Piedigrotta: Kostel ve skále poblíž města Pizzo je ozdobou Kalábrie

DestinaceKalábrieItálieTipy na výlety

Italská Kalábrie je nádherný region, který přitahuje milovníky přírody, průzračného moře, výtečné místní kuchyně i atraktivních památek. K návštěvě doslova svádějí nádherná města Tropea, Scilla či Pizzo s hradem Murat, kde byl vězněn a následně popraven Napoleonův švagr Gioacchino. Necelé 2 km severovýchodně od této majestátní stavby se nalézá kostel Piedigrotta. Od většiny ostatních svatostánků se liší tím, že je vytesán do skály.

Vchod do kostela je přímo z pláže v zálivu Sant’Eufemia a směřuje na západ. Nejpůsobivější je tudíž odpolední prohlídka. V tuto dobu sluneční paprsky pronikají dovnitř a zvýrazňují barvy minerálních solí pokrývajících stěny. Spatříte taktéž řadu soch ze sedimentárních hornin mořského původu, strop zdobí fresky.

freska

Původní sochy vytvořil Angelo Barone

Kdy a za jakých okolností katolický kostel Piedigrotta na jihu Itálie vlastně vznikl? Pochází patrně už ze 17. století. Legenda vypráví o tom, že loď s posádkou z Neapole překvapila silná bouře. Námořníci se shromáždili v kapitánově kajutě, kde visel obraz Panny Marie. Muži se k ní začali modlit a slibovat, že pokud plavbu přežijí, postaví kapli zasvěcenou právě jí. Loď se potopila, avšak muži nezahynuli a podařilo se jim dostat na břeh. Stejně tak byl zachráněn zmíněný obraz a lodní zvon. Námořníci dodrželi slib a vyhloubili do skály malou kapli, do níž posvátné výtvarné dílo umístili…

obraz Panny Marie

Těžko říct, co je na tom pravdy. Každopádně – někdy kolem roku 1880 se místní umělec Angelo Barone, který vlastnil obchod v centru města Pizzo, rozhodl, že kapli zaslíbí zbytek svého života. Každý den sem chodil pěšky a pomocí krumpáče ji zvětšoval. Vytvořil dvě boční místnosti a také sochy znázorňující život Ježíše a svatých.

kostel Piedigrotta

Angelo zemřel 19. května 1917, jeho dílo následně dokončil syn Alfonso. Ten zveleboval kostel Piedigrotta neuvěřitelných 40 let! Bezprostředně po jeho smrti se nenašel nikdo, kdo by v této bohulibé činnosti pokračoval…

sochy v italském kostele

Řádění vandala si vyžádalo rekonstrukci

Počátkem 60. let minulého století se kostel Piedigrotta stal terčem vandala. Chlapec – možná dva – vnikl dovnitř a tyčí silně poškodil většinu soch. Shodou okolností se na konci téže dekády do rodného města vrátil Giorgio, příbuzný Angela a Alfonsa, žijící v Kanadě, kde se stal uznávaným sochařem. Původně chtěl v Kalábrii strávit pouze dva týdny. Když však navštívil kostel a viděl, v jak žalostném stavu se nachází, zařekl se, že ho uvede do původního stavu. Pracoval nepřetržitě několik měsíců – kostel Piedigrotta byl díky němu definitivně zrestaurován v roce 1968.

kostel Piedigrotta v Kalábrii

Máte v plánu se do kostela Piedigrotta vypravit? V květnu a v září je otevřen denně – od 9:00 do 13:00 a od 15:00 do 18:00. V červenci a v srpnu – denně od 9:00 do 13:00 a od 15:00 do 19:30. Jedině v případě velmi nepříznivých povětrnostních podmínek zůstává uzavřen. Vstupné činí 3 eura, děti do šesti let mohou dovnitř zdarma, senioři mají slevu 50 centů.

výzdoba kostela Piedigrotta

Foto – Richard Sacher

 

Tzatziki

Tzatziki: Řecká omáčka, která obsahuje bílý jogurt, kopr a okurky

Mini Egypt Park: Muzeum pod širým nebem v Hurghadě je plné miniatur

Mini Egypt Park

Mohlo by vás zajímat

Experti na cestách - 1. díl

Experti na cestách: 1. díl

Kterou destinaci vybrat? Co pro cestu budu potřebovat? Jaká platí opatření? Mám mít vše vytištěné nebo stačí elektronicky? Co připojištění, ano či ne? To se dozvíte v 1. díle pořadu, který vás ve své druhé půlce zavede do Egypta a doporučí, kam se v této zemi určitě podívat. Share Tweet Email

Číst více

Nejnebezpečnější sýr světa se jmenuje casu marzu a pochází ze Sardinie

Láká vás dovolená na Sardinii? Kromě nádherných pláží, azurově průzračného moře, malebných vesniček posázených v překrásné krajině v horách i na pobřeží, je tento italský ostrov známý i pro jedinečné produkty své prastaré kulinářské tradice. Pravděpodobně tím nejznámějším z nich je sardinský sýr casu marzu. Dlužno dodat, že v dobrém i ve zlém! Share Tweet […]

Číst více

Týden na rozkvetlé jarní Krétě

Dovolená v Řecku: Týden na rozkvetlé jarní Krétě

Už jste byli na Krétě? Že ne? Potom je ale ten nejvyšší čas se na největší z řeckých ostrovů aspoň na týden vypravit a důkladně ho prozkoumat. Jen málokde v Evropě totiž naleznete tolik rozmanitých forem krásy jako právě zde.  Share Tweet Email

Číst více