Evia: Řecký ostrov, který láká na chrám bohyně Artemis

Zajímavosti

Artemis patřila k nejoblíbenějším starořeckým postavám. Mohla sice na kohokoli seslat smrt nebo nemoc, ovšem stejně tak uměla uzdravovat. Byla i neobyčejně krásná, přesto si sama a dobrovolně vybrala věčné panenství. Bavil ji totiž lov, stala se jeho bohyní (a ještě Měsíce). Šípy z jejího luku nikdy neminuly cíl, proslula i jako ochránkyně lesů.

Byla ale hodně marnivá, urážlivá, vyžadovala úctu, proto se na její počest stavělo tolik chrámů. Ten v Efezu patřil k sedmi divům světa. Měl smůlu – nejdřív ho zapálil šílený Hérostratos, aby se proslavil. Po pracné obnově ho vyplenili barbarští Gótové a zkázu zřejmě dokonali křesťané i muslimové, nesnášející symboly „pohanských“ božstev. To málo, co zbylo, nalezl v roce 1869 Brit John Turtle Wood.

Ruiny objevili na kopci Paleokeliski

Dlouho se pátralo i po její další legendární svatyni, zmínil ji už proslulý geograf Strabón krátce před začátkem našeho letopočtu. Ten se ale při udání polohy i přes své četné zeměpisné znalosti o 10 kilometrů sekl. Archeologové ji dlouho a marně hledali na špatném místě. Chybu odhalil až švýcarský vědec Denis Knoepfler a zahájil vykopávky na kopci Paleokeliski u rybářské vesnice Amarynthos na ostrově Evia (neboli Euboea či Euboia).

chrám bohyně Artemis

Loni objevil klíčové důkazy – nápisy a obklady na zdi, mince se jménem Artemis i další artefakty. Tento objev přilákal nejen příznivce historie, podstatně se díky němu zvýšil i zájem „obyčejných“ turistů. Ti tento – hned po Krétě druhý největší a nejlidnatější – ostrov (asi 200 000 obyvatel), neznámo proč, dlouho opomíjeli.

vesnice Ilia na ostrově Evia

Přitom přímo z Atén vede do metropole Chalkidy dálnice, zakončená mostem. Cesta zabere tak hodinu a čtvrt, je to necelých 90 km. Ruiny chrámu bohyně Artemis nejsou zdaleka jediným důvodem, proč se vydat právě sem…

klášter Osios David

Obdivovat můžete i vodopády a hrad

Navíc ostrov Evia rozhodně není přírodně nepřitažlivý, naopak. Rozmanitá severní, lesnatá část je jak stvořená pro poklidné pěší túry. Hornaté centrum pak pro náročnější výšlapy, třeba až na nejvyšší horu Dirfi (1743 metrů).

hora Dirfi na ostrově Evia

Všude je dobré turistické značení. Najdeme tu malebné rybářské vesničky, kupříkladu Agios Georgios, Agios Nikolaos, skalnaté ostrůvky (Lichadonisia), letovisko Edipsos, proslavené horkými prameny, vodopády Drimona.

vodopády Drimona na ostrově Evia

Z dalších památek lze zmínit středověký hrad Rizokastro u vesnice Milaki, benátskou věž v Trachili, mykénskou hrobku u obce Katakalos. Z řeckých mýtů jsou známé obce Lichada (podle Lichase, sluhy hrdiny Hercula, plná borovic) či Limni, kde si nejvyšší bůh Zeus vzal za manželku svou sestru Héru.

vesnice Limni na ostrově Evia

Na pobřeží, hlavně na tom jižním, je rovněž dostatek příjemných pláží. Mezi ty nejkrásnější patří Korasida, Chiliadou, Lefkanti, dlouhá asi dva kilometry, Agia Irini, Kokkini, Nea Styra a další.

Agios Nikolaos

Evia ukrývá také město amfiteátrů

Zajímavý je obří olivový háj mezi horami Kavalaris a Telethrion či Aliveri, město amfiteátrů. Dále tradiční ves Partheni, Eretria, známá už z řecko–perských válek z roku 490 př. n. l., s akropolí, archeologickým muzeem, antickým divadlem, chrámem Isis či hrobkou Eros.

Eretria na ostrově Evia

Město Kymi se zase chlubí výhledem na Egejské moře. Evia je častým cílem výletů z pevniny. Z ubytovacích kapacit převládají penziony a apartmány, stojí obvykle mezi 40 až 50 € na den (se snídaní). Určitě z těchto končin nebudete odjíždět zklamáni…

kaple proroka Eliáše na hoře Ochi

Setenil de las Bodegas

Setenil de las Bodegas: Španělské město, které vzniklo v jámě

Colmar: Nádherné francouzské město s přezdívkou Malé Benátky

Colmar

Mohlo by vás zajímat

Dovolená na Santorini

Dovolená na Santorini: Romantika, zábava a luxus

Někde jsem kdysi dávno slyšela, že Santorini buď milujete, nebo nenávidíte. Já jsem rozhodně v týmu “Miluji Santorini”. Hned, když jsem přistála na letišti, dýchla na mě naprosto pohodová atmosféra a v ten okamžik jsem to věděla… Tohle je ráj, tady to miluji! Je i pro vás dovolená na Santorini tou pravou volbou? Share Tweet […]

Číst více

Burj Khalifa

Burj Khalifa: 15 zajímavostí, které možná nevíte o nejvyšší budově světa

Dovolenou ve Spojených arabských emirátech (SAE) si můžete zpestřit návštěvou nejvyšší budovy světa. Jmenuje se Burj Khalifa (Burdž Chalífa), je dominantou města Dubaj a dosahuje výšky 828 m. Postavená byla v letech 2004–2010, projektoval ji americký koncern Skidmore, Owings and Merrill LLP (SOM). Celkové náklady na stavbu činily 1,5 miliardy dolarů… Stačí se přímo v […]

Číst více

10 důvodů proč milujete Kapverdy

10 důvodů, proč milujete Kapverdy

“Proč milujete Kapverdy?” Tak zněla naše otázka na vás, naše fanoušky. A jako vždy jste nás nezklamali a zahrnuli nás tisícovkami komentářů plných skvělých důvodů, proč jste si Kapverdy zamilovali právě vy a proč se vyplatí tento kousek atlantského ráje prozkoumat až po to nejposlednější zákoutí.    Share Tweet Email

Číst více