Saturnia: Toskánské městečko, které láká na ozdravné zimní koupání

Zajímavosti

Jet v zimě do Toskánska – to nezní jako ideální nápad! Teploty se pohybují kolem 12 stupňů a na lyže to také není. Existuje však zapomenuté a zároveň výjimečné městečko, kde je v tomto období někdy víc lidí než v parném létě. Jmenuje se Saturnia a leží v provincii Grosseto.

Největším tahákem je lázeňský rezort, kde turisté najdou rozhlehlé bazény se siřičitou vodou, speciální procedury, všechno na nejvyšší úrovni. Koupele jsou velmi žádané hlavně proto, že prameny (o teplotě asi 37,5 stupňů) příjemně prohřejí tělo, osvěží a současně prospívají kondici.

U mlýna platit nemusíte

Naopak v létě, kdy je venku vedro, nikdo moc nestojí o to, se do nich ponořit. Navíc jen 40 km odsud jsou hezké pláže. I když je hodně služeb dost draze placených, kdo se vyzná, nemusí utratit ani korunu. Bezplatně si totiž můžete zajít na tzv. Cascate del Mulino.

V překladu to znamená „kaskády u mlýna“. Přírodní podmínky mají stejné, jen se nic neplatí. Zase tu chybí toalety, občerstvení, převléknout se musíte v autě. Ale pohled na termální říčku za to stojí. Jezírka jsou mělká, plavat se v nich nedá, vyvalovat v teplé vodě ano. Jistá opatrnost je třeba při výstupu, kameny jsou mokré, dá se na nich uklouznout.

Saturnia

Saturnia nadchne rovněž gastronomií

Zimomřivcům se doporučuje pokrývka hlavy, i když jinak není nutná. Pobyt zde je sice jedinečným zážitkem, ale rychle se jím přesytíte. Většině lidí stačí pár hodin, pak obvykle navštíví některou z restaurací v městečku Saturnia.

Toskánská kuchyně je hodně jiná než ve zbytku Itálie, ovšem je taktéž skvělá. Mezi speciality patří bílé fazolky s tenkou slupkou, vařené se šalvějí v olivovém oleji, podávané s bílým chlebem a tuňákem. Hlavním jídlem je obvykle bistecca alla Fiorentina – obrovský biftek i s kostí, u níž je maso nejlepší.

Výtečné je florentské kuře z prsíček, parmazánu, špenátu, krémového sýra, papriky, česneku atd. Populární jsou polévky ribollita z kapusty, fazolí a s den starým chlebem (vsákne vodu, ta je doplněná o olivový olej). Nebo cacciucco, řídké rajčatové pyré s feferonkami a rybami. Pověstné je toskánské víno, ale to už jsme někde jinde.

Saturnia

Zdejší voda zlepšuje dýchání i stav kůže

Saturnia leží 57 km od Grosseta, hlavního města stejnojmenné provincie. To má letecké spojení, takže není třeba nijak daleko cestovat. Prameny jsou zejména siřičité. Před ponořením doporučujeme sundat vše ze stříbra, ve vodě totiž zčerná. Dá se vydrhnout, ale pracně.

Ovšem koupel v této vodě je pro zdraví neuvěřitelně prospěšná. Léčí dýchací potíže, kožní problémy, pohybovou a oběhovou soustavu, svaly. Je jen třeba si postupně zvyknout na sirný zápach, ale ten vyváží prokazatelné léčebné i relaxační účinky.

Proto se sem hodně jezdí začátkem roku, aby se tělo zregenerovalo. Zážitkem nejen pro něj je Cascate del Gorello. Hodně turistů jde ráno a večer na kúru, mezitím na túru. Okolí je krásné, počasí podzimní, občas svítí slunce.

Saturnia

Spatříte spoustu atraktivních památek

Saturnia je prastará, tudíž lze obdivovat četné památky. Podle legendy jí dal jméno Saturn, římská podoba Titána Krona. Ten seslal blesk do míst, kde začaly prýštit prameny. O jejich účincích se vědělo od starověku, proto se okolí zvelebovalo. Najdeme tu dodnes překrásnou bránu Porta Romana z druhého století před naším letopočtem.

Za zmínku stojí kostel Santa Maria Magdalena (asi z roku 1188). K pokladům patří kresba Madony s dítětem od Benvenuta di Giovanniho. Působivá je starobylá pevnost La Rocca aldobrandesca z 13. století, ale je tu i archeologické muzeum obsahující nálezy z etruské a římské doby…

Saturnia

Mellieha

Mellieha: Městečko, jež je opomíjeným skvostem ostrova Malta

Plovdiv: Bulharské město, které vás okouzlí dvěma stovkami památek

Plovdiv

Mohlo by vás zajímat

Experti na cestách: 57. díl

Experti na cestách: 57. díl

Blue Style Experti na cestách prozradili, jak vypadá práce v cestovní kanceláři. V čem je náročná, řekla sales director CK Blue Style Nicole Okonkwo Gattuso. Kam rád jezdí na dovolenou, prozradil hokejový mistr světa Jiří Šlégr. Share Tweet Email

Číst více

5 nejkrásnějších pláží na Severním Kypru

Dovolená na Kypru: 5 nejkrásnějších pláží na Severním Kypru

Kouzelný Kypr, třetí největší ostrov ve Středozemním moři, láká především na své nádherné písčité pláže. A v jeho severní části najdete jak ty s vybaveným zázemím, kde vám určitě nebude nic chybět, tak ty, kterých se civilizace zatím téměř nedotkla a panuje na nich ničím nerušený klid. Pojďte s námi objevit ty nejkrásnější pláže Severního […]

Číst více

arancini

Arancini: Italská specialita, kterou vám naservírují na ostrově Sicílie

Největší italský ostrov Sicílie láká nejen plážové typy, ale také milovníky památek, přírodních unikátů a skvělé gastronomie. Jedna ze specialit, na nichž si tady můžete pochutnat, se jmenuje arancini. O co se jedná? O sicilské národní jídlo, které má certifikát Prodotto agroalimentare tradizionale udělovaný italským ministerstvem zemědělství. Konkrétně jde o smažené kuličky plněné rýží, masovým […]

Číst více