Bologna: Italské město je rájem studentů, jedlíků a milovníků památek

Zajímavosti

Italská Bologna, kvůli budovám v barvách červené a oranžové známá také pod přezdívkou Červená Bologna, je rozhodně zajímavým místem, které je potřeba v Itálii navštívit. Oproti Benátkám, Florencii nebo Římu je to velice klidné město. Na každém kroku doslova zakopnete o historický monument. Žije tu spousta studentů, protože právě tady najdete nejstarší univerzitu. A navíc z Bologni je to kousek do dalších okouzlujících míst…

Ve městě Bologna není potřeba bydlet úplně v centru, všude se snadno a rychle dostanete pěšky. Před deštěm i sluncem vás ochrání všudypřítomná podloubí, která se pyšní celkovou délkou 38 km. Symbolem města jsou dvě věže – Asinelli (97 m) a Garisenda (48 m), která je šikmá. Najdete jich tu ještě dalších 18, je to pozůstatek středověku, bývávalo jich tu dvě stě.

Piazza Maggiore ve městě Bologna

Okouzlí vás bazilika, radnice i fontána

Na hlavním náměstí Piazza Maggiore stojí gotická bazilika San Petronio, která se chlubí titulem 5. největší kostel na světě. U jejího vchodu tedy, jako vlastně skoro u všech památek, stojí policisté nebo vojáci, ale není důvod k obavám.

bazilika San Petronio

Napravo od kostela stojí Palazzo Comunale, což je budova radnice, složená z vícero budov. Před ní je nutnost vyfotit se u fontány Neptuna, pokud zrovna nebude v rekonstrukci.

Palazzo Comunale ve městě Bologna

Náměstí Piazza del Nettuno je oblíbeným místem pro setkávání místních, něco jako v Praze u koně. Fontána je považovaná za jednu z nejlepších své doby.

Piazza del Nettuno ve městě Bologna

Od ní je to skutečně pár kroků ke každé památce. Zhruba 600 metrů od Neptunovy fontány stojí bazilika Santo Stefano, složená z komplexu sedmi kostelů, z čehož se dochovaly jen čtyři. Uchovávaly se zde ostatky mučedníků.

Santo Stefano

Zajímavostí je, že v okolí města Bologna sídlí některé významné podniky jako Ducati, Lamborghini nebo Maserati.

Ochutnáte lasagne i tagliatelle

Pokud se těšíte na věhlasné boloňské špagety, budete zklamáni. Tento druh pokrmu vznikl omylem – pouze jako turistická atrakce. Nicméně k uspokojení hladových turistů je tu skutečně všude najdete. Ne tak jako pizzu. Kraj Emilia-Romagna není podle místních krajem pizzy, proto není divu, že ji neseženete na každém kroku.

Ne nadarmo se městu Bologna – kromě La Dotta, La Rossa – přezdívá také La Grassa, tedy „vzdělaná, červená a tlustá“. Vzdělaná, protože město je domovem nejstarší univerzity v Evropě, kde studoval např. Umberto Eco.

Archiginnasio

Červená kvůli tomu, že mnoho historických budov je postaveno z červených cihel. A tlustá, protože boloňská kuchyně sestává z krémových omáček a jídel bohatých na maso.

Bologna je proto právem považována za centrum gastronomie. Z okolí pocházejí nejznámější italská jídla, jako jsou lasagne, tortellini nebo tagliatelle, spolu s mnoha výrobky z masa nebo druhy sýrů.

tortellini

Co se zmrzliny týče, rozhodně musíte ochutnat pistáciovou. V Itálii jsou k dostání všechny možné i nemožné druhy, ale pistácie jsou zde skutečně vážené. Hned vedle náměstí Piazza Maggiore je zmrzlinárna, kde nabízejí deset druhů pistáciové a ke každé pistácii máte možnost si přečíst její rodokmen. A chuť je v porovnání s českou pistáciovou nesrovnatelná.

prodejna zmrzliny

Bologna má svoje vlastní Benátky

Bologna byla jedním z hlavních center obchodu díky síti kanálů, které umožňovaly přepravu velkého množství zboží. Proto se stala také nejdůležitějším dopravním uzlem, spojujícím sever a jih Itálie.

Dnes je památkou na kanály v Bologni pouze jedno místo, nazývané La Piccola Venezia neboli Malé (ukryté) Benátky. Nacházejí se na Via Piella 14. Dají se lehce minout. Je to prostě malé okénko s dvířky. Když je otevřete, uvidíte Benátky. Kanál protéká přímo za zdí jednoho z domů. Ne vždy je ale dostatek vody, tak někdy nemusí být překvapení tolik ohromující.

La Piccola Venezia ve městě Bologna

Na místním nádraží bývá dost rušno. Důležité je vědět, kdy a kam chcete jet. Málokdo z turistů totiž tuší, že po Itálii se sice dobře jezdí vlakem, ale může to být také dost drahé. Rychlíky si rezervujte online dopředu, jinak se vám může stát, že dáte za lístek i přes 50 eur. Nebo je také varianta jet courákem v hodnotě 10 eur, ale namísto půl hodiny pojedete například do Florencie hodiny dvě.

slavné hodiny na hlavním nádraží

Také nezapomeňte, a to je důležité, vždy si lístek označit. Nestačí totiž, že ho jen máte. Musíte si ho ještě „cvaknout“, a to v přístrojích, které jsou buď přímo na nástupišti, nebo v podloubí u nástupiště. Mívají většinou červenou nebo zelenou barvu. Průvodčí by se s vámi nebavil a dal by vám vysokou pokutu za jízdu načerno. A málokterý Ital umí dobře anglicky, takže domluva není jednoduchá.

areál univerzity

Cabo de Gata

Cabo de Gata: Přírodní park v Andalusii okouzlí prázdnými plážemi

Bordeaux: Město ve Francii nadchne vínem, památkami i okolím

Bordeaux

Mohlo by vás zajímat

thajská polévka Tom Yum Goong neboli Tom Yam Goong

Thajská polévka Tom Yum Goong vás uchvátí ostrokyselou chutí

Už jste byli v Thajsku nebo alespoň v pravé thajské restauraci? Pak vás zřejmě zaujala vyhlášená thajská polévka Tom Yum Goong (nebo také Tom Yam Goong, Tom Yam Kung či Tom Yum Kung). Je ostrokyselá a přesto, že recept na její přípravu není striktní, měla by rozhodně obsahovat vývar, chilli, limetku, galangal, rybí omáčku a krevety. Zpravidla […]

Číst více

Experti na cestách: 54. díl

Experti na cestách: 54. díl

Blue Style Experti na cestách se zaměřili na to, co pro vás mohou udělat delegáti cestovních kanceláří. O této práci promluvila guide care supervisor z cestovní kanceláře Blue Style Eva Sekalová. Vítězka MasterChef Česko Besky prozradila, kam nejraději cestuje. Share Tweet Email

Číst více

pevnost svatého Mikuláše v přístavu Mandraki

Fotoreportáž: Večerní procházka po historickém městě Rhodos

Řecký ostrov Rhodos Češi milují. Je vzdálen pouhé tři hodiny letu, koupat a opalovat se tam dá od května až do začátku listopadu. Kromě řady atraktivních pláží můžete navštívit spoustu památek, přírodních lokalit a také stejnojmenné hlavní město. Nejvíce to v něm žije ve večerních hodinách, kdy vznikla i naše fotoreportáž. Samozřejmě jsme se soustředili […]

Číst více