Portugalsko nenabízí jen pláže, ale také krásná města prodchnutá historií. Z některých se vydávali na cesty slavní mořeplavci jako Fernão de Magalhães, první, co obeplul zeměkouli. Bartolomeu Dias má zase primát v objevení mysu Dobré naděje. A nesmíme zapomenout na Vasco da Gamu. Díky objevitelským plavbám patřila tato země mezi koloniální mocnosti. Ještě předtím, než se stal její metropolí Lisabon, bylo jí městečko Coimbra ve vnitrozemí.
Tento vděčný cíl turistů lemuje řeka Mondego, která mu ještě dodává krásu. Kromě toho město navíc omlazují studenti. Těch je všude plno. Stojí tu totiž nejslavnější a nejprestižnější portugalská univerzita. Má vlastní areál na kopci nad městem, ustavičným ruchem trochu připomíná pražský Albertov.
V hospodách často zní fado
Právě kontrast mezi převážně mladými tvářemi v ulicích a historickým centrem plným kostelů, katedrál a úzkých uliček, v nichž lze snadno zabloudit, ještě přispívá k nevšednímu koloritu města Coimbra. A ten navíc podtrhuje atmosféra v místních hospůdkách, kde se hraje na kytaru.
Typicky portugalský hudební styl je fado, vznikl ve dvacátých letech devatenáctého století. Na rozdíl od jižních národů, zpívajících o lásce, jsou zdejší témata závažnější. Sociální nerovnost, těžká práce rybářů a dělníků, do toho se promítá melancholie i špetka víry v lepší budoucnost.
Coimbra v centrální části Portugalska má řadu restaurací, kde vystupují přední místní umělci, hrají na zvláštní druh kytary. Vzhledem připomíná hrušku a má hlubší zvuk. Slyšet fado prostě patří k místnímu folklóru, i proto jsou tam, kde se konají vystoupení, ceny jídel a nápojů mnohonásobně dražší než jinde.
Knihomolové jsou v sedmém nebi
Z období, kdy Coimbra byla na vrcholu, se pochopitelně zachovaly přepychové paláce. Stojí pak za to vyšplhat se na věž se zvony, odkud je nádherný výhled. Jinak na prohlídku památek asi jen jeden den stačit nebude, je toho opravdu hodně k vidění.
Které se řadí mezi ty nejznámější? Nádvoří Pátio das Escolas, sál Sala dos Capelos, kde se konají nejdůležitější obřady, kaple São Miguel s impozantními barokními varhany, a Joanine Library, která má více než 300 000 knih v krásných pozlacených vazbách.
Coimbra zaujme také kláštery
Pokud jde o slohy, jsou ve městě Coimbra zastoupeny všechny od románského. Za vidění stojí klášter Santa Cruz, kde je umístěna hrobka prvního portugalského krále Afonsa Henriquese.
Na druhém břehu je klášter Santa Clara-a-Velha (na snímku), botanická zahrada s mnoha zajímavými exponáty či okrasná Quinta das Lágrimas.
Kromě křesťanských památek tu najdete i muslimské – v oblíbeném maurském slohu. Dodnes se zachovala stará městská brána Arco de Almedina. Ze světských prožitků nelze opominout výrobky místních pekařů, zejména sladké housky arrufadas. Mimochodem – už jste ochutnali portugalskou kuchyni?
Mohlo by vás zajímat

Karkade: Osvěžující ibiškový nápoj, který si oblíbili již egyptští faraoni
Víte, z čeho je nápoj zvaný karkade a proč ho s oblibou pili již faraoni starověkého Egypta? My vám to prozradíme a společně se podíváme na pozitivní účinky, které tento téměř zázračný nápoj má. Share Tweet Email

Která část světa je nejprapodivnější? Turecká Kappadokie
Turecká Kappadokie patřila původně Chetitům, poté přešla pod správu mocné Perské říše. Té také vděčí za svůj název, který znamená „země krásných koní“. Těch už tady ovšem spatříme minimum… Share Tweet Email

Dovolená v Řecku: 5 „nej“, které musíte vidět na Kefalonii
Ač je Kefalonie hned šestým největším řeckým ostrovem, není turisty ani zdaleka tak navštěvovaná jako známější Kréta nebo Kos. Využijte této její přednosti a objevte nejkrásnější místa Kefalonie dříve, než je zaplaví davy turistů. Share Tweet Email