Marseille: Francouzské město okouzlí přístavem, bazilikou i paláci

Zajímavosti

Marseille je – hned po Paříži – druhým největším městem Francie a zároveň nejvýznamnějším francouzským obchodním přístavem. Rozprostírá se v regionu Provence-Alpes-Côte d’Azur v jihovýchodní části země, na pobřeží Středozemního moře, ve Lvím zálivu. Kromě nejrůznějších lodí všech možných typů a velikostí zde můžete obdivovat řadu atraktivních památek i několik moderních staveb. Zklamaní rozhodně nebudou ani ti, kteří milují noční život.

Co se skladby obyvatelstva týče – jsou zde zastoupeny všechny středozemské národy, včetně mnoha Arabů. Vyrazit sem můžete po vlastní ose (autem či přímým letem z Prahy), anebo v rámci poznávacího zájezdu s průvodcem. V tomto případě se nebudete muset o nic starat a navíc se dozvíte mnoho zajímavostí a užitečných rad. Zvolíte-li autobusový zájezd, navštívíte cestou spoustu dalších atraktivních lokalit nejen ve Francii.

francouzské město Marseille

Pevnosti ze 17. století obdivují nejen námořníci

Centrem města Marseille, jež bylo založeno kolem roku 600 před naším letopočtem iónskými kolonisty z maloasijského přístavu Fókaia a které se původně jmenovalo Massalia, je Vieux-Port (Starý přístav). Panuje zde čilý ruch, a to přes den i po setmění…

přístav ve městě Marseille

Leží v malé zátoce, obklopené domy s restauracemi, kavárnami a bary, mnohé mají venkovní zahrádku. Nechybí ani ruské kolo. Zátoka slouží jako přístaviště jachet a rybářských lodí. V místě vstupu do přístavu Vieux-Port stojí dvě majestátní pevnosti – severně Saint-Jean (z roku 1660), jižně Saint-Nicolas (z roku 1664).

pevnost Saint-Jean v Marseille

Kousek od moře lze obdivovat palác Pharo, postavený v roce 1858 pro Napoleona III. V současné době se jedná o konferenční centrum s parádním výhledem na nábřeží. Před budovou je dokonale upravená travnatá plocha s moderními skulpturami…

palác Pharo

Dominantou Starého přístavu je na 149 metrů vysokém kopci stojící bazilika Notre-Dame de la Garde, vystavěná v druhé polovině 19. století v románsko-byzantském slohu. Přitahuje drtivou většinu turistů, bez ohledu na to, zda jsou věřící, nebo naopak ateisté.

bazilika Notre-Dame de la Garde

Jestliže ji navštívíte, rozhodně neprohloupíte. Jednak si ji prohlédnete pěkně zblízka a především zevnitř (má vskutku nádherný interiér!) a jednak se z vyhlídky pokocháte úchvatnými pohledy na Marseille a na Frioulské ostrovy v moři…

výhled na Marseille od baziliky Notre-Dame de la Garde

Zdejší katedrála patří k největším ve Francii

Na severní straně přístavu, ve střední části, stojí radnice (Hotel de Ville), barokní stavba ze 17. století. Je specifická tím, že v jejích útrobách není schodiště spojující přízemí s prvním patrem. Je nutné projít budovou nalézající se za radnicí. Oba domy jsou totiž propojeny krytým dřevěným visutým mostem.

Hotel de Ville v Marseille

Severovýchodně od Vieux-Port, za pevností Saint-Jean, je marseilleská katedrála (Cathédrale de la Major). Tento chrám postavili v 19. století, je 142 m dlouhý a 70 m vysoký. Díky kapacitě 3000 míst jde o jednu z největších francouzských katedrál.

marseilleská katedrála

Nejen Vítězný oblouk. Jmenuje se Porte d’Aix, symbolizuje vítězství v napoleonských válkách a stojí na náměstí Place Jules Guesde.

Vítězný oblouk v Marseille

Skvostná je i budova marseilleské opery poblíž stanice metra Vieux Port. Odehrávají se zde také koncerty komorní hudby a taneční představení. Při troše štěstí seženete vstupenky a zpestříte si pobyt v těchto končinách nevšedním kulturním zážitkem…

budova opery v Marseille

Pastvou pro oči je palác Longchamp. Stojí u stanice metra Cinq-Avenues – Longchamp a snad každého uchvátí přilehlým parkem s fontánou, umělým vodopádem a kaskádami. V areálu paláce se nacházejí i dvě muzea – přírodní historie a výtvarných umění. Během procházky parkem narazíte také na bistro, planetárium a loutkové divadlo.

Palais Longchamp v Marseille

Nedaleko Marseille byl vězněn Monte Cristo

Milovníci moderní architektury a sportovní příznivci ocení návštěvu víceúčelového stadionu Orange Vélodrome, kde se odehrávají především fotbalové a ragbyové zápasy. Nejbližší zastávkou metra je Ste Marguerite Dromel. Mimochodem – v Marseille fungují dvě linky metra a menší tramvajová síť.

stadion Orange Vélodrome v Marseille

K lodnímu výletu naopak svádí pevnost If (Château d’If) na malém stejnojmenném ostrově ležícím západně od města. Vybudovali ji v letech 1524–1531 na rozkaz krále Františka I. Nejvíce ji proslavil román Hrabě Monte Cristo od Alexandra Dumase staršího. Dlouho sloužila jako věznice, z níž údajně nebylo úniku.

pevnost If na stejnojmenném ostrově nedaleko Marseille

Pěší turisty láká národní park Calanques, rozkládající se jižně od Marseille. Jeho součástí jsou druhohorní vápencové útesy o délce přibližně 20 km a šířce 4 km. Nejvyšším bodem je Mont Puget (563 m). Je zde „rozeseto“ několik menších romantických pláží, do vody se lze častokrát dostat i z velkých kamenů. Co se pláží týče – několik jich najdete i přímo ve městě.

národní park Calanques

Coimbra

Coimbra: Staré město s mladou tváří je ozdobou centrálního Portugalska

Filmy o cestování: Patnáct snímků, v nichž uvidíte pořádný kus světa

filmy o cestování

Mohlo by vás zajímat

Jak si naplno užít dovolenou a posílit své zdraví

Chystáte se na dovolenou, na které si chcete pořádně odpočinout, ale zároveň byste ještě rádi udělali něco navíc pro svoje zdraví? Máme pro vás hned několik tipů, jak si užít volno se vším všudy a bezstarostí! Share Tweet Email

Číst více

Susak

Ostrov Susak nabízí léčivý písek i rybí speciality

Chorvatsko má většina našinců dobře „přečtené“, protože je už desetiletí nejnavštěvovanější letní destinací. Přesto se i tam najdou místa, o kterých jste možná ještě ani neslyšeli. Jedním z nich může být ostrov Susak. Share Tweet Email

Číst více

Za potápění do Egypta –⁠ letovisko Sharm El Sheikh

Potápění v Sharm El Sheikh: Podmořská krása severního Egypta

Egypt je oblíbenou dovolenkovou destinací a není divu, svým návštěvníkům má rozhodně co nabídnout –⁠ od zajímavé historie přes úchvatné přírodní scenérie až po luxusní hotely se skvělými službami. Jednou z jeho hlavních předností je ovšem Rudé moře a pestrobarevný život v něm. Tak neváhejte a zažijte i vy nezapomenutelné potápění v Sharm El Sheikh! […]

Číst více