Splňuje váš cestovní doklad podmínky vstupu do vaší zvolené destinace?

Rady na cestu

Chystáte se na dovolenou? Potom si nezapomeňte včas zkontrolovat platnost svého pasu, zejména pokud letíte do některé z mimoevropských destinací. Ušetříte si tak nejen spoustu starostí, ale i peněz!

Podmínky pro vstup do jednotlivých zemí se totiž liší a pokud včas nezjistíte, že váš pas již nesplňuje požadovaná kritéria, může se vám vaše dovolená pěkně prodražit, případně na ni vůbec nebudete moci odletět. A to si určitě nikdo nepřeje.

Začněme však od úplného začátku.

Kde si mohu vyřídit cestovní pas?

Cestovní pas vám vydají na kterémkoli obecním úřadě obce s tzv. rozšířenou působností (v Praze to budou městské úřady částí Praha 1 až Praha 22). Zajít si můžete i rovnou na Ministerstvo vnitra, které najdete na pražském Pankráci.

Co budu k žádosti o pas potřebovat?

Bude vám stačit jeden platný doklad, nejčastěji občanský průkaz. Není potřeba přikládat fotografii, budete vyfoceni přímo na místě. Pokud je vyřizovateli pasu méně než 15 let, je potřeba přítomnost zákonného zástupce. 

Jak dlouho to všechno trvá?

Pamatujete si, jak jsme v úvodu článku psali, že se vám dovolená může kvůli potížím s platností pasu pořádně prodražit? Níže naleznete přehlednou tabulku, ve které se dozvíte, na kolik vás zřízení pasu v závislosti na tom, jakou rychlé vyřízení zvolíte.

 

Vyžadovaná platnost pasu pro jednotlivé destinace

A teď už k samotné platnosti pasů. I v tomto případě jsme pro vás připravili tabulku. V ní najdete seznam všech zemí, do kterých se můžete s naší cestovní kanceláří podívat, společně s údajem o požadované délce platnosti cestovního dokumentu pro vstup na jejich území. 

Více informací o podmínkách vstupu do jednotlivých destinací pak naleznete na našich webových stránkách.

Tak co, máte vše v pořádku? Pokud ano, už zbývá jen si pečlivě zabalit a pak už se pouze těšit, až se vaše chodidla poprvé dotknou vyhřátého plážového písku.

Těšíme se společně s vámi!

Do letadla s dítětem aneb jak na cestování s dětmi

Rodinná dovolená: Do letadla s dítětem aneb jak na cestování s dětmi

Na co si dát pozor před odletem na dovolenou: 5 nejčastějších chyb, kterých se lidé dopouštějí

5 nešťastných chyb před začátkem dovolené

Mohlo by vás zajímat

Pobiti Kamani nedaleko města Varna

Pobiti Kamani: Kamenný les v Bulharsku vznikl před 50 miliony let

Chystáte se na dovolenou do Bulharska, konkrétně do Varny? Pokud chcete poznat víc než jen hotel, přilehlou pláž a letovisko, můžete podniknout příjemný výlet. Máte rádi přírodní unikáty, klid, pohodu a čerstvý vzduch? Jednou z variant je Kamenný les (Pobiti Kamani). Jedná se o téměř vyprahlé území, rozkládající se zhruba 20 minut jízdy směrem na […]

Číst více

petroglyfy v údolí Val Camonica

Petroglyfy v údolí Val Camonica fascinují turisty i vědce

Skutečnost, že v počtu památek spadajících pod UNESCO, vede Itálie, asi těžko někoho překvapí. Nakonec – šlo o kolébku evropské civilizace. Méně známý je fakt, že první památkou, kterou si tato organizace vzala pod ochranná křídla, nebyl Řím či jiné starobylé město, ale údolí Val Camonica v Lombardii, ležící asi 80 km od města Brescia. […]

Číst více

10 důvodů, proč milujeme Ras al Khaimah

10 důvodů, proč milujete Ras Al Khaimah

Pro nás exoticky znějící jméno emirátu Ras Al Khaimah v češtině znamená “Vrcholek stanu” a emirát si ho získal díky své poloze na samotném severním cípu federace. Ras Al Khaimah láká na jedinečnou kombinaci tisíce let starých památek, plážového luxusu a moderního komfortu na pozadí neskutečných přírodních scenérií. Ne nadarmo bývá často označován za nejkrásnější […]

Číst více