Rilský klášter: Jedna z nejpůsobivějších památek Bulharska

DestinaceBulharskoTipy na výlety

Historický klenot ukrytý v úzkém údolí řeky Rily mezi lesy a horami – to je Rilský klášter, známý také jako Rilský monastýr.

Bulharsko nabízí víc než krásné zlatavé pláže omývané Černým mořem, najdete zde totiž i překrásná pohoří, která vybízejí k pěším výletům do přírody. Jedním z vyhledávaných cílových míst je Rilský klášter (někdy též Rilský monastýr) nacházející se v úzkém horském údolí v pohoří Rila, ve výšce 1147 m, přibližně 120 km jihozápadně od Sofie, hlavního města země. 

Od poustevny ke klášteru…

Jedná se o jednu z nejvýznamnějších historických a kulturních památek Bulharska. Dějiny Rilského kláštera, který se rozkládá na ploše 8800 m², sahají až do 10. století, kdy nedaleko odtud byla poustevníkem sv. Ivanem Rilským založena poustevna, jež se postupem času rozrůstala, až se stala významným centrem bulharského pravoslaví. Klášter byl během své existence několikrát zničen a znovu vybudován. Dnešní ikonickou podobu získal až v letech 1833–1847. Roku 1983 byla tato úchvatná stavba ležící v objetí přírody zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. 

Nechte se ohromit!

Zvenčí působí celý komplex jako nedobytná pevnost, neboť ho obepíná masivní obvodová zeď. Když však projdete branami na vydlážděný klášterní dvůr, který je mimochodem veřejnosti přístupný zdarma, obklopí vás typická byzantská nádherně zdobená architektura plná barev a detailů. Převažuje zde zejména bílá, červená a hnědá – tedy barvy symbolizující bulharský lidový kroj.

Klášterní dvůr obklopují několika poschoďové arkády, které však návštěvníkům nejsou volně přístupné. Mezi nejvýznamnější budovy patří kostel svaté Bohorodičky, jež je zvenčí i zevnitř zdobený úchvatnými barevnými freskami. Na vnějších zdech spatříte hlavně obrazy různých neštěstí a pekelných vizí, v interiéru kostela pak můžete obdivovat výjevy z vesnického a náboženského života. Ukryta je zde také významná relikvie – stříbrná schránka s levou rukou Ivana Rilského. Na obranu kostela byla postavena vysoká Chreljova věž, jediná dodnes dochovaná část z původní stavby.

Neméně významná je klášterní knihovna, kde se nachází více než 15 000 rukopisů a starých tisků, jež jsou důležitým zdrojem informací o bulharské historii a kultuře. Součástí komplexu je také Muzeum historie a umění, které nabízí rozsáhlou sbírku uměleckých děl, včetně ikon, náboženských předmětů a keramiky.

Noc v srdci kláštera a přírody

V současné době je Rilský klášter jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí v Bulharsku. Návštěvníci sem přicházejí prozkoumat a obdivovat historické a kulturní dědictví, stejně jako krásu okolní přírody. A koho místo uchvátí natolik, že se tu bude chtít zdržet déle, může využít ubytování v mnišských celách a strávit v klášteře i noc.


Dovolená na kole: Nejlepší destinace pro cyklisty

Historie Sardinie: Archeologické naleziště Su Nuraxi di Barumini

Mohlo by vás zajímat

Saturnia

Saturnia: Toskánské městečko, které láká na ozdravné zimní koupání

Jet v zimě do Toskánska – to nezní jako ideální nápad! Teploty se pohybují kolem 12 stupňů a na lyže to také není. Existuje však zapomenuté a zároveň výjimečné městečko, kde je v tomto období někdy víc lidí než v parném létě. Jmenuje se Saturnia a leží v provincii Grosseto. Share Tweet Email

Číst více

Bellver: Gotický hrad na ostrově Mallorca skýtá víc než jedinečný výhled

Dovolenou na španělském ostrově Mallorca je skvělé spojit s návštěvou hlavního města Palma de Mallorca. Nakoupíte tam suvenýry, posedíte v kavárně či restauraci, pokocháte se pohledem na královský palác Almudaina či katedrálu Panny Marie. A když se vydáte 3 km směrem na západ, narazíte na majestátní hrad Bellver, stojící na 112 metrů vysokém zalesněném kopci. Share […]

Číst více

Plavba po Nilu

Egypt je rájem pro každého, kdo si chce užít rozmanitou dovolenou se vším všudy a v případě tohoto poznávacího zájezdu to platí dvojnásobně. Skoro se nechce věřit, že během jednoho týdne můžete zažít tolik nádherných okamžiků, spatřit tolik zajímavých míst a mezitím si dopřát i čas pro dokonalý odpočinek. V tomto článku pro vás máme […]

Číst více