Dovolená na Kapverdách: Ochutnejte víno z ostrova Fogo!

DestinaceChutě světaKapverdy

Asi již víte, že Kapverdy (celým názvem Kapverdská republika) jsou malé souostroví zhruba 400 km od západního pobřeží Afriky. Pro své nádherné pláže, skvělou kuchyni a pohostinnost místních obyvatel se staly vyhledávanou turistickou destinací. Vydejte se na Kapverdy i vy! Aby však vaše dovolená byla kompletní, určitě vám doporučujeme ochutnat i kapverdské víno.


Trocha historie…

Kapverdy v roce 1460 objevili a během následujících let i kolonizovali portugalští mořeplavci. Historie kapverdského vína se však začala psát až o několik století později, konkrétně v roce 1870. Tehdy na malý ostrůvek jménem Fogo (v portugalštině „oheň“). Ale o tom až později.

Fogo bylo prvně kolonizováno již mezi lety 1470 a 1490 hned jako druhý z kapverdských ostrovů. Život na ostrově však nebyl snadný a jeho obyvatelé čelili značným výzvám. Časté erupce místní sopky Pico de Fogo dokonce mnohdy vyhnaly jeho obyvatele na sousední ostrovy. Fogo navíc sužovala častá období sucha a s nimi související nedostatek potravy a mnohdy hrozilo, že lidé ostrov úplně opustí.

Nakonec ale bylo všechno jinak. V roce 1870 totiž ostrov navštívil hrabě François Louis Armand Fourcheut De Montrond. Ten zde měl původně zastavit pouze za účelem doplnění zásob během plavby ze své rodné Francie do Brazílie. Tam se chtěl údajně ukrýt před dopady jakéhosi nám již dnes bohužel neznámého skandálu. Ať už pan hrabě tenkrát utíkal před čímkoli, my můžeme být jedině rádi, že vše dopadlo, jak dopadlo –⁠ byl to totiž právě on, kdo na Fogu zasadil první vinnou révu a položil tak základ jeho dnes již více než 150 let trvající vinařské tradice.

Hraběti Montrondovi se na ostrově nakonec zalíbilo natolik, že se rozhodl do daleké Brazílie nepokračovat. Namísto toho se usadil ve stínu sopky Pico de Fogo, zasadil révu, kterou si jako správný Francouz přivezl s sebou ze své domoviny, a začal dělat víno. Charakteristický styl, kterého se mu podařilo docílit, je dodnes ve světě známý pod jménem ⁠Manecom. Toto víno bývá nejčastěji červené a sladké, avšak je možné se setkat i se suššími a někdy i bílými variantami. Ve většině případů se však jedná o robustní vína s plným tělem a vyšším obsahem alkoholu. Zajímavostí je, že vzniká za zcela ekologických podmínek a velké množství prací je stále vykonáváno ručně.

 

Příliš blízko slunci…?

Dnes se na ostrově pěstuje široké spektrum vinných odrůd evropského původu. Především na lávových polích u vesničky Chã das Caldeiras se výborně daří sauvignonu, muškátu a portugalským odrůdám touriga nacional, tinta preta, castelão či bastardo a španělskému tempranillu. Zdejší úrodná vulkanická půda bohatá na minerály je pro vinnou révu ideálním podložím.

Kapverdské souostroví je mnohem blíže rovníku, než je pro většinu ostatních vinařských regionů typické. Klíčovým faktorem, díky kterému se vinné révě na Fogu tak daří, je nadmořská výška, ve které se sází. Nadmořská výška okolo 1500-1700 m. n. m. totiž pomáhá vyrovnat vliv přirozeně horkého podnebí. Pro to je koneckonců charakteristická spíše produkce rumu a kávy (a obojí se samozřejmě v nižších polohách produkuje i zde). Většina vína se pěstuje na vnitřní straně kráteru, což společně s chladnějšími nočními teplotami nadále přispívá k regulaci procesu dozrávání. 

V nabídce jsou v současné době vína sladká i suchá, bílá i červená, leckoho navíc potěší, že se dají obvykle pořídit již za cenu okolo 150 Kč za láhev. 

 

Vulkán Pico de Fogo –⁠ požehnání i hrozba

Sopečná činnost, která dává zdejší půdě její úrodnost, však zároveň představuje pro život na ostrově konstantní nebezpečí. Vulkán je totiž i v dnešní době aktivní a naposledy dal o sobě výrazněji vědět v roce 2014. Proudy lávy tehdy zničily část vinic a jen zázrakem se podařilo zachránit jak všechny obyvatele, tak i veškeré vinařské vybavení. Pro tuto chvíli je tedy vinařský průmysl na Fogu zachráněn, ale sopka se může kdykoli znovu probudit.

To je o důvod víc pro to na Kapverdy vyrazit a místní víno ochutnat co možná nejdříve!

Dovolená v Řecku

Dovolená v Řecku: 3 důvody proč navštívit ostrov Kos

Dovolená na Kypru: Objevte tisíciletou vinařskou tradici!

Dovolená na Kypru

Mohlo by vás zajímat

Experti na cestách

Experti na cestách: 31. díl

Jaké destinace a hotely jsou trendy pro letošní letní sezónu i kam vyrazit na jarní dovolenou, vám v dnešním díle Expertů na cestách prozradí Lenka Pátek, obchodní ředitelka CK Blue Style. Chybět nebude ani meteoroložka Dagmar Honsová a její předpověď počasí. A svou oblíbenou destinaci vám navíc odhalí herečka Sabina Remundová. Share Tweet Email

Číst více

Experti na cestách - 3. díl

Experti na cestách: 3. díl

Očkování, téma, které rezonuje společností. Probereme ho společně s hostem Michalem Veberem z asociace cestovních kanceláří a seznámíme vás s výhodami nákupu dovolené v režimu First minute. Share Tweet Email

Číst více

Ománská kuchyně: Pohádka tisíce a jedné chuti

Co ochutnat v Ománu: Pohádka tisíce a jedné chuti

Ománská kuchyně možná není ve světě tak populární jako kuchyně z jiných arabských kultur. To však v žádném případě neznamená, že by neměla co nabídnout! Pojďte se společně s námi ponořit do exotických chutí a vůní a říct si, co ochutnat v Ománu. Share Tweet Email

Číst více