Pobiti Kamani: Kamenný les v Bulharsku vznikl před 50 miliony let

DestinaceBulharskoVarnaTipy na výlety

Chystáte se na dovolenou do Bulharska, konkrétně do Varny? Pokud chcete poznat víc než jen hotel, přilehlou pláž a letovisko, můžete podniknout příjemný výlet. Máte rádi přírodní unikáty, klid, pohodu a čerstvý vzduch? Jednou z variant je Kamenný les (Pobiti Kamani). Jedná se o téměř vyprahlé území, rozkládající se zhruba 20 minut jízdy směrem na západ od města Varna.

Původně se nejspíš jednalo o mořské dno

Jak napovídají snímky, které jsme v této části Bulharska pořídili, Kamenný les je ve skutečnosti poušť – jediná v celé zemi – „ozdobená“ spoustou zvláštních kamenných sloupů vysokých až sedm metrů. Pobiti Kamani (v překladu „zasazené kameny“) se řadí mezi nejstarší a nejzajímavější památky v celé Evropě.

jeden ze sloupů v Pobiti Kamani

Sloupy z vápence obsahují spoustu zkamenělin (například mušle a ulity, nikoliv však korály) a jejich stáří je obdivuhodné. Vznikly přibližně před 50 miliony let! Existuje více teorií, podle té nejpravděpodobnější bylo toto místo dříve mořským dnem. Jakmile vyschlo, začala eroze, jež za pomoci deště zformovala tyto útvary.

V minulosti se sem hojně sjížděli mystici, patrně se tu konaly i nejrůznější náboženské rituály. Oblast je dodnes opředena řadou více i méně poutavých legend.

Kamenný les neboli Kamenná poušť v Bulharsku

Pobiti Kamani figurují na seznamu UNESCO

Kamenný les (nebo také Kamenná poušť) se rozprostírá po obou stranách silnice a jeho rozloha činí cca 13 km². Vstupné je symbolické. Spatříte tady tři stovky sloupů v sedmi hlavních skupinách, nejznámější a nejzachovalejší nese název Dikilitashka. Sem tam narazíte na kaktus nebo na vzácného živočicha (plaza či ptáka), pro kterého je toto prostředí přirozeným domovem.

V roce 1938 byly Pobiti Kamani prohlášeny bulharskou národní památkou a zároveň zahrnuty do světového seznamu geologických jevů UNESCO. Dostanete se sem buď pronajatým autem, anebo autobusem. Například letovisko Sv. Konstantin a Helena je vzdáleno 33 km, Zlaté Písky 40 km, Kranevo 52 km, Albena 55 km a Obzor 80 km. A ještě něco – nezapomeňte si s sebou vzít svačinu a dostatek pití a také si včas namažte obličej a nezahalené části těla opalovacím krémem, abyste se během procházky nespálili.

Pobiti Kamani neboli Kamenný les

Foto – Richard Sacher

Sozopol

Fotoreportáž: Historická část věhlasného bulharského města Sozopol

Achilleion: Letní zámeček rakouské císařovny Alžběty na ostrově Korfu

Achilleion na ostrově Korfu

Mohlo by vás zajímat

Experti na cestách

Experti na cestách: 18. díl

V dalším díle pořadu Experti na cestách jsme se podívali do nejbezpečnější země na světě. Lidé si v ní nezamykají auta ani domy. Řeč je o Ománu, perle arabského východu. Destinaci přiblížili cestovatel a fotograf Jiří Kolbaba, honorární konzul Ivo Vaněk a obchodní ředitelka CK Blue Style Lenka Pátek. Místní hotely představil René Eagle, generální […]

Číst více

7 zvláštních zvyků Bulharska

Bulharské zvyky a tradice: Mezi pohanstvím a křesťanskou vírou

Bulharsko je zemí, která láká nejen na krásné pláže na pobřeží Černého moře, ale také na svou úchvatnou, tisíce let trvající historii. Od nepaměti se navíc nacházelo na křižovatce kultur Východu a Západu, což mělo za následek vznik celé řady jedinečných zvyků a tradic. Je to rovněž země, ve které do dnešních dnů přežívají pohanská […]

Číst více

Argostoli

Argostoli: Hlavní město řeckého ostrova Kefalonie zaujme nejen přístavem

Hodláte prožít letní dovolenou na řeckém ostrově Kefalonie? Pokud ano, můžete si během pobytu udělat výlet do hlavního města Argostoli. Lze posedět v kavárně nebo taverně, projít se ulicemi a kolem přístavu, nakoupit suvenýry, zato památek moc nespatříte. V roce 1953 totiž většinu staveb zničilo silné zemětřesení. Místním nezbylo nic jiného, než skoro celé město postavit […]

Číst více