Čeká vás letní dovolená v Albánii? Budete-li pobývat v letovisku Durres (Drač) nebo Golem, můžete si udělat zajímavý výlet do města Kruja. V něm se doslova psaly dějiny Albánie! Největšími turistickými lákadly jsou majestátní hrad, muzeum národního hrdiny Skanderbega, národopisné muzeum, starý bazar plný lákavých suvenýrů a Bazarová mešita. Vyrazit sem můžete sólově, ideálně pronajatým autem, nebo v rámci fakultativního výletu, který vám ochotně zajistí delegát CK Blue Style. Při té příležitosti navštívíte i hlavní město Tirana, nebo si můžete zvolit kombinaci města Kruja a národního parku Qafshtama.
Velkou výhodou je, že Kruja je vzdálená milosrdných 50 minut jízdy z Durres. O 15 minut déle to trvá z Golemu. Od Tirany město Kruja dělí 40 km (necelá hodina jízdy). Během cesty se můžete kochat pohledem na malebnou přírodu ve vnitrozemí.
Skanderbeg odrážel Osmany čtvrt století
Město Kruja (Krujë), původně obývané starověkým ilyrským kmenem Albani, se pyšní pestrou historií. Před příchodem křesťanství docházelo uvnitř hory, tyčící se nad městem, k pohanským rituálům. V raném středověku, mezi 6. a 9. stoletím, se Kruja vyvinula ze středně velké opevněné osady v malé město s pevností.
V roce 1190 se stala hlavním městem knížectví Arbër. Později se jednalo o hlavní město Albánského království. Dlouhou dobu byla součástí Osmanské říše… Pevnost měla strategický význam, jelikož stojí na dobře bránitelném místě a je z ní výhled do rozsáhlé rovinaté krajiny při pobřeží Jaderského moře.
Co je však podstatné – význam města Kruja úzce souvisí s 25letým působením národního hrdiny Skanderbega, který z něj v 15. století udělal baštu nekompromisního odporu proti Osmanům. Důkazem toho, že na Skanderbega mnozí vzpomínají s úctou a obdivem, je tato jezdecká socha. Mimochodem – podobnou můžete obdivovat ve městě Tirana.
Na hradě mu otevřeli muzeum
Památce národního hrdiny zasvětili rovněž Skanderbegovo muzeum v areálu hradu. Zahrnuje sbírky předmětů (obrazy, brnění a další artefakty) ze Skanderbegovy éry. Exponáty dokreslují jeho život a vojenské činy.
V muzeu si můžete prohlédnout i toto atraktivní sousoší v čele se Skanderbegem.
Místní hrad, který postavili v 6. století a který byl v letech 1443 až 1468 centrem Skanderbegova povstání proti Osmanské říši, ukrývá mnohem více zajímavostí.
Mnoho hrobů zničili komunisté
Mimo jiné tu stojí svatyně řádu bektášíja Dollma Tekke z druhé poloviny 18. století. Slovem tekke, jež v překladu znamená útočiště nebo azyl, je označováno náboženské centrum súfijského bratrstva (dervišského řádu), které slouží ke vzývání Boha a meditačním rituálům, ale i ke studiu a k práci.
V areálu krujské svatyně se původně nacházelo 360 hrobů bektášíjů. V období Hodžova komunistického režimu svatyni uzavřeli a většinu hrobů zničili. Obnovena a znovu zpřístupněna veřejnosti byla až v roce 1990.
Z mešity zbyly pouze ruiny
V pevnosti Kruja uvidíte i pozůstatky mešity Fatih Sultan Mehmed a jejího minaretu, turecké lázně a etnografické (národopisné) muzeum, zřízené v roce 1989. Pozoruhodná budova, v níž muzeum sídlí, pochází z roku 1764.
Poutavá je nejen návštěva zdejších muzeí, ale také samotná procházka po venkovních prostorách.
Město Kruja svádí k utrácení
Jestliže rádi nakupujete, případně jen obdivujete tradiční výrobky, určitě se vám zalíbí starý orientální bazar s dlážděnou ulicí ze 17. století. V délce 300 metrů ji lemují desítky minigalerií a obchůdků se suvenýry. Seženete zde ledacos – počínaje magnetkami přes pestrobarevné tašky až po koberce. V pozadí vidíte bílý minaret Bazarové mešity postavené v roce 1533. Minaret je nový, ten původní nechali zbořit komunisté.
Upřednostňujete ručně vyráběné koberce se vzorem? Ve městě Kruja si určitě nějaký menší zamilujete.
Narazíte i na desítky architektonicky působivých staveb, jako je třeba tento tradiční osmanský dům. Až vás přepadne únava, můžete posedět v některé z kaváren a restaurací. A pak se plni vjemů a zážitků můžete vrátit do hotelu…
Mohlo by vás zajímat

Dovolená v září: Egypt, Kapverdy nebo Řecko?
Všimli jste si, že rána jsou v poslední době chladnější, dny kratší a paprsky slunce sice ještě hřejí, ale jako by také pomalu ztrácely svůj letní elán? Neříká se nám to snadno, avšak diagnóza je jasná – léto nás pomalu opouští a je jen otázkou času, kdy budeme muset vyměnit tílka a šortky za podzimní […]

Arancini: Italská specialita, kterou vám naservírují na ostrově Sicílie
Největší italský ostrov Sicílie láká nejen plážové typy, ale také milovníky památek, přírodních unikátů a skvělé gastronomie. Jedna ze specialit, na nichž si tady můžete pochutnat, se jmenuje arancini. O co se jedná? O sicilské národní jídlo, které má certifikát Prodotto agroalimentare tradizionale udělovaný italským ministerstvem zemědělství. Konkrétně jde o smažené kuličky plněné rýží, masovým […]

Nejnebezpečnější sýr světa se jmenuje casu marzu a pochází ze Sardinie
Láká vás dovolená na Sardinii? Kromě nádherných pláží, azurově průzračného moře, malebných vesniček posázených v překrásné krajině v horách i na pobřeží, je tento italský ostrov známý i pro jedinečné produkty své prastaré kulinářské tradice. Pravděpodobně tím nejznámějším z nich je sardinský sýr casu marzu. Dlužno dodat, že v dobrém i ve zlém! Share Tweet […]