Dovolená na Krétě: Ierapetra, nejjižněji položené město Evropy

ŘeckoKrétaDestinace

Už jste navštívili letovisko Ierapetra na řecké Krétě? Pokud ne, tak nám dovolte toto jediné město na jižním pobřeží zmíněného ostrova představit trochu blíže! Věděli jste například, že je nejjižnějším městem Evropy a tím pádem i nejteplejší oblastí celé Kréty?

Ierapetra má krásnou dlouho promenádu, kde můžete navštívit typické řecké taverny, bary a obchůdky. Jedná se opravdu o malebné městečko, jež má ovšem i pořádně bohatou historii. Jakpak by ne, když je Ierapetra nejstarší osídlenou oblastí v celém regionu! Sídlo zde vystavěli již staří Mínojci, lidé zde žili rovněž v období byzantském a samozřejmě i v dobách následné osmanské nadvlády.  

Dávnou historii tu z památek zastupuje například benátská přístavní pevnost Kales nebo Mešita Tzami. Dále můžete při svých toulkách městečkem narazit třeba na dům, ve kterém údajně přespával Napoleon při svém tažení do Egypta. A otomanská fontána také stojí za zmínku.

Srdcem města je přístav, kde se zejména v posledních letech potkává prastará rybářská tradice s moderním turismem. V jeho malebných křivolakých uličkách se lze procházet celé hodiny, případně můžete zapadnout do některé charakteristických taveren a ochutnat tradiční krétskou kuchyni.

Na místních trzích pak lze jednoduše pořídit suvenýry, ať už magnetku na lednici, voňavé koření nebo pro Krétu typické výrobky z kůže. Přímo z přístavu si můžete udělat výlet na ostrov Chrisi, také nazývaný Oslí ostrov, jenž je v současné době neobydlený. Tady na vás čekají krásné pláže s bílým pískem, okouzlující cedrový les a pozůstatky osídlení, přičemž ty nejstarší pochází opět až z doby dávných Mínojců.  

U samotného letoviska naleznete písečnou pláž, která je vybavena skvělým servisem s lehátky a slunečníky. Směrem na východ po pobřeží můžete narazit na pláž Long Beach nebo také Ierapetra Bay, která je pokrytá velmi tmavým až černým pískem.  

Ostrov Chrysi

Tak co, přesvědčili jsme vás? Stane se Ierapetra na řecké Krétě další položkou na vašem cestovatelském seznamu? Tento nádherný řecký ostrov zlákal i naše cestovatele. Ti o svém pobytu na Krétě sepsali celou reportáž, kterou si můžete přečíst zde.

7 zvláštních zvyků Bulharska

Bulharské zvyky a tradice: Mezi pohanstvím a křesťanskou vírou

Nejlepší letoviska na Sardinii: Do kterého vyrazíte vy?

SARDINIE: DO KTERÉHO LETOVISKA VYRAZIT

Mohlo by vás zajímat

5 důvodů proč navštívit ostrov Samos

Dovolená v Řecku: 5 důvodů proč navštívit ostrov Samos

Samos je řecký ostrov ležící v Egejském moři na dohled od tureckého pobřeží. Patří mezi nejzelenější a nejhornatější ostrovy v celém regionu. Vybrat si z řeckých ostrovů jen jeden je však obtížné. Proč by se pravě „Pythagorův ostrov“ měl stát cílem vaší příští dovolené? Share Tweet Email

Číst více

Lotte World Tower

Lotte World Tower: Soul má pátý nejvyšší mrakodrap světa

Číslo pět dostal několikanásobně „do vínku“ mrakodrap, který byl o víkendu slavnostně otevřen v jihokorejské metropoli. Jmenuje se Lotte World Tower, měří 555 metrů a je momentálně 5. nejvyšší budovou na světě. Soul tak má novou a každopádně nepřehlédnutelnou dominantu! Share Tweet Email

Číst více

tinto de verano

Tinto de verano: Nápoj, který vás osvěží ve Španělsku

Dovolená ve Španělsku se blíží a vás zajímá, na jakých gastronomických specialitách si tam můžete pochutnat? Před časem jsme si představili některá jídla, dnes dáme přednost pití. Nápoj, který vidíte na fotografii, se nejmenuje sangria (i navzdory tomu, že se jí podobá), ale tinto de verano. O co přesně kráčí? Share Tweet Email

Číst více