Fotoreportáž: Město Tropea v italské Kalábrii nadchne nejen kostelem

3. 6. 2021DestinaceKalábrieTipy na výletyItálie

Krásné pláže, panenská příroda, čisté ovzduší, historická městečka, pohodové hotely, absence průmyslových zón, skvělá gastronomie, vyhlášené víno a hlavně klid – to je Kalábrijský poloostrov. Tato oblast na jihu Itálie patří k nejkrásnějším regionům v Evropě. Můžete zde strávit skvělou dovolenou, zejména v období od června do září. Ubytovat se lze například v malebném městě Tropea a jeho okolí. Před časem jsme se tam opakovaně vypravili a připravili pro vás tuto fotoreportáž.

Kalábrii včetně města Tropea miluje i cestovatel Richie, který zde pořídil spoustu snímků a natočil video. Pojďme se tedy podívat na to, co vás v této části Itálie čeká a nemine.

Místní pláž obdivuje celý svět

Kalábrie se pyšní dlouhým pobřežím se spoustou pláží a lokalit vhodných k potápění. Nádherná písčitá pláž s pozvolným vstupem do Tyrhénského moře nechybí ani ve městě Tropea. Lemuje ji skála, na níž je město vybudováno. Tento snímek byl pořízen na jedné z vyhlídek.

městská pláž

Ve městě Tropea narazíte na spoustu majestátních vil, měšťanských domů i středověkých kostelů. Některé možná přehlédnete, ale trojlodní katedrála (Duomo di Tropea) vaší pozornosti rozhodně neunikne. Ve 12. století ji postavili Normané, v průběhu 17. století byla přestavěna do barokního stylu a prodloužena o 12 metrů. V minulosti ji poškodila četná zemětřesení.

katedrála ve městě Tropea

Během procházky si můžete odpočinout – stejně jako cestovatel Richie – například na této originální lavičce na náměstí Piazza Ercole. Anebo třeba zajít do pizzerie či nakoupit oblečení v obchodě New King.

cestovatel Richie na náměstí Piazza Ercole

Také byste chtěli mít před domem takový strom? Nikdo by nezapomněl, kde bydlíte…

ulice ve městě Tropea

Nejfotografovanější stavbou ve městě Tropea je kostel sv. Marie (Santuario di Santa Maria dell’Isola), stojící na skále u moře. Ta rozděluje čtyřkilometrovou městskou pláž, která pravidelně figuruje v první dvacítce těch nejlepších v Evropě, na dvě části.

kostel sv. Marie (Santuario di Santa Maria dell'Isola)

Nuda tady není ani v noci

Centrum města Tropea není velké, ale zato v něm objevíte řadu míst, odkud je skvělý výhled na pobřeží. Z východní části uvidíte přístav a vzdálenější pláže. „Město Tropea můžete obdivovat i ve videoklipu k písni Mama, před lety ho zde natočila mezinárodní vokální skupina Il Divo,“ prozradil cestovatel Richie s tím, že ve městě jsou i bary a noční podniky. V některých to žije až do ranních hodin. Navíc se tu během roku konají hudební festivaly.

cestovatel Richie ve městě Tropea

Vyhlášené jsou i zdejší gastronomické slavnosti. Aby ne – Itálie v kulinářské oblasti vyniká. Věhlasnou zdejší specialitou je například pecorino del Monte Poro (ovčí sýr) a ‚nduja (pikantní salám z vepřového masa).

pikantní salám 'nduja

Proslulá je cipolla rossa di Tropea, tedy červená, chuťově unikátní cibule. Seženete ji na mnoha místech.

cipolla rossa di Tropea

Oblíbené jsou rovněž zdejší likéry, například bylinkový Vecchio Amaro del Capo. Anebo citrónové, nugátové (torroncino) a podobně.

italské likéry

Olivový olej je zárukou kvality

Sbíráte magnetky? A co takhle kombinace magnetky a otvíráku? Na mnohých figuruje již zmíněná cipolla rossa di Tropea.

kombinace magnetky a otvíráku

Tyhle pro změnu připomínají miniaturní pohlednici

A když už je řeč o pohlednicích, i těch ve městě Tropea nabízejí poměrně dost. Některé jsou vkusné, jiné až zas tolik ne…

pohlednice

Itálie je třetím nejvýznamnějším výrobcem olivového oleje na světě. Jestliže rádi vaříte, ve městě Tropea nakoupíte kvalitní druhy, například značku Valeo.

italský olivový olej Valeo

Velmi lákavě vypadá i trojbalení panenského olivového oleje. Jeden je klasický, druhý s bergamotem a třetí s chilli papričkami.

trojbalení panenského olivového oleje

Kalábrijské chilli papričky nemají chybu! Během procházky po městě je objevíte i v tomto dárkovém balení.

trojbalení panenského olivového oleje

Tropea svádí k nákupům

Tyto magnetky jsou doslova k nakousnutí! Takovou originální vzpomínku na Kalábrii ocení nejedna hospodyňka. Mimochodem – zajeďte si do nedalekého města Pizzo!

kalábrijské magnetky s kulinářskými motivy

Pokrm zvaný bruschetta pochází z Itálie, byl známý již v 15. století. Obvykle se jí k snídani nebo jako předkrm. Jedná se o opečený chléb, na který se přidává směs z rajčat, bazalky, soli, pepře, olivového oleje a česneku. Tu lze pořídit i v tomto balení, chutná výborně.

pikantní italská bruschetta

Jako suvenýr si z města Tropea můžete přivézt i ručně šitou zástěru. Při troše štěstí najdete i takovou, na níž bude figurovat vaše jméno…

italské zástěry

Foto – Richard Sacher (17x) a Nikola Hejdová (3x)

Rady a tipy cestovatele Richieho:

„Pokud budete trávit dovolenou v Kalábrii, určitě podnikněte odpolední nebo večerní výlet do města Tropea – je nádherné a plné atraktivních suvenýrů. Buď se dohodněte s delegátem CK Blue Style, anebo tam vyrazte na vlastní pěst. O bezpečnost se bát nemusíte. Nakoupíte tady všechno možné, včetně bergamotové marmelády, šperků a terakotových talířů, skvěle se najíte, spatříte řadu památek a můžete posedět v kavárně a objednat si výtečnou italskou kávu. Každopádně nezapomeňte ochutnat tartufo, což je světoznámá kalábrijská zmrzlina, připomínající lanýž… Možná vás zaujme skutečnost, že město Tropea před lety získalo cenu ekologické organizace Legambiente. Řadí se totiž mezi nejlépe hodnocené oblasti, co se stavu životního prostředí týče… Jestliže ovládáte italštinu, neznamená to, že máte vyhráno. Obyvatelé Tropey mají vlastní dialekt, jemuž je velmi těžké porozumět,“ prozradil cestovatel Richie.

cestovatel Richie a tartufo

A na závěr si ještě prohlédněte video, které cestovatel Richie natočil v kalábrijském městě Tropea:

Hotel Holiday Beach Djerba

Richieho fotoreportáž: Hotel Holiday Beach Djerba & Aquapark 4*

Banitsa: Bulharský koláč, který obsahuje jogurt a balkánský sýr

banitsa

Mohlo by vás zajímat

Pythagorion

Pythagorion: Nejrušnější letovisko na ostrově Samos okouzlí přístavem

Podle slavného rodáka, matematika a filozofa Pythagora, který žil v 6. století před naším letopočtem, byl pojmenován Pythagorion. Toto městečko, postavené na ruinách starověké zástavby, se nalézá na jihovýchodě řeckého ostrova Samos. Turisté v něm obdivují zejména malebný přístav. K dalším lákadlům patří typické řecké taverny, kavárny, úzké uličky s obchůdky i hrstka památek. Jedná […]

Číst více

Sharjah

Sharjah: Arabský emirát, jehož symbolem je otevřený Korán

Kdykoliv během roku můžete prožít dovolenou ve Spojených arabských emirátech, a to nejen v Dubaji. Kromě ní se nabízí dalších šest emirátů – Ras Al Khaimah, Fujairah, Abu Dhabi, Umm Al Quwain, Ajman a Sharjah. Proč se vydat právě do posledně jmenovaného? Emirát Sharjah (česky Šardžá) vyhledávají turisté toužící zejména po odpočinku. Na své si […]

Číst více

Kokkari

Kokkari: Městečko na řeckém ostrově Samos žije odpoledne i v noci

Chystáte se v létě na řecký ostrov Samos? Pokud budete chtít poznat víc než jen okolí hotelu, můžete se vydat na výlet. Možností je vícero – přírodní oblasti ve vnitrozemí, vyhlášené pláže, město Pythagorion nebo třeba městečko Kokkari na severním pobřeží. Je plné restaurací, barů, kaváren, cukráren a obchodů. Navíc je to jedno z mála […]

Číst více