Chystáte se na dovolenou do Bulharska, konkrétně do Varny? Pokud chcete poznat víc než jen hotel, přilehlou pláž a letovisko, můžete podniknout příjemný výlet. Máte rádi přírodní unikáty, klid, pohodu a čerstvý vzduch? Jednou z variant je Kamenný les (Pobiti Kamani). Jedná se o téměř vyprahlé území, rozkládající se zhruba 20 minut jízdy směrem na západ od města Varna.
Původně se nejspíš jednalo o mořské dno
Jak napovídají snímky, které jsme v této části Bulharska pořídili, Kamenný les je ve skutečnosti poušť – jediná v celé zemi – „ozdobená“ spoustou zvláštních kamenných sloupů vysokých až sedm metrů. Pobiti Kamani (v překladu „zasazené kameny“) se řadí mezi nejstarší a nejzajímavější památky v celé Evropě.
Sloupy z vápence obsahují spoustu zkamenělin (například mušle a ulity, nikoliv však korály) a jejich stáří je obdivuhodné. Vznikly přibližně před 50 miliony let! Existuje více teorií, podle té nejpravděpodobnější bylo toto místo dříve mořským dnem. Jakmile vyschlo, začala eroze, jež za pomoci deště zformovala tyto útvary.
V minulosti se sem hojně sjížděli mystici, patrně se tu konaly i nejrůznější náboženské rituály. Oblast je dodnes opředena řadou více i méně poutavých legend.
Pobiti Kamani figurují na seznamu UNESCO
Kamenný les (nebo také Kamenná poušť) se rozprostírá po obou stranách silnice a jeho rozloha činí cca 13 km². Vstupné je symbolické. Spatříte tady tři stovky sloupů v sedmi hlavních skupinách, nejznámější a nejzachovalejší nese název Dikilitashka. Sem tam narazíte na kaktus nebo na vzácného živočicha (plaza či ptáka), pro kterého je toto prostředí přirozeným domovem.
V roce 1938 byly Pobiti Kamani prohlášeny bulharskou národní památkou a zároveň zahrnuty do světového seznamu geologických jevů UNESCO. Dostanete se sem buď pronajatým autem, anebo autobusem. Například letovisko Sv. Konstantin a Helena je vzdáleno 33 km, Zlaté Písky 40 km, Kranevo 52 km, Albena 55 km a Obzor 80 km. A ještě něco – nezapomeňte si s sebou vzít svačinu a dostatek pití a také si včas namažte obličej a nezahalené části těla opalovacím krémem, abyste se během procházky nespálili.
Foto – Richard Sacher
Mohlo by vás zajímat

Kapverdská morna: Smutná muzika z ostrovů plných úsměvů
Kapverdská morna vypráví příběh jednoho národa. V jejích teskných melodiích se odráží pocity celých generací odloučených od domova, jejich smutku, utrpení a zároveň neutuchající naděje Kapverďanů, že jednou opět uvidí svou rodnou zem. Pro tento stesk po vlasti mají dokonce slovo – sodade. Share Tweet Email

Olivový olej: Zdravý a chutný suvenýr plný středomořského slunce
Chystáte se na dovolenou do některé ze středomořských destinací? Pak vás jistě potěší, že místní kuchyně se řadí k nejzdravějším na světě, protože využívá čerstvých lokálních surovin. Jednou z těch významných je olivový olej, kterému se někdy přezdívá tekuté zlato. Share Tweet Email

Skalní klášter Aladža: bulharská kulturní památka s českou stopou
Karel a Herman Škorpilovi – jména dvou bratrů pocházejících z Vysokého Mýta, kterým se začátkem 20. století podařilo objevit jednu z nejznámějších národních památek Bulharska. Skalní klášter Aladža je nejzachovalejší stavbou svého druhu. Nachází se, co by kamenem dohodil, od populárního letoviska Zlaté písky a řadí se mezi nejnavštěvovanější turistická místa. Vydejte se společně s Blue Style po […]