Betakaroten aneb Proč dovolená u moře vyžaduje provitamin A

Co si sbalit na cestu?Rady na cestu

Také vás baví cestovat do zahraničí za sluníčkem a koupáním? Dovolená u moře je záležitostí, kterou si – díky CK Blue Style – můžete dopřát kdykoliv během roku. Řecké ostrovy, Egypt, Tunisko včetně ostrova Djerba, Bulharsko, Turecko, Itálie, Spojené arabské emiráty, Thajsko, Maledivy, Kapverdy, Kypr a podobně, výběr je vskutku pestrý. Jestliže se hodláte nádherně opálit a přitom co nejméně uškodit vaší pokožce, užívejte betakaroten.

Jak souvisí s opalováním a se zdravím právě tento karotenoid a provitamin A? Podílí se na tvorbě vitaminu A, velmi důležitého pro náš organismus, mimo jiné pro zrak, kůži, potenci či imunitu.

betakaroten vám zajistí dokonalé opálení

Najdete ho v ovoci i v doplňcích

Betakaroten je sám o sobě důležitým antioxidantem, chránícím náš organismus před negativním působením volných radikálů. Ty poškozují tělesné buňky včetně kožních. Betakaroten pečuje o pokožku a pomáhá jí získat a udržet krásnou barvu po pobytu na slunci.

Jak betakaroten dostat do těla? Tento prekurzor vitaminu A se vyskytuje ve žlutě, oranžově či červeně zbarvené zelenině a ovoci. Tedy v mrkvi, rajčatech, paprikách, meruňkách, broskvích, nektarinkách a podobně. Betakaroten je ovšem přítomný i v petrželi, kapustě, brokolici a špenátu. A samozřejmě v doplňcích stravy, představujících jeho koncentrovanou formu.

opalující se žena v plavkách

Betakaroten potřebují také děti

Kdy je vhodné betakaroten užívat? Zejména v období, kdy je naše pokožka často vystavována slunečnímu záření. Tedy v létě a také alespoň měsíc před tím, než začne naše dovolená u moře. A to může být klidně i v lednu. Dospělí by měli brát až 15 mg denně, děti 6 mg. Předávkování betakarotenem se neprojevuje hypervitaminózou jako v případě předávkování vitaminem A, ale dočasně oranžovou barvou kůže. Každopádně bychom to s překračováním doporučené denní dávky neměli dlouhodobě přehánět, což platí především pro kuřáky.

zahraniční dovolená

Velké množství karotenoidů včetně betakarotenu obsahují hovězí játra. Je v nich však zároveň i mnoho vitaminu A, takže na rozdíl od zeleniny a ovoce není vhodné konzumovat játra ve velkém. Nemáte čas a chuť neustále jíst vyjmenované potraviny? Zkuste již zmíněné doplňky! Nabídka je bohatá. Stačí každý den spolknout kapsli, tobolku či tabletu a zapít ji vodou. Tento proces vám zabere několik vteřin. A pozor! Betakaroten můžete pokožce současně dodávat i zvenčí. Jednou z možností je opalovací máslo, které prodává například známý internetový obchod Pilulka.

opalování u moře

dovolená u moře si žádá vhodné opalovací krémy

Opalovací krémy: Jak ochránit pokožku během dovolené u moře?

GoPro kamera vám během dovolené umožní natočit parádní záběry

GoPro kamera se vám během dovolené může hodit

Mohlo by vás zajímat

Myzithres

Myzithres: Skály na ostrově Zakynthos fascinují fotografy

Čeká vás letní dovolená na řeckém ostrově Zakynthos? Pokud si během pobytu chcete udělat romantický výlet, vyrazte na jih, konkrétně na poloostrov Keri. Stojí tam stejnojmenný maják, obklopený nádhernou zelení. Pět minut chůze odsud spatříte sochu s názvem Bezhlavý anděl, dvacet metrů od ní vlaje největší řecká vlajka na světě. A hned vedle je restaurace […]

Číst více

Marsa Matrouh

Marsa Matrouh – Egypt, jak ho neznáte!

Máte pocit, že Egypt znáte jako otisky svých vlastních chodidel v písku pláže Mahmya? Pohlédli jste do očí Velké Sfingy, navštívili pyramidy, jména faraonů pohřbených v Údolí králů dokážete vyjmenovat zpaměti a s rybkami v Rudém moři si už téměř se všemi tykáte? Tak se s námi vydejte do Marsa Matrouh! Share Tweet Email

Číst více

Dovolená na Kypru: Sluníčko, moře a... kočky?

Dovolená na Kypru: Sluníčko, moře a… kočky?

Sluníčko, průzračné moře a nádherné písčité pláže na Kypru asi jen tak někoho nepřekvapí, ale tento překrásný ostrov má navíc ještě jednu zcela zvláštní devizu. Má to čtyři nohy, dvě uši, jeden ocásek a rádo se to s půvabem a ladností povaluje na vyhřátých zápražích, lavičkách a okrajích kašen. Hádejte, co je to? Share Tweet […]

Číst více