Suvenýry: Co si lze přivézt zpět domů, a na co si dát naopak pozor?

Rady na cestu

Suvenýry. Kdo by je neměl rád? Společně s nimi si můžete přivézt domů na památku kousek své dovolenkové destinace a kdykoli ho ve své domácí vitrínce zahlédnete, přenesete se aspoň v myšlenkách na chvílí zpátky tam, kde vám bylo tak dobře. Kterým suvenýrům byste se však měli vyhnout, abyste se nedostali do potíží při svém návratu zpět do ČR? To si povíme v dnešním článku.

Mušle / korály

Jsou krásné, barevné, fascinují svými tvary a pokud se nám podaří je ve vyhřátém písku najít, zcela jistě nás potěší. V evropských zemích není s vyvážením mušlí v zásadě žádný problém, pokud se ovšem jedná o mušle, které si zde zakoupíte. Nezapomeňte si vždy schovat účtenku. Pozor si však dejte například v Egyptě nebo Turecku,  zejména korály jsou v těchto zemích chráněné a platí přísný zákaz jejich vyvážení ze země. Proto doporučujeme zůstat pouze u koukání a nepočítat s těmito dary moře jako se suvenýry.

Cigarety a alkohol

V spoustě zemí pořídíte spotřební zboží výrazně levněji než u nás. Leckoho tak nejspíš ihned napadne nakoupit si takové produkty do zásoby a dovézt si je domů. To je určitě dobrý nápad, je však třeba si hlídat limity na povolené množství a nepřevážet ho více. Například v rámci Evropské unie je dovolen transport 800 kusů cigaret a 10 litrů destilátu. U zemí mimo EU platí 200 kusů cigaret a 1 litr destilátu s obsahem alkoholu vyšším než 22 %. Tyto limity však vždy doporučujeme ještě znovu před cestou ověřit.

Starožitnosti

Pozor si také dejte, pokud vás očaruje některý z místních antikvariátů. Zákaz vývozu starožitností mají například v Řecku, Turecku či Bulharsku.

Peníze

V Tunisku zase platí zákaz vývozu tuniských dinárů. Pokud vám tedy na konci dovolené zbude nějaká hotovost, raději si ještě pořiďte něco pěkného, nebo peníze směňte, třeba za eura, ty se u zdatných cestovatelů doma nikdy neztratí!

Slonovina

Pokud se vydáte za hranice Evropy, například na Srí Lanku či do Thajska, dejte si zde pozor na výrobky, jež obsahují zvířecí materiály, například slonovinu nebo třeba želví krunýře. Každá asijská země má pro vývoz a manipulaci s těmito materiály svá vlastní pravidla, proto je nejlepší řídit se tím, co se smí, a co se nesmí dovážet do Evropské unie.

Tak co, už víte, kterým suvenýrem z cest si zkrášlíte svůj obývák příště?

Létání s dětmi vyžaduje klid a rozvahu, radí Lenka Pátek

Létání s dětmi vyžaduje klid a rozvahu, radí Lenka Pátek

Bakšiš: Jak na tento fenomén nejen arabského světa?

BAKŠIŠ

Mohlo by vás zajímat

katedrála ve městě Noto

Noto: Historické městečko na ostrově Sicílie nadchne nejen katedrálou

Italský ostrov Sicílie nabízí mnohem víc než jen písčité pláže a skvělou gastronomii. Je zde spousta zajímavých míst, která rozhodně stojí za to vidět. Kromě Údolí chrámů, starobylého města Syrakusy, sopky Etna, amfiteátru v Taormině či bílého útesu Scala dei Turchi je to například barokní městečko Noto na jihovýchodě. Proč se vydat právě sem? Share […]

Číst více

Experti na cestách: 13. díl

Experti na cestách: 13. díl

ŘECKO JE VŠECKO! Sami se o tom můžete přesvědčit tomtu dílu pořadu Experti na cestách, který je zaměřen právě na tuto oblíbenou destinaci. Jaká krásná místa navštívit, co zažít, a na co určitě nezapomenout? To Vám prozradí dnešní host, kterým bude naše obchodní ředitelka Lenka Pátek. Share Tweet Email

Číst více

Fotoreportáž: Marocká vesnice Ait Ben Haddou zazářila na filmovém plátně

Ksary jsou tradiční opevněné vesnice na pomezí Sahary, například v Maroku nebo Tunisku. Tvoří je hliněné stavby, obklopené vysokými zdmi. Opevnění chránilo obyvatele před nájezdy nomádů a nepřátelských kmenů. Jestliže se s CK Blue Style vydáte na poznávací zájezd do Maroka, pravděpodobně navštívíte nejznámější ksar v celé zemi. Jmenuje se Ait Ben Haddou (neboli Aït […]

Číst více