Olivový olej:⁠ Zdravý a chutný suvenýr plný středomořského slunce

Chutě světa

Chystáte se na dovolenou do některé ze středomořských destinací? Pak vás jistě potěší, že místní kuchyně se řadí k nejzdravějším na světě, protože využívá čerstvých lokálních surovin. Jednou z těch významných je olivový olej, kterému se někdy přezdívá tekuté zlato.

Čerstvé ovoce a zelenina, luštěniny, ryby a mořské plody, olivy, ořechy, bylinky a olivový olej –⁠ to jsou hlavní ingredience středomořské kuchyně. V tomto článku se zaměříme právě na poslední zmíněnou surovinu a její benefity pro naše zdraví.

Setkáme se s ním v jídle i kosmetice

Asi snad každý ví, že olivový olej je rostlinný olej, který se získává lisováním z oliv, tedy plodů olivovníku. Využívá se zejména k přípravě pokrmů, ale setkat se s ním můžeme rovněž v kosmetice a farmaceutickém průmyslu. Není totiž žádným tajemstvím, že má pozitivní vliv na zdraví, a to nejen vnitřních orgánů, ale také vlasů, nehtů a pokožky.

Proč v kuchyni využívat olivový olej

Přínos pro zdraví je nemalý, olivový olej je skvělým přírodním zdrojem živin a obsahuje velké množství tělu prospěšných látek, jako jsou antioxidanty, vitamíny A, D, E a K či nenasycené mastné kyseliny.

Pomáhá snižovat nezdravý cholesterol, čímž je prospěšný například osobám trpícím onemocněním srdce. Zároveň má vliv na udržení hladiny krevního cukru, což zas může být přínosné diabetikům. Jeho konzumace se rovněž považuje za skvělou prevenci proti mozkové mrtvici, Alzheimerově chorobě či rakovině. 

V kombinaci se zdravým životním stylem snižuje kyselost žaludku a zabraňuje tak vzniku žaludečních vředů. Skvělým pomocníkem je také při zácpách. Navíc pomáhá i játrům, neboť povzbuzuje jejich činnost. Zkrátka a jednoduše podporuje správnou funkci mozku, trávicího traktu i dalších orgánů v těle.

Posílení imunity obsaženými vitamíny a protizánětlivé účinky antioxidantů, které mají prokazatelně vliv již při krátkodobém konzumování olivového oleje, můžete podpořit ještě kombinací s citronem. Účinky se násobí také s užíváním česneku či bylinek, jako je levandule či rozmarýn.

Mnozí asi ví, že je skvělým pomocníkem i při hubnutí. Obsahuje sice značné množství mastných kyselin, ale jedná se o nenasycené tuky, takže má nižší kalorickou hodnotu. Navíc jeho konzumace zvedá hladinu serotoninu, který navozuje pocit sytosti.

Odkud pochází a jak se vyrábí

Olivovník má původ pravděpodobně v Řecku a jeho plody byly považovány za božský produkt. Samotný strom byl vnímán jako symbol moudrosti a míru. Pěstování olivovníků, lisování oliv a uskladnění oleje, které souvisí s jeho trvanlivostí, zdokonalili zejména Římané. Ti možná přišli i s první stupnicí kvality tohoto tekutého pokladu.

Pro výrobu oleje se už tisíce let používá tradiční způsob sklizně –⁠ dlouhou palicí se tluče do větví stromu, olivy se následně ručně sbírají, čistí, melou a lisují. Dalším krokem může a nemusí být filtrace. Ten nejkvalitnější olivový olej se lisuje mechanicky, co nejdříve po sklizni a za studena bez jakékoli tepelné úpravy.

Pro někoho bude možná překvapením, že téměř polovina světové produkce olivového oleje pochází ze Španělska, druhé místo má Itálie a pak teprve následuje Řecko.

Co znamená označení „panenský“ a s jakými dalšími tipy se lze setkat

Nejlepším, ale také nejdražším typem oleje je extra virgin neboli extra panenský. Produkty nesoucí toto označení totiž musí splňovat přesné standardy týkající se získávání oleje, jeho chutě, vůně a podobně. Právě tento typ oleje má také nejvyšší podíl tělu prospěšných látek, jež jsme zmiňovali výše.

Panenský olivový olej musí být získán přírodní cestou. Je tudíž lisovaný mechanicky, za studena a z celých plodů olivovníků. Extra panenský olivový olej má k tomu volnou kyselost menší než 0,8 gramů na 100 gramů. Nejvyšší kvalitu pak mají oleje získávané pouze z pecek oliv.

Dalším typem jsou rafinované olivové oleje, které jsou lisované za vysokých teplot a tlaků. Produkty bývají navíc i chemicky upraveny. Setkat se lze samozřejmě také se směsmi obou druhů.

Další rozdělení se týká filtrace. Kvalitnější výrobky jsou samozřejmě filtrované a tudíž vhodnější k použití v přípravě studené kuchyně. Hlavním měřítkem kvality je ovšem stále obsah kyselin. Ten je možné zjistit chemickou, mikrobiologickou či senzorickou metodou. Pod posledním pojmem se neukrývá nic jiného než analýza pomocí degustace, během které se hodnotí vzhled, chuť, vůně a textura olivového oleje. 

Kde si mohu vychutnat pokrmy s olivovým olejem

Řecko, Turecko, Tunisko a Itálie, tři středomořské destinace s opravdu výtečnou a zdravou kuchyní, kterou můžete ochutnat během své dovolené s CK Blue Style. Všechny tři země v rámci svých pokrmů hojně používají čerstvé a často místní suroviny, mezi které patří i olivový olej. Ten se samozřejmě dnes již využívá i v dalších kuchyních celého světa.

Alkohol v jednotlivých destinacích

Dovolená a alkohol: Co kde ochutnat, a na co si dát pozor?

Co ochutnat v Ománu: Pohádka tisíce a jedné chuti

Ománská kuchyně: Pohádka tisíce a jedné chuti

Mohlo by vás zajímat

Půldenní výlety zpestří vaši dovolenou, radí Lenka Pátek

Půldenní výlety zpestří vaši dovolenou, radí Lenka Pátek

Nedokážu si představit, že bych letěla na dovolenou s dětmi a celý týden, nebo dokonce dva, s nimi strávila pouze v hotelu a na přilehlé pláži. To samé platí v případě, když se někam vypravím s partnerem. V řadě destinací, zejména těch evropských, si obvykle pronajmu auto a procestuji vzdálené okolí, kam se jen stěží […]

Číst více

Ierapetra

Dovolená na Krétě: Ierapetra, nejjižněji položené město Evropy

Už jste navštívili letovisko Ierapetra na řecké Krétě? Pokud ne, tak nám dovolte toto jediné město na jižním pobřeží zmíněného ostrova představit trochu blíže! Věděli jste například, že je nejjižnějším městem Evropy a tím pádem i nejteplejší oblastí celé Kréty? Share Tweet Email

Číst více

Dovolená na Kypru: Sluníčko, moře a... kočky?

Dovolená na Kypru: Sluníčko, moře a… kočky?

Sluníčko, průzračné moře a nádherné písčité pláže na Kypru asi jen tak někoho nepřekvapí, ale tento překrásný ostrov má navíc ještě jednu zcela zvláštní devizu. Má to čtyři nohy, dvě uši, jeden ocásek a rádo se to s půvabem a ladností povaluje na vyhřátých zápražích, lavičkách a okrajích kašen. Hádejte, co je to? Share Tweet […]

Číst více