Egypt: Krásy a zajímavosti slavné Alexandrie

13. 5. 2023DestinaceTipy na výletyEgypt

Vydejte se společně s námi do egyptské Alexandrie, egyptské město s bohatou historií a kulturním dědictvím, které proslulo například díky světoznámé Alexandrijské knihovně, Alexandrijskému národnímu muzeu, honosné mešitě Abú El-Abbáse Mursího a dalším pamětihodnostem.

Alexandrie se nachází v severním Egyptě na úzkém poloostrově, jehož břehy omývá Středozemní moře. Jedná se o jeden z nejdůležitějších egyptských přístavů a zároveň druhé největší město země. Svou atmosférou je však Egyptu v mnohém vzdálená a často bývá považována za nejevropštější město „země faraonů“.

Byla založena roku 331. př. n. l. samotným Alexandrem Velikým, po němž je i pojmenována. Podle starých pověstí a příběhů se myšlenka na vybudování města zrodila jeho zakladateli díky prorockým snům. Krátce po svém založení se pak Alexandrie stala nejdůležitějším vědeckým, kulturním, obchodním a politickým centrem celého helénistického světa. A dlouhou dobu byla dokonce i hlavním městem Egypta.

Alexandrijská knihovna

Alexandrijská knihovna, založená ve 3. století př. n. l., byla největší a nejslavnější knihovnou starověku. Tvořila součást věhlasného Múseia. Mnozí spojují její zničení s požárem, starověké zdroje pojednávající o jejím konci, o tom, kdy k němu došlo a kdo za něj byl zodpovědný, se však liší.

Kvůli pokračování tradice rozhodla egyptská vláda v roce 1989 o výstavbě nové knihovny, která by byla připomínkou té starověké. Vítězný projekt navrhl český architekt Martin Roubík spolu s norským architektonickým ateliérem Snøhetta. Budova nesoucí název Bibliotheca Alexandrina (Alexandrijská knihovna) byla otevřena 16. října roku 2002 a je obecně považována za jedno z nejvýznamnějších architektonických děl. Obsahuje více než 8 milionů knih a dokumentů v mnoha jazycích a zároveň zprostředkovává informace o své slavnější předchůdkyni.

Alexandrijské národní muzeum

Národní muzeum v Alexandrii bylo otevřeno v roce 2003 a nabízí rozsáhlé sbírky archeologických artefaktů a uměleckých děl z různých období egyptské historie. Spatřit zde můžete předměty ze starověkého, řecko-římského, koptského, islámského i moderního Egypta. 

Citadela Qaitbay

Citadela Qaitbay byla postavena v 15. století a sloužila k obraně Alexandrie. Je považována za jednu z nejdůležitějších pevností nejen v Egyptě, ale i podél pobřeží Středozemního moře. Nachází se na vyvýšeném kopci, odkud je krásný výhled na město i přilehlé okolí. Jedná se o opravdu zajímavou budovu, která stojí za návštěvu. Její součástí je navíc i muzeum.

Alexandrie samozřejmě nabízí řadu dalších památek a zajímavých míst. Patří mezi ně například honosná mešita Abú el-Abbás, Pompeiův sloup z červené asuánské žuly, Hydrobiologické muzeum či katakomby Kum aš-Šukáfa. Nenechte si proto utéct poznání a nezapomenutelné zážitky, které vás zde čekají! Vypravit se s námi do Alexandrie můžete během Plavby po Nilu nebo z překrásného letoviska Marsa Matrouh.

 

Procházka

Maroko: 5 důvodů proč navštívit kouzelnou Essaouiru

Dovolená v Egyptě: Poznejte egyptské letovisko Hurghada!

Poznejte egyptské letovisko Hurghada

Mohlo by vás zajímat

Port Ghalib

Port Ghalib: Nejživější letovisko v egyptské destinaci Marsa Alam

Dovolená v Egyptě s CK Blue Style se může odehrávat v Hurghadě, v Sharm El Sheikhu na jihu Sinajského poloostrova nebo v Marsa Alam. Tato destinace se nalézá 285 km jihovýchodně od Hurghady, má vlastní mezinárodní letiště. Korálové útesy se zpravidla rozkládají už v těsné blízkosti pobřeží, tudíž sem nadšeně míří potápěči a milovníci šnorchlování. […]

Číst více

Fotoreportáž: Staré město Nesebar na bulharském pobřeží Černého moře

Plánujete letní dovolenou v Bulharsku? Pokud máte namířeno do Burgasu, respektive do letoviska Slunečné pobřeží, Nesebar, Svatý Vlas, Elenite, Pomorie, Ravda či Primorsko, neváhejte si udělat výlet do historické části města Nesebar. Důvod? Spatříte zde starobylou architekturu, řadu památek, nakoupíte suvenýry, místní potravinářské výrobky, kosmetiku i oblečení. A mezitím posedíte v kavárně nebo restauraci s […]

Číst více

Experti na cestách 24. díl

Experti na cestách: 24. díl

V novém díle Expertů se budeme věnovat dovolené v páru bez dětí. Tipy, kde si pořádně odpočinout a kde se lze naopak bavit až do rána, nám dá Lenka Pátek, obchodní ředitelka CK Blue Style. Zpěvák Stanislav Hložek se podělí o svá cestovatelská přání a následně nám opět Lenka Pátek představí úplně novou egyptskou destinaci. […]

Číst více