Maroko: 7 důvodů, proč navštívit Marrákeš

DestinaceTipy na výletyMaroko

Marrákeš, kterému se díky zbarvení mnohých zdejších budov přezdívá „Červené město“, je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací v Maroku. Proč? Toto bývalé sultánské město okouzlí každého návštěvníka svou nenucenou kombinací starého a nového. Vydejte se do bludiště úzkých uliček a nasajte jejich pohádkovou atmosféru, ve které jsme našli zalíbení nejen my, ale i slavný Winston Churchill.

Prozkoumejte uličky starého města

Ten bezesporu nejautentičtější zážitek vás čeká, pokud se rozhodnete navštívit marrákešskou medinu –⁠ staré město. V jejích úzkých uličkách to bzučí jako v úlu a zdejší obchodníci tu ve svých barevných stáncích prodávají snad vše, na co si jen vzpomenete. Nabízet vám budou kožené boty, kabelky, koberce, nádobí a spoustu dalších zajímavých věcí. Dojít se dá až k místním „továrnám“, kde uvidíte, jak všechna ta krása vzniká.

Nenechte si ujít dobře organizovaný chaos náměstí Jemaa el-Fna

Nejznámější tržiště v Maroku se nachází na náměstí Jemaa el-Fna. Přes den se tu nic moc neděje, ale jakmile se setmí, vše se změní k nepoznání. Rej světel, tóny orientální muziky a všudypřítomná dobrá nálada vdechnou náměstí úplně nový život! 

Projděte se mezi hudebníky či skupinami organizujícími různé soutěže, opodál pak potkáte kejklíře a stánky s roztodivnými pochoutkami. Dejte si čerstvě vymačkané pomeranče nebo, máte-li chuť na větší exotiku, ochutnejte šneky po marocku. Nezapomeňte také zavítat do některého z mnoha střešních barů, které kromě krásného výhledu na hemžení pod vámi dýchají opravdu nefalšovanou marockou atmosférou.

TIP: Náměstí bývá plné turistů, obchodníků, ale bohužel i kapsářů, proto si vždy dobře hlídejte své věci. Místní tatéři mají svou taktiku, jak vám vnutit své služby, pokud nebudete chtít mít potetovanou kůži henou, nezastavujte se a nepodávejte jim ruce. Stejně tak se nezastavujte u obchodníků s opicemi a nefoťte si je. Zvířata tím trpí a obchodníci po vás za to budou chtít bakšiš (spropitné).

Odpočiňte si v Jardin Majorelle, nejkrásnější zahradě v Marrákeši

Utečte z ruchu rozpálených ulic a vydejte se do nejoblíbenější zelenající se části Marrákeše –⁠ Jardin Majorelle. Tato zahrada vznikala během dlouhých 40 let poté, co ji v roce 1922 navrhl francouzský malíř Jacques Majorelle. Vhodná k návštěvě je zejména v odpoledních hodinách, kdy teploty v ulicích mohou dosahovat až k tropickým 45 °C. 

Hned, jak vkročíte do zahrady, ocitnete se v oáze klidu a ovane vás příjemný chládek. Kromě rajské pohody zde najdete rozsáhlou sbírku kaktusů, palem a vodních rostlin. Jedním z nejvíce fotogenických míst je pak sytě modrá vila v centru zahrady.

Během procházky se nezapomeňte zastavit v Boutique Majorelle, útulném obchodě nabízejícím řadu uměleckých doplňků, knih, obrazů a pohlednic inspirovaných dílem módního návrháře Yvese Saint Laurenta, který celý komplex v roce 1980 společně se svým obchodním partnerem koupil.

Vychutnejte si piknik v zahradě Menara

Další zahradou, která určitě stojí za návštěvu, je Menara. Kdysi královské útočiště, nyní místo populární zejména mezi samotnými Marrákešany. Autentický zážitek lze zažít zejména o víkendu, kdy se tu místní potkávají a ve stínu olivovníků si užívají vzájemnou společnost při rodinných piknicích. 

Hlavní lákadlem je uměle vytvořené jezero zásobované vodou až z pohoří Atlas prostřednictvím důmyslného systému zavlažovacích kanálů. Plavou v něm hejna kaprů, které na první pohled neuvidíte –⁠ hoďte však do vody hrst krmiva a rázem spatříte, v jak hojných počtech jezero obývají. Krmivo zakoupíte ve stáncích přímo v areálu.

Ochutnejte autentickou arabskou kuchyni

Během návštěvy Marrákeše si určitě nenechte ujít návštěvu některé z místních restaurací. V nich můžete ochutnat pestrou škálu jedinečných marockých pokrmů a užít si tradiční způsob stolování, často v opravdu úchvatně vyzdobených interiérech. Během jídla vás navíc zabaví břišní tanečnice tančící za doprovodu živé hudby.

A co vám doporučujeme ochutnat? Určitě byste neměli opustit Maroko, aniž byste vyzkoušeli tajine. Tradiční způsob přípravy tohoto pokrmu spočívá v kladení masa, zeleniny a koření do hliněného hrnce, kde se poté dlouho a pomalu vaří. Jedná se o naprosto výjimečné jídlo, o kterém se vám bude zdát ještě dlouho po návratu domů!

Navštivte Medersa Ben Youssef

Medersa v překladu znamená islámská škola. Často dechberoucí architekturu těchto středisek islámského vědění můžete prozkoumat v bývalé univerzitě Ben Youssef, jedné z nejslavnějších v celém Maroku. Škola byla založena ve 14. století a v 16. století přestavěna, její struktura je tedy skutečně nadčasová. 

Nejhezčí částí je asi otevřené vnitřní nádvoří, kde v minulosti probíhalo samotné vyučování. Uprostřed něj se nachází bazén, jehož důmyslnou funkcí bylo krom té estetické i tlumení hluku. Zdi jsou zdobené ornamenty, ručně vykládanými dlaždicemi a na první pohled nezřetelnými nápisy z koránu. Ve druhém patře se nacházejí malé místnosti, koleje, v nichž kdysi žili studenti. Škola byla schopna najednou ubytovat až 900 osob.

Obdivujete krásu mešity Kutubíja

Kutubíja je největší mešitou v Marrákeši a vstoupit do ní mohou k naší škodě pouze muslimové. I při pohledu zvenčí se však jedná o fascinující stavbu a velký zážitek. V ulicích okolo mešity kdysi dávno prodávalo knihy až 100 pouličních prodejců, z čehož vznikl její název –⁠ Kutubíja totiž v arabštině znamená knihkupec. 

Minaret mešity je vysoký 77 metrů a jelikož jsou mu všechny okolní budovy (a do určité míry vlastně celé město) výškově přizpůsobeny, je vidět na kilometry daleko. Krásný pohled na něj si můžete užít například z nedalekého městského parku Lalla Hasna.

Tak co říkáte, není čas, vypravit se do Maroka a pohádkový Marákeš navštívit? A nebo vás láká spíše uvolněná a charismatická Essaouira

Experti na cestách

Experti na cestách: 39. díl

Experti na cestách: 40. díl

Experti na cestách

Mohlo by vás zajímat

Irakli

Irakli: Skrytá pláž v Bulharsku, která vás dostane

Když se řekne Bulharsko, co si představíte? Některým z vás možná jako první vyběhne na mysli obrázek přeplněných pláží, na kterých leží hlava na hlavě. Pokud je to i váš případ, pak vám rádi ukážeme, že to nemusí být tak úplně pravda. Bulharské pobřeží má totiž nejednu schovanou pláž, o které málokdo ví. Ta úplně […]

Číst více

Dovolená na Kapvedách

Dovolená na Kapverdách: 4 nejkrásnější pláže ostrova Sal

Průzračné vody Atlantiku odrážejí paprsky afrického slunce, které hřeje prakticky celý rok, a přívětivé úsměvy místních obyvatel vás doprovázejí na každém kroku. Takový je kapverdský ostrov Sal, který vás zahřeje na těle i na duši. Jeho snad největším lákadlem jsou ovšem zlatavé pláže s tím nejjemnějším pískem. Pojďme se společně podívat na ty nejkrásnější pláže […]

Číst více

Pedra de Lume

Dovolená na Kapverdách: Nevšední krása salinas Pedra de Lume

Už jste byli na Kapverdských ostrovech? Že ne? Potom je ten nejvyšší čas se sbalit a tento jedinečný kout Země prozkoumat až do posledního zrnka písku na zdejších zlatavých plážích! Ty však ani zdaleka nejsou to jediné, co na Kapverdách můžete obdivovat. Například na ostrově Sal se nachází opuštěný solný lom Pedra de Lume, který […]

Číst více