Pobiti Kamani: Kamenný les v Bulharsku vznikl před 50 miliony let

8. 1. 2021DestinaceBulharskoVarnaTipy na výlety

Chystáte se na dovolenou do Bulharska, konkrétně do Varny? Pokud chcete poznat víc než jen hotel, přilehlou pláž a letovisko, můžete podniknout příjemný výlet. Máte rádi přírodní unikáty, klid, pohodu a čerstvý vzduch? Jednou z variant je Kamenný les (Pobiti Kamani). Jedná se o téměř vyprahlé území, rozkládající se zhruba 20 minut jízdy směrem na západ od města Varna.

Původně se nejspíš jednalo o mořské dno

Jak napovídají snímky, které jsme v této části Bulharska pořídili, Kamenný les je ve skutečnosti poušť – jediná v celé zemi – „ozdobená“ spoustou zvláštních kamenných sloupů vysokých až sedm metrů. Pobiti Kamani (v překladu „zasazené kameny“) se řadí mezi nejstarší a nejzajímavější památky v celé Evropě.

jeden ze sloupů v Pobiti Kamani

Sloupy z vápence obsahují spoustu zkamenělin (například mušle a ulity, nikoliv však korály) a jejich stáří je obdivuhodné. Vznikly přibližně před 50 miliony let! Existuje více teorií, podle té nejpravděpodobnější bylo toto místo dříve mořským dnem. Jakmile vyschlo, začala eroze, jež za pomoci deště zformovala tyto útvary.

V minulosti se sem hojně sjížděli mystici, patrně se tu konaly i nejrůznější náboženské rituály. Oblast je dodnes opředena řadou více i méně poutavých legend.

Kamenný les neboli Kamenná poušť v Bulharsku

Pobiti Kamani figurují na seznamu UNESCO

Kamenný les (nebo také Kamenná poušť) se rozprostírá po obou stranách silnice a jeho rozloha činí cca 13 km². Vstupné je symbolické. Spatříte tady tři stovky sloupů v sedmi hlavních skupinách, nejznámější a nejzachovalejší nese název Dikilitashka. Sem tam narazíte na kaktus nebo na vzácného živočicha (plaza či ptáka), pro kterého je toto prostředí přirozeným domovem.

V roce 1938 byly Pobiti Kamani prohlášeny bulharskou národní památkou a zároveň zahrnuty do světového seznamu geologických jevů UNESCO. Dostanete se sem buď pronajatým autem, anebo autobusem. Například letovisko Sv. Konstantin a Helena je vzdáleno 33 km, Zlaté Písky 40 km, Kranevo 52 km, Albena 55 km a Obzor 80 km. A ještě něco – nezapomeňte si s sebou vzít svačinu a dostatek pití a také si včas namažte obličej a nezahalené části těla opalovacím krémem, abyste se během procházky nespálili.

Pobiti Kamani neboli Kamenný les

Foto – Richard Sacher

Sozopol

Fotoreportáž: Historická část věhlasného bulharského města Sozopol

Achilleion

Achilleion: Letní zámeček rakouské císařovny Alžběty na ostrově Korfu

Mohlo by vás zajímat

Fotoreportáž: Dar Jilani aneb Dům umění a řemesel na ostrově Djerba

Tuniský ostrov Djerba, vzdálený necelé tři hodiny letu z České republiky, je velice oblíbenou destinací. Spousta našich turistů sem míří v období od dubna až do listopadu, někteří i několikrát do roka. Dovolená na Djerbě však nemusí být pouze o opalování a koupání, lze vyrazit na zajímavý výlet. Jedním z nich je Okruh ostrovem, během […]

Číst více

Dovolená v Řecku

Dovolená v Řecku: Rady, tipy a důležité informace pro turisty

Chystáte se s CK Blue Style do Řecka – na ostrov Kréta, Kos, Rhodos, Korfu, Samos, Kefalonie či Zakynthos? Pokud ano, nejspíš si v duchu položíte následující otázky: Co si vzít s sebou? Potřebuju vízum? Mám si už v Česku proměnit peníze? Čeho se během pobytu vyvarovat? Hrozí mi mimo hotel nějaké nebezpečí? Co tam […]

Číst více

Tarator

Tarator: Osvěžující polévka, na které si pochutnáte v Bulharsku

Sportovci a všichni ti, co si hlídáte kila, zpozorněte! Pokud se chystáte na dovolenou do Bulharska a budete se chtít – v parném létě – osvěžit něčím, co vás lehce zasytí a po čem rozhodně nepřiberete, objednejte si tarator. Jedná se o hodně zvláštní polévku, která je součástí menu téměř každé restaurace. Poznáte ji podle […]

Číst více