Vydejte se společně s námi do egyptské Alexandrie, egyptské město s bohatou historií a kulturním dědictvím, které proslulo například díky světoznámé Alexandrijské knihovně, Alexandrijskému národnímu muzeu, honosné mešitě Abú El-Abbáse Mursího a dalším pamětihodnostem.
Alexandrie se nachází v severním Egyptě na úzkém poloostrově, jehož břehy omývá Středozemní moře. Jedná se o jeden z nejdůležitějších egyptských přístavů a zároveň druhé největší město země. Svou atmosférou je však Egyptu v mnohém vzdálená a často bývá považována za nejevropštější město „země faraonů“.
Byla založena roku 331. př. n. l. samotným Alexandrem Velikým, po němž je i pojmenována. Podle starých pověstí a příběhů se myšlenka na vybudování města zrodila jeho zakladateli díky prorockým snům. Krátce po svém založení se pak Alexandrie stala nejdůležitějším vědeckým, kulturním, obchodním a politickým centrem celého helénistického světa. A dlouhou dobu byla dokonce i hlavním městem Egypta.
Alexandrijská knihovna
Alexandrijská knihovna, založená ve 3. století př. n. l., byla největší a nejslavnější knihovnou starověku. Tvořila součást věhlasného Múseia. Mnozí spojují její zničení s požárem, starověké zdroje pojednávající o jejím konci, o tom, kdy k němu došlo a kdo za něj byl zodpovědný, se však liší.
Kvůli pokračování tradice rozhodla egyptská vláda v roce 1989 o výstavbě nové knihovny, která by byla připomínkou té starověké. Vítězný projekt navrhl český architekt Martin Roubík spolu s norským architektonickým ateliérem Snøhetta. Budova nesoucí název Bibliotheca Alexandrina (Alexandrijská knihovna) byla otevřena 16. října roku 2002 a je obecně považována za jedno z nejvýznamnějších architektonických děl. Obsahuje více než 8 milionů knih a dokumentů v mnoha jazycích a zároveň zprostředkovává informace o své slavnější předchůdkyni.
Alexandrijské národní muzeum
Národní muzeum v Alexandrii bylo otevřeno v roce 2003 a nabízí rozsáhlé sbírky archeologických artefaktů a uměleckých děl z různých období egyptské historie. Spatřit zde můžete předměty ze starověkého, řecko-římského, koptského, islámského i moderního Egypta.
Citadela Qaitbay
Citadela Qaitbay byla postavena v 15. století a sloužila k obraně Alexandrie. Je považována za jednu z nejdůležitějších pevností nejen v Egyptě, ale i podél pobřeží Středozemního moře. Nachází se na vyvýšeném kopci, odkud je krásný výhled na město i přilehlé okolí. Jedná se o opravdu zajímavou budovu, která stojí za návštěvu. Její součástí je navíc i muzeum.
Alexandrie samozřejmě nabízí řadu dalších památek a zajímavých míst. Patří mezi ně například honosná mešita Abú el-Abbás, Pompeiův sloup z červené asuánské žuly, Hydrobiologické muzeum či katakomby Kum aš-Šukáfa. Nenechte si proto utéct poznání a nezapomenutelné zážitky, které vás zde čekají! Vypravit se s námi do Alexandrie můžete během Plavby po Nilu nebo z překrásného letoviska Marsa Matrouh.
Mohlo by vás zajímat
Cameo: Ostrůvek u Zakynthosu patří k největším místním atrakcím
Řecký ostrov Zakynthos je věhlasný díky skvostné pláži Navagio s vrakem pašerácké lodi. Jedná se o nejfotografovanější lokalitu na celém ostrově. Na druhém místě figuruje ostrůvek Cameo, ležící v zátoce Laganas, přibližně 200 metrů od přístavu Port Sostis na jihovýchodě Zakynthosu. Share Tweet Email
Maroko: 7 důvodů, proč navštívit Marrákeš
Marrákeš, kterému se díky zbarvení mnohých zdejších budov přezdívá „Červené město“, je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací v Maroku. Proč? Toto bývalé sultánské město okouzlí každého návštěvníka svou nenucenou kombinací starého a nového. Vydejte se do bludiště úzkých uliček a nasajte jejich pohádkovou atmosféru, ve které jsme našli zalíbení nejen my, ale i slavný Winston […]
Dubaj 2021: Nejnovější světové unikáty, které fascinují turisty
Když se v Evropě ochladí, je na čase vyrazit „někam dál“. Třeba do Spojených arabských emirátů. Bez ohledu na to, ve které části země budete pobývat, nenechte si ujít výlet do města Dubaj. To je plné světových unikátů. Nejvyšší budova, největší nákupní centrum, nejdelší městský lanový skluz či největší krytý zábavní park na světě. Hodně […]