Dovolená na Srí Lance: Co nevynechat při návštěvě Perly Indického oceánu?

Rady na cestu

Hluboké pralesy, čajové plantáže, chrámy ukryté v džungli, exotické pláže a úchvatní sloni –⁠ to všechno a mnohem víc nabízí dovolená na Srí Lance. Zažijte ji společně s námi!

Na přelomu května a června jsme měli možnost navštívit ostrov Cejlon a tedy zemi zvanou Srí Lanka. Tento překrásný zelený ostrov lze objevovat klidně dlouhé měsíce, my jsme se museli spokojit s jediným týdnem. I ten však stál skutečně za to.

Kdy vyrazit a pro koho je Srí Lanka tou pravou destinací?

Sezóna v hlavních turistických oblastech Srí Lanky (západní a jižní pobřeží) trvá přibližně od listopadu do konce dubna. Zbytek roku zde bývá velmi deštivý kvůli monzunovému období. My jsme však měli štěstí, ač bylo po hlavní sezóně, počasí nám přálo! Mohli jsme si tak užívat oblohu téměř bez mráčků po celou dobu našeho pobytu.

Samozřejmě platí, že Srí Lanka potěší především cestovatele dobrodružnějšího charakteru. I když jsou zde překrásné písčité pláže, kde se dá nerušeně relaxovat, alespoň část dovolené byste měli určitě věnovat poznávání okolí. 

Co zaručeně nevynechat při cestování po ostrově?

Naše dobrodružství začalo příletem na letiště v Colombu, jednu noc jsme strávili v rybářském letovisku Negombo s krásným kanálem, který zde zanechali Holanďané, dále pak naše cesty směřovaly do vnitrozemí, kde jsme prožili většinu našeho pobytu. 

Za návštěvu jistě stojí jeskynní chrám Dambulla, který se skládá z pěti jeskyní plných soch a nástěnných maleb spojených s buddhistickou kulturou a historií. K chrámu vás zavede mírně stoupající přírodní cesta, na kterou ze všech stran dohlížejí všudypřítomné opice.

Další významnou zastávkou pro nás byla skalní pevnost Sigiriya, i s jejími skutečně nezapomenutelnými 1200 schody. Odměnou za námahu vám budou starověké fresky a malby, ale také dechberoucí výhledy na okolní krajinu. Ikonická je především Lví brána, tedy spíše to, co z ní zbylo –⁠ dvě obrovské lví tlapy značící vstup na schodiště. To vás zavede až na samotný vrchol pevnosti. Odtud lze pozorovat hradby a unikátní zavlažovací systémy. Z druhé strany pevnosti se pak schovávají vzácné fresky.

Od historie a pamětihodností jsme se přesunuli do přírodní rezervace Minneriya, která je domovem pro mnoho druhů zvířat, ale především pro slony. My jsme měli to štěstí, že jsme jich hned několik spatřili na vlastní oči. Koneckonců opustit Srí Lanku bez toho, abyste viděli alespoň jednoho z těchto majestátních tvorů, by byl opravdový cestovatelský hřích!

Asi v polovině trvání našeho dobrodružství jsme se přesunuli do samotného srdce ostrova –⁠ města Kandy a jeho okolí. Zde jsme se setkali s místní kulturou a zvyklostmi asi z největší blízkosti. V jedné z vesnic jsme pozorovali zdejší obyvatele, jak praktikují rozličná tradiční řemesla, pak následovala exkurze v „spice garden“ (zahrada koření). Zde jsme dostali možnost naučit se něco z přírodních léčebných a kosmetických procedur a rovněž zakoupit po domácku vyrobené produkty. 

Přímo v Kandy jsme potom viděli skvělou show tradičního folkloru a umění, navštívili Chrám Buddhova zubu, kam se lidé z širokého okolí sjíždějí uctívat Buddhu na tradiční mši a obdarovávají jej lotosovými květy. Nechyběla ani procházka místním tržištěm, kde barevné stánky doslova praskaly pod množstvím rozličného zboží, zejména místního koření a čaje. 

Samotnou výrobu čaje jsme mohli na vlastní oči pozorovat v jedné z místních továren, stejně jako výrobu šperků a opracovávání vzácných drahých kamenů. Ty se na Srí Lance hojně těží.

Na úplném jihu Srí Lanky jsme na pobřeží navštívili útulné přímořské městečko Galle. To se od ostatních měst na ostrově poměrně výrazně liší. 

Město Galle totiž nezaložili Srílančané, ale portugalští kolonizátoři, kteří po objevitelské plavbě legendárního Vasco da Gamy postupně kolonizovali kromě Srí Lanky i celé indické pobřeží. Město vzniklo v roce 1505, avšak již o necelých sto let později padlo do rukou jiných kolonizátorů, tentokrát Holanďanů. 

Katolické kostely byly nahrazovány protestantskými a městu byl postupně vštěpován holandský ráz. Ten mu zůstal i poté, co Holanďany z ostrova koncem 18. století vyhnali Britové. Naštěstí učinili centrem svého obchodu dnešní hlavní město Colombo, takže Galle zůstalo ušetřeno dalších změn. Jeho koloniální šarm se tak dochoval až do dnešních dnů. 

My zde kromě jiného navštívili pevnost a pozorovali z ní mořské pobřeží a místa, která byla zasažena vlnou tsunami v roce 2004. Krásný je také ikonický maják a příjemné uličky s obchůdky. Nic z toho si určitě nenechte ujít!

Dokonalá plážová pohoda na závěr

Poslední dny jsme strávili v oblasti Bentota a Beruwala, které jsou jako stvořené pro koupání a relax na nekonečných písčitých plážích. 

I jediný týden na Srí Lance byl pro nás naprosto neuvěřitelným zážitkem. Ani její přezdívka „Perla Indického oceánu“ nedělá dostatečnou čest krásám, které v sobě ukrývá. Ty se mnohdy navíc nepodobají žádným jiným na světě. Navíc se zde nacházejí nesmírně přátelští a vřelí lidé.  I přesto, že sami velmi často nežijí zrovna v blahobytu, vás vždy přivítají s otevřenou náručí. Ayubowan!

Co si sbalit do příručního zavazadla

Co si sbalit do příručního zavazadla?

Dovolená v Egyptě: Faraonova kletba aneb jsou obavy na místě?

Faraonova kletba aneb jsou obavy na místě?

Mohlo by vás zajímat

egyptské jídlo molokhia

Molokhia: Tradiční egyptské jídlo, které připomíná špenát

Chystáte se na dovolenou do Egypta a láká vás ochutnat místní gastronomické speciality? Jednou z nejznámějších je molokhia, mulukhiyah, molokheyya nebo také mulukhiyyah. Tento pokrm na první pohled připomíná špenát ze školní jídelny, což možná někoho odradí. Můžeme vás však ujistit, že molokhia nemá se špenátem nic společného. Tedy kromě toho, že je tmavě zelená. […]

Číst více

vyhlídka Cabo Girão na ostrově Madeira

Cabo Girão: Vyhlídka na ostrově Madeira vás zbaví strachu z výšek

Nádherná příroda je hlavním důvodem, proč většina turistů z celého světa míří na portugalský ostrov Madeira. Ten leží v Atlantském oceánu, cca 580 km západně od pobřeží Maroka a 980 km jihozápadně od Lisabonu. Jestliže sem přiletíte na dovolenou, ani minutu neváhejte a navštivte vyhlídku Cabo Girão. Jednak uvidíte nádherné scenérie a jednak se zbavíte […]

Číst více

Benitses

Benitses: Letovisko na ostrově Korfu leží poblíž zámku Achilleion

Pouhé dva kilometry od zámečku Achilleion, kde trávila volné chvíle rakouská císařovna Alžběta Bavorská řečená Sisi, se rozprostírá klidné a příjemné letovisko Benitses. Je součástí východního pobřeží řeckého ostrova Korfu, ležícího v Jónském moři. Při dobré viditelnosti lze odsud dohlédnout až do Albánie. Kromě hotelů vás tady čeká dlouhá písčito-oblázková pláž, útulné kavárny a taverny, […]

Číst více