Musandamské fjordy: Skvělý tip na výlet v kouzelném Ománu!

OmánDestinaceTipy na výlety

Do výšky se šplhající a do zářivě modrého oceánu se nořící skály ohromujících hor, malé rybářské vesničky ukryté v úzkých dlouhých zálivech, bohatý a barevný svět pod hladinou moře či setkání s delfíny? Pokud chcete tohle všechno vidět a zažít, máme pro vás super tip na výlet Musandamské fjordy v kouzelném Ománu! 

Musandamské fjordy lemují stejnojmenný skalnatý poloostrov vybíhající z Arabského poloostrova do Hormuzského průlivu, úzkého vstupu do Perského zálivu. Velká část poloostrova je exklávou (část území určitého státu, která je zcela obklopena územím cizího státu nebo více cizích států) Ománu oddělenou Spojenými arabskými emiráty.

Není divu, že strategická poloha poloostrova významně ovlivnila jeho dějiny. Například v Khasabu, hlavním městě exklávy, lze najít pevnost, jež zde postavili Portugalci, aby řídili námořní dopravu a obchod v této oblasti. V 19. století pak přišla řada na Británii, která vybudovala na jednom z ostrovů hlavní  komunikační uzel, jenž spojoval Londýn s britskou Indií. V druhé polovině 20. století získal suverenitu nad poloostrovem Musandam Omán.

Zdejší členité pobřeží se podobá kostrbatým břehům polárních oblastí, avšak místní úzké hluboké zálivy, v nichž se ukrývají malebné rybářské vesnice obklopené horami, nevznikly vlivem ledovce, ale pohyby litosférických desek, takže označení „fjordy“ není úplně přesné. I tak se rozhodně jedná o poutavou přírodní scenérii.

Většina vesnic je přístupná jen po moři a často nemají ani vlastní zdroj pitné vody, ta je sem tudíž pravidelně dovážena. Odlehlost a složitá dostupnost místa formovala místní identitu. Zdejší obyvatelé si dokonce zachovali svůj vlastní jedinečný jazyk s perskými kořeny –⁠ kumzarštinu.

Na výlet za objevením fjordů se můžete vydat například na palubě tradiční lodi zvané dhow zdobené klasickými koberci a polštáři. Poplujete pravděpodobně z Khasabu a po cestě se vám naskytne výhled na fascinující krajinu tvořenou převážně štíty vysokých hor pohoří Al Hadžar

A pokud budete mít štěstí, spatříte v mořských vlnách dovádějící delfíny. Lokalita je známá i pro výskyt žraloků či velryb a zdejší teplé vody jsou bohatými lovišti ryb, jako je například tuňák či barakudy. Součástí většiny plaveb je také koupání a potápění v několika oblastech –⁠ například v průzračných vodách okolo Telegrafního ostrova (Jazirat Maqlab) nebo ostrova Seebi (Jazirat Sibi), kde se často vyskytují hejna barevných rybiček. Spatřit tu můžete i rejnoka nebo mořské želvy. 

Ostrovy lze rovněž navštívit i suchou nohou. Například na Telegrafním ostrově můžete nalézt pozůstatky bývalé britské základny. Kolem dokola vás budou obklopovat hory a vy si možná budete na chvíli připadat jak Robinson Crusoe na pustém opuštěném ostrově. 

„Arabské fjordy“ lze samozřejmě obdivovat jak z moře, tak z vyhlídek v pohoří Al Hadžar. Stačí si jen místo plavby lodí dhow domluvit jízdu terénním autem a můžete jednoduše objevovat i suchozemskou část Musandamu a užívat si dechberoucí horské scenérie.

Jakou z variant zvolíte je čistě na vás, rozhodně si však tento klenot Blízkého východu nenechte ujít! 

Seychely

Seychely: Ostrovy jako stvořené pro vaši skvělou dovolenou!

Co ochutnat na Kapverdách: Grogue, kapverdský rum

Co ochutnat na Kapverdách: Grogue

Mohlo by vás zajímat

Experti na cestách

Experti na cestách: 44. díl

Chcete prožít dovolenou plnou vůní, chutí a barev? Tak se s námi vypravte do Ománu! Seznámit se s tímto arabským klenotem můžete v dnešním speciálu Expertů na cestách. Hlavní výhody? Přímé lety z Prahy, čistota, bezpečnost, přírodní a kulturní bohatství, vřelí obyvatelé a mnoho dalšího. Objevte záhadné ruiny města Ubar, zažijte dobrodružnou jízdu pouští, pohlaďte […]

Číst více

Experti na cestách

Experti na cestách: 27. díl

Kam vyrazit k moři na velikonoční dovolenou? To vám v novém dílu Expertů na cestách prozradí Lenka Pátek, obchodní ředitelka CK Blue Style, a chybět nebude ani předpověď počasí. Herci ze seriálu Sex O’Clock Petra Bučková a Maxmilián Kocek pak popíší svou vysněnou dovolenou. Věnovat se budeme také cestovnímu pojištění, a to nejen s Lenkou […]

Číst více

Za potápění do Egypta –⁠ letovisko Sharm El Sheikh

Potápění v Sharm El Sheikh: Podmořská krása severního Egypta

Egypt je oblíbenou dovolenkovou destinací a není divu, svým návštěvníkům má rozhodně co nabídnout –⁠ od zajímavé historie přes úchvatné přírodní scenérie až po luxusní hotely se skvělými službami. Jednou z jeho hlavních předností je ovšem Rudé moře a pestrobarevný život v něm. Tak neváhejte a zažijte i vy nezapomenutelné potápění v Sharm El Sheikh! […]

Číst více