Alcúdia: Mallorské historické městečko, jehož symbolem je orel

MallorcaTipy na výletyŠpanělsko

Pokud budete trávit dovolenou na největším španělském ostrově Mallorca, nenechte si ujít návštěvu historického městečka Alcúdia ležícího na severu. Lze v něm obdivovat starobylé památky, nakupovat kvalitní suvenýry či posedět v kavárně nebo restauraci. Od hlavního města Palma de Mallorca je Alcúdia vzdálená 59 km, od letoviska Can Picafort pouhých 12 km. Vypravit se sem můžete po vlastní ose nebo v rámci organizovaného výletu pořádaného cestovní kanceláří.

Zdejší pýchou jsou středověké hradby

Městečko Alcúdia většinu turistů zaujme především zachovalými hradbami, pocházejícími ze 14. století. Do historického centra se dá vstoupit několika branami, ta na následujícím snímku se jmenuje Porta del Moll. Obklopuje ji náměstí Karla V. s bronzovou sochou orla, který byl symbolem římských legií. Mimochodem – orel, avšak dvojhlavý, je navíc dominantou městského znaku. Ten Alcúdii udělil Karel V., společně se statusem města (1523).

Porta del Moll ve městě Alcúdia

Na náměstí se občerstvíte v pohodových podnicích. Jedním z nich je tapas bistro a bar Sartén. Hned vedle narazíte na restauraci Me Gusta.

tapas bistro a bar Sartén

Mezi nejvýraznější památky ve městě Alcúdia patří katolický kostel svatého Jakuba z roku 1697. Část novogotické budovy přestavěli necelých dvě stě let poté.

katolický kostel svatého Jakuba

Před kostelem začínají hradby, jejichž součástí je i tato brána. V okolí spatříte vzrostlé palmy. Milovníci architektury budou nadšeně obdivovat několik stovek let staré domy.

hradby ve městě Alcúdia

Postihne vás nákupní horečka

Ulice v centru vypadají takto. Ukrývají spoustu obchodů se suvenýry, potravinami, oblečením či šperky. K mání je rovněž výtečná zmrzlina.

ulice Carrer del Moll ve městě Alcúdia

Zejména dámy jistě rády zavítají do Cortines de la Llar, stylového obchodu s domácím textilem. Najdete ho v ulici Carrer del Moll.

obchod Cortines de la Llar ve městě Alcúdia na ostrově Mallorca

Máte rádi uzeniny? V tom případě ani sekundu neváhejte a kupte si baleárskou specialitu sobrassada neboli sobrasada. Tradiční klobása je vyrobená z mletého vepřového masa, soli, černého pepře, papriky a dalšího koření.

sobrasada neboli sobrassada

Fuet si nejspíš zamilujete

Další vyhlášená pochoutka nese název fuet extra, je to sušená klobása v bílé plísni. Fuet znamená v katalánštině bič. Vepřová klobása je totiž dlouhá, tenká, pružná a lehká. Vybrat si můžete z více variant. Masový základ je pokaždé stejný, liší se pouze kořením, v němž výrobce klobásu obalil.

fuet extra

Jestliže s oblibou vaříte, určitě oceníte kvalitní extra panenský olivový olej, který vyrábějí na Mallorce. Ve městě Alcúdia ho seženete na mnoha místech.

olivový olej

Foto – Richard Sacher

amfiteátr v lokalitě Aptera

Aptera: Archeologická lokalita na Krétě ukrývá amfiteátr i lázně

Karpas: Poloostrov v Severním Kypru nabízí únik před civilizací

pláž Golden Beach neboli Altınkum Plajı na poloostrově Karpas

Mohlo by vás zajímat

Dovolená v Řecku: 5 nejkrásnějších pláží na Krétě

Dovolená v Řecku: 5 nejkrásnějších pláží na Krétě

Kréta. Bájný ostrov, který si oblíbil nejeden z antických bohů, si zcela jistě zamilujete i vy. Romantické zálivy, malebná horská údolí, rybářské vesničky s bílými domky a kostelíky… Dovedete si představit lepší kulisy pro vaši dokonalou dovolenou? A to jsme ještě ani nezmínili nádherné krétské pláže! Share Tweet Email

Číst více

5 důvodů proč navštívit Tunisko

Proč jet do Tuniska: 5 důvodů, proč navštívit klenot severní Afriky

Proč jet do Tuniska? Kam jinam vyrazit na pohodovou dovolenou k moři, během které však budete mít příležitosti také k mnoha zajímavým výletům?  Share Tweet Email

Číst více

Platnost pasu

Splňuje váš cestovní doklad podmínky vstupu do vaší zvolené destinace?

Chystáte se na dovolenou? Potom si nezapomeňte včas zkontrolovat platnost svého pasu, zejména pokud letíte do některé z mimoevropských destinací. Ušetříte si tak nejen spoustu starostí, ale i peněz! Share Tweet Email

Číst více