Betakaroten aneb Proč dovolená u moře vyžaduje provitamin A

30. 10. 2020Co si sbalit na cestu?Rady na cestu

Také vás baví cestovat do zahraničí za sluníčkem a koupáním? Dovolená u moře je záležitostí, kterou si – díky CK Blue Style – můžete dopřát kdykoliv během roku. Řecké ostrovy, Egypt, Tunisko včetně ostrova Djerba, Bulharsko, Turecko, Itálie, Spojené arabské emiráty, Thajsko, Maledivy, Kapverdy, Kypr a podobně, výběr je vskutku pestrý. Jestliže se hodláte nádherně opálit a přitom co nejméně uškodit vaší pokožce, užívejte betakaroten.

Jak souvisí s opalováním a se zdravím právě tento karotenoid a provitamin A? Podílí se na tvorbě vitaminu A, velmi důležitého pro náš organismus, mimo jiné pro zrak, kůži, potenci či imunitu.

betakaroten vám zajistí dokonalé opálení

Najdete ho v ovoci i v doplňcích

Betakaroten je sám o sobě důležitým antioxidantem, chránícím náš organismus před negativním působením volných radikálů. Ty poškozují tělesné buňky včetně kožních. Betakaroten pečuje o pokožku a pomáhá jí získat a udržet krásnou barvu po pobytu na slunci.

Jak betakaroten dostat do těla? Tento prekurzor vitaminu A se vyskytuje ve žlutě, oranžově či červeně zbarvené zelenině a ovoci. Tedy v mrkvi, rajčatech, paprikách, meruňkách, broskvích, nektarinkách a podobně. Betakaroten je ovšem přítomný i v petrželi, kapustě, brokolici a špenátu. A samozřejmě v doplňcích stravy, představujících jeho koncentrovanou formu.

opalující se žena v plavkách

Betakaroten potřebují také děti

Kdy je vhodné betakaroten užívat? Zejména v období, kdy je naše pokožka často vystavována slunečnímu záření. Tedy v létě a také alespoň měsíc před tím, než začne naše dovolená u moře. A to může být klidně i v lednu. Dospělí by měli brát až 15 mg denně, děti 6 mg. Předávkování betakarotenem se neprojevuje hypervitaminózou jako v případě předávkování vitaminem A, ale dočasně oranžovou barvou kůže. Každopádně bychom to s překračováním doporučené denní dávky neměli dlouhodobě přehánět, což platí především pro kuřáky.

zahraniční dovolená

Velké množství karotenoidů včetně betakarotenu obsahují hovězí játra. Je v nich však zároveň i mnoho vitaminu A, takže na rozdíl od zeleniny a ovoce není vhodné konzumovat játra ve velkém. Nemáte čas a chuť neustále jíst vyjmenované potraviny? Zkuste již zmíněné doplňky! Nabídka je bohatá. Stačí každý den spolknout kapsli, tobolku či tabletu a zapít ji vodou. Tento proces vám zabere několik vteřin. A pozor! Betakaroten můžete pokožce současně dodávat i zvenčí. Jednou z možností je opalovací máslo, které prodává například známý internetový obchod Pilulka.

opalování u moře

dovolená u moře si žádá vhodné opalovací krémy

Opalovací krémy: Jak ochránit pokožku během dovolené u moře?

GoPro kamera vám během dovolené umožní natočit parádní záběry

GoPro kamera se vám během dovolené může hodit

Mohlo by vás zajímat

vyhlídka Cabo Girão Skywalk

Fotoreportáž: Vyhlídka Cabo Girão Skywalk na ostrově Madeira

Milujete nádhernou přírodu a pěší turistiku? Toužíte se během dovolené raději hýbat a poznávat než polehávat na pláži? V tom případě je jasnou volbou portugalský ostrov Madeira, kam se můžete vydat s CK Blue Style. Jedním z úchvatných míst, jehož návštěvu byste si v rámci pobytu v této oblíbené destinaci neměli nechat ujít, je prosklená vyhlídka na vrcholu útesu […]

Číst více

přístavní promenáda v městečku Pythagorion

Pythagorion: Nejrušnější letovisko na ostrově Samos okouzlí přístavem

Podle slavného rodáka, matematika a filozofa Pythagora, který žil v 6. století před naším letopočtem, byl pojmenován Pythagorion. Toto městečko, postavené na ruinách starověké zástavby, se nalézá na jihovýchodě řeckého ostrova Samos. Turisté v něm obdivují zejména malebný přístav. K dalším lákadlům patří typické řecké taverny, kavárny, úzké uličky s obchůdky i hrstka památek. Jedná […]

Číst více

dovolená v Kalábrii

Dovolená v Kalábrii: Rady, tipy a důležité informace pro turisty

Chystáte se s CK Blue Style do Itálie, konkrétně do Kalábrie? Pokud ano, nejspíš se v duchu ptáte sami sebe: Co si mám vzít s sebou? Potřebuji vízum? Mám si už v Česku proměnit peníze? Čeho se během pobytu vyvarovat? Hrozí mi mimo hotel nějaké nebezpečí? Co tam nakupovat a co ne? Tyto a další […]

Číst více