Zamíříte-li na jih Evropy, konkrétně do Itálie, vaší pozornosti zřejmě neuniknou průhledné láhve se žlutou tekutinou. Jedná se limoncello, tedy o ovocný likér pocházející z oblasti Kampánie. Obsahuje 28 až 32 procent alkoholu a podává se dobře vychlazený, převážně jako digestiv. Ten se, jak známo, pije po jídle, aby „utišil žaludek“, poněvadž doplňuje sníženou hladinu trávicích enzymů.
Prorazil už i do Kanady a Austrálie
Limoncello, druhý nejpopulárnější likér v Itálii, se už více než 100 let vyrábí z citronové kůry, lihu a cukru. Například v Kampánii se používá místní odrůda citronů, zvaná limone di Sorrento. Likér má jasně žlutou barvu a vysokou viskozitu.
Hojně se produkuje rovněž na ostrovech Sicílie (tam je známý spíše jako limoncino) a Sardinie a dokonce i na Maltě. Značné oblibě se v posledních letech těší i v jiných částech světa. Limoncello se stále častěji objevuje v nápojových lístcích a v dezertních menu řady restaurací v Kanadě, Spojených státech, Velké Británii, Austrálii a na Novém Zélandu.
Což takhle dát si krémové limoncello?
Například ve Spojených státech se limoncello z 90 procent vyrábí z citronů, které pocházejí z Kalifornie a které se pěstují celoročně. Likér je rovněž oblíbenou přísadou do koktejlů. Dodává totiž silnou citronovou příchuť bez kyselosti nebo hořkosti čisté citronové šťávy.
A jelikož člověk je tvor vynalézavý (a vychytralý), dočkalo se limoncello svých „sourozenců“. Patří mezi ně pistachiocello (s příchutí pistáciových oříšků), meloncello (s příchutí melounu) a fragoncello (s příchutí jahody). Tyto likéry obsahují méně alkoholu, zpravidla 16 procent. Známá je i krémovější verze nazvaná crema di limoncello.
Nejsnadnější recept
Limoncello si samozřejmě můžete vyrobit i doma. Výsledek se pravděpodobně nevyrovná originálu, ale to neznamená, že bude špatný. K přípravě „české verze“ budete potřebovat kilo bio citronů, 6 deci 80procentního alkoholu, 800 gramů cukru a 8 deci vody.
Z kůry citronů odstraníme hořkou bílou slupku. Pak kůru vložíme do skleněné nádoby, přidáme cukr a alkohol a zalijeme vodou. Dobře promícháme, vršek nádoby zakryjeme alobalem a necháme 14 až 16 dní odležet v chladu a ve tmě, občas promícháme.
Poté tekutinu přefiltrujeme do jiné nádoby a necháme ještě týden odstát na stejném místě.
Přejeme dobrou chuť!
Mohlo by vás zajímat
10. díl
Jak se z individuální cestovatelky stane spokojená klientka cestovní kanceláře? Jaké okolnosti k tomu vedou a jaké výhody to s sebou přináší? To se dozvíte od hosta pořadu Experti na cestách, kterým je Lea Siekel, finalistka soutěže MasterChef Česko. Share Tweet Email
Kanál lásky na řeckém ostrově Korfu natrvalo pojistí váš vztah
Jste zamilovaní a chcete, aby vám to s partnerem vydrželo až do konce života? Anebo hodláte získat srdce osoby, kterou tajně milujete? V tom případě se vydejte na řecký ostrov Korfu, ideálně do letoviska Sidari. Zdejší miniaturní pláž s název Kanál lásky (Kanali tou Erota či Canal d’Amour) vám údajně splní to, po čem v […]
Lixouri: Druhé největší město Kefalonie obklopují krásné pláže
Poloostrov Paliki v západní části řeckého ostrova Kefalonie ukrývá řadu skvostných pláží. Povrch několika z nich tvoří sytě oranžový až červený písek. Tu nejznámější určitě znáte alespoň z médií – jmenuje se Xi Beach. Největším městem v této lokalitě a zároveň druhým největším na ostrově je Lixouri. Není to však žádná metropole, žije tu jen […]