Sluneční brýle: Jak na dovolené chránit oči před sluncem a pískem?

Co si sbalit na cestu?Rady na cestu

Nejen sluneční paprsky, ale také poletující písek na pláži či v poušti ohrožují naše oči během dovolené v zahraničí. Optimální ochranou jsou sluneční brýle. Jaký typ si pořídit na cestu do Egypta, Tuniska, Řecka, Bulharska, Spojených arabských emirátů či Maroka? Možností je celá řada. Pojďme si je nyní krátce představit.

Antireflexní úprava zlepší pohled

Sluneční brýle jsou doplněk, který by si měl vzít na dovolenou každý z nás. Sluneční záření je nejen na plážích, ale také na horách či v poušti obzvlášť zákeřné. Dalším škůdcem je jemný písek a prach. Oči si tudíž musíme velmi dobře chránit.

sluneční brýle na Santorini

Podle toho, kam se chystáme a při jakých příležitostech budeme sluneční brýle používat, měli bychom si vybírat varianty s různými materiály zorníků, popřípadě s úpravami. K nim patří například úprava antireflexní či hydrofobní.

dámské sluneční brýle Julbo Monterosa Spectron 4

Antireflexní úprava brýlových čoček zaručuje, že pohled přes takovéto sluneční brýle je jasnější a kontrastnější – za každé situace. Tedy i za volantem. Antireflex tvoří několik vrstev oxidu kovů a aplikace se provádí na zadní i přední plochu brýlové čočky. Když se v takto upravených brýlích vyfotíme, nebude se nám v nich odrážet okolní prostředí.

Déšť nebo kapky vody zanechávají na sklech stopy. Snad každého rozčiluje i to, když se brýle zamlžují. Jestlipak víte, že se na brýlích objevuje rovněž voda odpařující se z pleti? Řešením může být hydrofobní vrstva na sklech, odpuzující vodu, vlhkost a také prachové částice. Mimochodem – pokud se na dovolenou chystáte s dětmi, pořiďte brýle i jim. Měly by dostatečně chránit před UV zářením, ale současně je důležité, aby byly vyrobeny z odolného materiálu…

sluneční brýle Relax Meleda CES2

 

Některé sluneční brýle umí zázraky

Seženeme taktéž brýle s fotochromatickými skly, které se okamžitě přizpůsobují aktuálním světelným podmínkám. To znamená, že na sluníčku ztmavnou a ve stínu zesvětlají.

Polarizované sluneční brýle v sobě mají speciální filtr, který blokuje odražené světlo šířící se v horizontálním směru a který dovoluje vertikálnímu světlu proniknout do našeho oka. Výsledkem je křišťálově čisté vidění a jasné barvy. Nejvýznamnějším rysem polarizovaných brýlových čoček je funkce omezující oslnění způsobené slunečním zářením.

volnočasové brýle Relax Formosa CES6

 

Polarizace výrazně blokuje silné odlesky a povrchové odrazy projevující se zejména při pohledu na vodní hladinu nebo mokrou vozovku. Funkce proti slunečnímu záření eliminuje sluneční paprsky, které se odrážejí od vodní hladiny, takže nám pomůže vidět pod vodní hladinu.

Nepočítejme s tím, že nás patřičně ochrání levné brýle z tržnice. Mnohdy jsou bez adekvátního UV filtru, mlží se, snadno se zapráší a podobně. Každopádně musíme mít na paměti skutečnost, že sluneční brýle, které propouštějí velmi málo světla, není záhodno používat při řízení auta!

opalující se pár

Cyklistické brýle: Dovolená na kole vyžaduje důkladnou ochranu očí

cyklistické brýle

Mohlo by vás zajímat

Sklářská Poruba

Sklářská Poruba: Nádherná polská obec, odkud pochází Duch hor

Už jsme si zvykli považovat Krkonoše, včetně nejvyššího vrcholu Sněžky, za naše národní pohoří. Není to úplně pravda, více než třetina jeho území leží v Polsku. Určitě stojí za to se tam vypravit na návštěvu. Třeba do obce Sklářská Poruba (Szklarska Poręba). Share Tweet Email

Číst více

Klášter Tsambika na Rhodosu: Skvělý tip na výlet

Bájný ostrov Rhodos láká každoročně mnoho cestovatelů na překrásné pláže, průzračné moře a rozmanitou přírodu, ale i poutavé legendy z jeho dlouhé historie. Jedním z příběhy opředených míst je pozoruhodný klášter Tsambika. Share Tweet Email

Číst více

Seychely

Seychely: Ostrovy jako stvořené pro vaši skvělou dovolenou!

Kdo už Seychely navštívil, ví, že se jedná o opravdový ráj na Zemi. Dokonalý klid, nádherné pláže, zářivě modré moře i úchvatná příroda –⁠ to vše sem láká cestovatele z celého světa. A přesto se nemusíte bát, že by tu byly davy. Zláká dovolená na Seychelách i vás?  Share Tweet Email

Číst více