Dovolená na Sardinii: Objevte ostrov Asinara, přírodní ráj s pohnutou minulostí

SardinieDestinaceItálie

Italský ostrov Sardinie svým návštěvníkům nabízí mnohé. Na své si zde přijdou jak milovníci překrásných pláží, tak zelenající se divoké přírody. A při objevování starobylé nuragské civilizace lze prožít řadu dobrodružství. My pro vás máme však ještě jeden tip –⁠ ostrov Asinara!

Asinara je rovněž italský ostrov, který se nachází jen kousek od pobřeží Sardinie. Jeho rozloha činí přibližně 52 km2, takže prozkoumávání zdejších zajímavostí vám nezabere mnoho času, za návštěvu však určitě stojí! Doplout sem můžete trajektem z městečka Stintino nebo Porto Torres. 

Sinuaria, asino nebo diavolo?

Název pravděpodobně pochází od latinského slova sinuaria, což znamená klikatý a poměrně přesně to vystihuje tvar tohoto ostrova, který má velmi členité pobřeží. Druhou možností je pak odvození jména od italského slova asino neboli osel. Na ostrově totiž žije unikátní populace albínských oslíků, kteří sem lákají řadu cestovatelů. Někdy bývá označován také jako Isola del Diavolo, tedy Ďáblův ostrov.

Asinara je poměrně hornatá a až na pár pláží je její pobřeží strmé a skalnaté. Vzhledem k tomu, že je téměř neobydlená byla roku 1997 zařazena do systému národních parků Itálie a přeměněna na rezervaci pro divokou zvěř. Pod ochranu spadá rovněž přírodní bohatství okolních vod.

Dlouhá cesta do ráje…

Ještě před tím však byla její historie poměrně temná… Kdysi totiž ostrov býval vězením s nejvyšší mírou ostrahy a stanicí pro nemocné nakažené cholerou. V letech 1915–⁠1916 prošlo trestaneckým táborem na ostrově přibližně 32 000 zajatců, z toho 24 500 těch, kteří přežili hladový pochod smrti napříč Balkánským poloostrovem. Mnoho zajatců, většinou z rakousko-uherské armády, však nepřežilo už samotnou cestu na Asinaru, protože na lodích se společně plavili zdraví i nemocní, další zajatci pak zemřeli bezprostředně po vylodění. 

Naštěstí je tato ponurá funkce Asinary minulostí a dnes zde můžete obdivovat líbeznou krajinu protnutou pouze jednou silnicí táhnoucí se napříč ostrovem jen s několika odbočkami. Dominantou je zde například vrchol Punta della Scomunica a maják Punta dello Scorno ležící se na nejsevernějším cípu ostrova.

Za návštěvu stojí i již zmíněné krásné pláže nacházející se zejména na východním pobřeží a obklopené zelenající se vegetací. Západní stranu ostrova pak tvoří spíše vysoké skalnaté útesy. Pestrost krajiny doplňují malebné dubové lesy v lokalitě Vallombrosa. Návštěva ostrova Asinara je tak navzdory jeho minulosti opravdu skvělým zážitkem a lze ji doporučit všem milovníkům přírody!

A pokud té překrásné přírody nebudete mít dost, co takhle se vypravit do srdce Sardinie v podobě pohoří Barbagia?

BAKŠIŠ

Bakšiš: Jak na tento fenomén nejen arabského světa?

Dovolená v Thajsku: Zvláštní zvyky Země úsměvů

Dovolená v Thajsku

Mohlo by vás zajímat

8 zážitků, které udělají z Bulharska vaši nezapomenutelnou dovolenou

8 zážitků, které udělají z Bulharska vaši nezapomenutelnou dovolenou

Chystáte se do Bulharska na dovolenou a říkáte si, co všechno může tato destinace nabídnout? Máme pro vás hned osm zážitků, díky kterým budete na svůj pobyt u Černého moře ještě dlouho vzpomínat. Kouzlo této balkánské země totiž nenajdete v hotelových resortech, ale naopak za jejich branami. Odškrtněte si všechny body z našeho seznamu a užijte si […]

Číst více

paella

Paella: Věhlasné španělské jídlo, které pochází z Valencie

Rýže, zelenina, koření, olivový olej, různé druhy masa či mořské plody jsou základem španělského národního pokrmu paella. Připomíná rizoto a pochází z okolí města Valencie, ležícího na východě této temperamentní země. Připravuje se na velké pánvi paellera, od níž se odvíjí i název jídla. A jak už to tak bývá, existuje vícero variant lišících se […]

Číst více

Playa de Muro na ostrově Mallorca

Playa de Muro: Nejdelší písčitá pláž na ostrově Mallorca

Oceněním Modrá vlajka se pyšní nejdelší písčitá pláž na ostrově Mallorca – Playa de Muro (katalánsky Platja de Muro). Rozprostírá se na severovýchodě, měří přibližně šest kilometrů. Táhne se od jižního konce pláže Platja d’Alcúdia až k ulici Carrer Mar v letovisku Can Picafort. Její povrch tvoří jemný světlý písek. Vstup do Středozemního moře je […]

Číst více