Egypt: Krásy a zajímavosti slavné Alexandrie

DestinaceTipy na výletyEgypt

Vydejte se společně s námi do egyptské Alexandrie, egyptské město s bohatou historií a kulturním dědictvím, které proslulo například díky světoznámé Alexandrijské knihovně, Alexandrijskému národnímu muzeu, honosné mešitě Abú El-Abbáse Mursího a dalším pamětihodnostem.

Alexandrie se nachází v severním Egyptě na úzkém poloostrově, jehož břehy omývá Středozemní moře. Jedná se o jeden z nejdůležitějších egyptských přístavů a zároveň druhé největší město země. Svou atmosférou je však Egyptu v mnohém vzdálená a často bývá považována za nejevropštější město „země faraonů“.

Byla založena roku 331. př. n. l. samotným Alexandrem Velikým, po němž je i pojmenována. Podle starých pověstí a příběhů se myšlenka na vybudování města zrodila jeho zakladateli díky prorockým snům. Krátce po svém založení se pak Alexandrie stala nejdůležitějším vědeckým, kulturním, obchodním a politickým centrem celého helénistického světa. A dlouhou dobu byla dokonce i hlavním městem Egypta.

Alexandrijská knihovna

Alexandrijská knihovna, založená ve 3. století př. n. l., byla největší a nejslavnější knihovnou starověku. Tvořila součást věhlasného Múseia. Mnozí spojují její zničení s požárem, starověké zdroje pojednávající o jejím konci, o tom, kdy k němu došlo a kdo za něj byl zodpovědný, se však liší.

Kvůli pokračování tradice rozhodla egyptská vláda v roce 1989 o výstavbě nové knihovny, která by byla připomínkou té starověké. Vítězný projekt navrhl český architekt Martin Roubík spolu s norským architektonickým ateliérem Snøhetta. Budova nesoucí název Bibliotheca Alexandrina (Alexandrijská knihovna) byla otevřena 16. října roku 2002 a je obecně považována za jedno z nejvýznamnějších architektonických děl. Obsahuje více než 8 milionů knih a dokumentů v mnoha jazycích a zároveň zprostředkovává informace o své slavnější předchůdkyni.

Alexandrijské národní muzeum

Národní muzeum v Alexandrii bylo otevřeno v roce 2003 a nabízí rozsáhlé sbírky archeologických artefaktů a uměleckých děl z různých období egyptské historie. Spatřit zde můžete předměty ze starověkého, řecko-římského, koptského, islámského i moderního Egypta. 

Citadela Qaitbay

Citadela Qaitbay byla postavena v 15. století a sloužila k obraně Alexandrie. Je považována za jednu z nejdůležitějších pevností nejen v Egyptě, ale i podél pobřeží Středozemního moře. Nachází se na vyvýšeném kopci, odkud je krásný výhled na město i přilehlé okolí. Jedná se o opravdu zajímavou budovu, která stojí za návštěvu. Její součástí je navíc i muzeum.

Alexandrie samozřejmě nabízí řadu dalších památek a zajímavých míst. Patří mezi ně například honosná mešita Abú el-Abbás, Pompeiův sloup z červené asuánské žuly, Hydrobiologické muzeum či katakomby Kum aš-Šukáfa. Nenechte si proto utéct poznání a nezapomenutelné zážitky, které vás zde čekají! Vypravit se s námi do Alexandrie můžete během Plavby po Nilu nebo z překrásného letoviska Marsa Matrouh.

 

Experti na cestách

Experti na cestách: 34. díl

Dovolená v Egyptě: Poznejte egyptské letovisko Hurghada!

Poznejte egyptské letovisko Hurghada

Mohlo by vás zajímat

Kanada je Nejbezpečnější destinace 2024 (jezero Emerald)

Nejbezpečnější destinace 2024: Kanada, Švýcarsko a Norsko

Omezili jste cestování na minimum, poněvadž se strachujete o svoji bezpečnost? Právě pro vás přinášíme seznam deseti zemí, v nichž vám – jakožto turistům – hrozí nejmenší riziko násilí, zdravotních problémů a diskriminace jakéhokoli druhu. Žebříček s názvem Nejbezpečnější destinace 2024 (Safest places to travel 2024) zveřejnil server Travel + Leisure a vyhodnotila jej americká […]

Číst více

Experti na cestách - 3. díl

Experti na cestách: 3. díl

Očkování, téma, které rezonuje společností. Probereme ho společně s hostem Michalem Veberem z asociace cestovních kanceláří a seznámíme vás s výhodami nákupu dovolené v režimu First minute. Share Tweet Email

Číst více

Experti na cestách

Experti na cestách: 41. díl

Už víte, kam letos pojedete na dovolenou? Experti na cestách vám přináší řadu tipů na nejhezčí a nejoblíbenější destinace. Dozvíte se také, jaké můžete očekávat počasí, kam se letos vydali české celebrity či na co si dát pozor při koupi Last Minute zájezdů. Hosty pořadu jsou Lenka Pátek, obchodní ředitelka společnosti Blue Style, a meteoroložka […]

Číst více