení krásné palmové háje a úžasné pláže s jemným bílým pískem. Mezi oblíbená místa patří pláž Bwejuu, Paje, Kiwengwa, Nakupenda, Uroa Bay a Ras Nungwi kus od výše zmíněné stejnojmenné vesnice, u které se nachází také akvárium Mnarani s ohroženými želvami. 

Dalším místem, kam se lze podívat za želvami je Ostrov vězňů s bývalými kobkami pro otroky. Původně totiž sloužil jako vězení a jistý čas byl využívaný i jako karanténa pro pacienty se žlutou zimnicí. Želvy zde může fotit, hladit a krmit, některé z nich jsou staré přes sto let.

Za návštěvu stojí i národní park Jozani Forest – deštný prales, ve kterém najdete množství různých zajímavých rostlin a živočichů. Žijí zde malé žabky, různé druhy hmyzu, šedé drobné antilopy, štětkouni, cibetky a prý také zanzibarský levhart. Hlavním lákadlem jsou však místní endemité – guerézy červené, takzvané jedovaté opice. Jejich přezdívka však nevychází z toho, že by pro vás byly nějak nebezpečné, naopak bývají poměrně milé, zvyklé na turisty a rády se fotí. Deštný prales přechází v mangrovníkový les, kde se mezi kořeny motají barevní krabi.

Pokud chcete svou dovolenou obohatit o více zážitků se zvířaty, můžete navštívit zoologickou zahradu Cheetah´s Rock. Jestliže vás lákají další zajímavosti z rostlinné říše, v Zanzibar City stojí za zmínku Velký strom – obrovský banyán, který nechal v roce 1911 zasadit sultán. Strom se později stal oblíbeným místem k setkávání. 

Pro milovníky gastronomie

Základem zanzibarské kuchyně jsou nepochybně ryby a mořské plody připravované na různé způsoby. Typické je však i kozí, hovězí nebo skopové maso se zeleninou, rýží nebo brambory. Vše bývá dochucováno místním proslulým kořením. Známou pochoutkou je kukuřičná kaše ugali, urojo (hustá kyselá polévka) a v neposlední řadě zanzibarská pizza, která bývá tvořená těstem plněným mletým masem, vejcem a zeleninou. Jako výborný dezert nebo i svačinu si lze vychutnat exotické ovoce, ať už čerstvé nebo sušené a obalované v prášku ze stromu baobabu. Skvělou místní specialitou je pečený banán, většinou podávaný s vanilkovým pudinkem.

Velkým a nezapomenutelným kulinářským zážitkem je street food, který se koná po setmění v hlavním městě ve Forodhani Gardens. Místo se tak každý večer plní úžasnými vůněmi a okouzlující atmosférou.

Pokud přemýšlíte jakou restauraci na Zanzibaru určitě navštívit, vydejte se do podniku s názvem Rock. Jedná se o domeček s krásným výhledem, který stojí na solitérní skále u pláže Michanwi. K restauraci se nemusíte bát vydat, přestože není přímo na pevnině – za odlivu je zde voda poměrně mělká a pokud vás zastihne příliv, odveze vás k restauraci člun. Podnik má kapacitu asi čtyřicet pět hostů a otevírá vždy na oběd a večeři. Pohled z oken nebo terasy vám bude brát dech a navíc si vychutnáte skvělé jídlo tvořené převážně čerstvými úlovky z moře.

Maledivy –⁠ pláže, které musíte vidět

Maledivy –⁠ 7 pláží, které musíte vidět

Pamukkale: „Bavlněný hrad“ v Turecku

Pamukkale

Mohlo by vás zajímat

bulharské město Burgas

Burgas: Čtvrté největší bulharské město zaujme parkem i pláží

Uvažujete o letní dovolené v Bulharsku, respektive na pobřeží Černého moře? Můžete si vybrat, na které letiště přiletíte. Nabízejí se dvě varianty – Varna a Burgas. Pokud se rozhodnete pro druhou možnost, zbývá ještě upřednostnit jedno z následujících letovisek – Obzor, Elenite, Svatý Vlas, Slunečné pobřeží, Nesebar, Ravda, Pomorie, Černomorec, Sozopol, Primorsko, Lozenec, nebo Carevo. […]

Číst více

Korfu

Dovolená v Řecku: 5 nejkrásnějších pláží ostrova Korfu

Objevte pláže ostrova Korfu! Užijte si Jónské moře, všudypřítomné cikády, nekonečné háje olivovníků, úžasná vůně bohaté flóry, vynikající řecké speciality, přátelští obyvatelé a neuvěřitelné západy slunce a ještě mnohem víc! Ne nadarmo bývá Korfu nazývaný „Zelenou perlou Jónského moře“! Share Tweet Email

Číst více

Taramosalata: Řecká pomazánka z jiker připomíná ovocnou pěnu

Dovolená v Řecku je o klidu, pohodě a skvělém jídle. Ať už se vydáte na ostrov Kréta, Korfu, Kos, Samos, Zakynthos, Kefalonie či Rhodos, všude narazíte na pokrm zvaný taramosalata (neboli taramasalata). Obvykle má růžovou barvu, takže z dálky vypadá jako ovocná pěna. Nenechte se zmást! Ve skutečnosti je to pomazánka, která s ovocem nemá […]

Číst více