Frittata: Tato proslulá italská specialita vám postavu nezničí

Chutě světaItálie

Jestliže se zavítáte do slunné Itálie, v jídelním lístku řady tamějších restaurací najdete pojem frittata. Co konkrétně si pod ním máte představit?

Frittata je tradiční italská specialita, zpravidla je zařazena v kategorii bezmasých jídel. Konkrétně se jedná o vaječnou omeletu plnou zeleniny a sýru. Na rozdíl od té francouzské je však důkladně propečená.

Podává se i studená

Základem italské frittaty, po níž rozhodně nepřiberete, jsou vajíčka. Nutno podotknout, že čerstvá, maximálně týden stará. Zkušené kuchařky vědí, že není třeba je důkladně vyšlehávat a že nejsou na škodu ani kousky žloutku.

Dobrá frittata se pozná podle toho, že je propečená i ve svém středu. Podává se teplá i studená. Někdo k ní s oblibou zakusuje pečivo, nejlépe však chutná samostatně. Možná jste se s ní už setkali i v Česku – v originálních italských restauracích u nás dobře vědí, jak ji správně připravit.

Frittata Itálie

Frittata chutná všude trochu jinak

Recept na přípravu frittaty není striktní, tudíž je vhodné – v průběhu dovolené v Itálii – ochutnat tento národní pokrm hned v několika restauracích či pizzeriích. V každém gastronomickém zařízení chutná trochu jinak, a tak alespoň zhodnotíte, kde vám šmakuje nejlépe.

Mezi přísadami, které Italové používají, nejčastěji figurují sýry, zelenina a těstoviny. A občas i maso. Doba tepelné přípravy čerstvé frittaty činí přibližně deset, někdy až 15 minut. Pokud vám ji v restauraci naservírují během čtyř minut od objednání, je tato omeleta s největší pravděpodobností pouze ohřátá v mikrovlnné troubě! A to zkrátka a dobře není ono…

Dovolená v Itálii

Obdobu frittaty můžeme vyzkoušet také v jiných zemích. Zatímco na Istrii mají fritaju, na Středním východě pro změnu eggah a kuku. Poslední zmíněná specialita však obsahuje menší podíl vajec a místo sýru se do ní přidává speciální koření. Zajímavostí je, že se i podstatně déle připravuje – a to přibližně 45 minut.

Ať už pokrm frittata ochutnáte kdekoliv, přejeme vám dobrou chuť!

Mamaliga: Rumunská kaše bývala jídlem chudých rolníků

Mohlo by vás zajímat

Za potápění do Egypta –⁠ letovisko Sharm El Sheikh

Potápění v Sharm El Sheikh: Podmořská krása severního Egypta

Egypt je oblíbenou dovolenkovou destinací a není divu, svým návštěvníkům má rozhodně co nabídnout –⁠ od zajímavé historie přes úchvatné přírodní scenérie až po luxusní hotely se skvělými službami. Jednou z jeho hlavních předností je ovšem Rudé moře a pestrobarevný život v něm. Tak neváhejte a zažijte i vy nezapomenutelné potápění v Sharm El Sheikh! […]

Číst více

curacao

Curacao: Modrý likér s příchutí karibského pomeranče

Neobejdou se bez něj známý koktejl Blue Lagoon, drink Blue Hawaii a další míchané alkoholické nápoje. Řeč je o likéru curacao, který pochází ze stejnojmenného ostrova patřícího Nizozemí. Konkrétněji – curacao je modrý likér ochucený sušenými slupkami citrusového ovoce zvaného laraha, které se pěstuje na ostrově Curacao v jižní části Karibského moře. Share Tweet Email

Číst více

Cestovka BS - 7. díl

Cestovka b.s. | 7. díl

Země dvou kontinentů, most mezi křesťanstvím a islámem –⁠ to je Turecko. Jedná se o klientsky oblíbenou destinaci vhodnou k odpočinku i aktivní dovolené. Každý si zde jednoduše přijde na své, ať už se jedná o rodinu s dětmi, pár nebo skupinu přátel. Share Tweet Email

Číst více