Zlaté Písky: Bulharské letovisko láká na pláže i zajímavé okolí

DestinaceVarnaBulharsko

Bulharské pobřeží Černého moře se v posledních několika letech stalo velmi oblíbenou letní destinací českých dovolenkářů. Důvodů je spousta – krátká doba letu, nízké ceny potravin i točeného piva, neustále se zlepšující úroveň služeb, písčité pláže včetně naturistických, spousta zeleně, památky, evropská kultura… Jedním z nejproslulejších a nejrušnějších přímořských letovisek v Bulharsku jsou Zlaté Písky, kde lze prožít parádní dovolenou. Na své si přijdou i ti, kteří hledají víc než jen koupání, opalování a hotelovou restauraci!

Zlaté Písky se rozprostírají 25 km od mezinárodního letiště ve Varně. To od pražské Ruzyně dělí přibližně dvě hodiny strávené v oblacích. Co všechno lze v letovisku a jeho okolí zažít a spatřit?

Zlaté Písky

Zlaté Písky vás nebudou nudit ani v noci

Za svůj název vděčí komfortním – až 100 m širokým – plážím, pokrytým jemným zlatavým pískem. Ubytovat se lze v prostorných komplexech s all inclusive, případně v hotelech jen se snídaní či polopenzí. Omezené koncepty stravování ocení především ti, kteří chtějí trávit dny na vzdálenějších plážích nebo hodlají vyrážet na výlety. Přímo v letovisku Zlaté Písky turisty čekají ulice plné obchůdků, restaurací i stánků s vynikající zmrzlinou. A také bary, diskotéky a zábavní centra, kde to žije celou noc. Podobně jako na Slunečném pobřeží, vzdáleném 110 km. Tam pro změnu relaxují ti, co přiletí do Burgasu.

Zlaté Písky v Bulharsku

Ale zpět ke Golden Sands, což je anglický název Zlatých Písků. Zejména školou povinní ocení atraktivní aquapark, ostatní zamíří na pláž, kde si pronajmou lehátko a slunečník. Někteří jedinci se raději uvelebí o kousek dál na dece či ručníku. Vstup do vody je pozvolný a tím pádem přijatelný pro všechny věkové kategorie. Spokojeni budou taktéž pánové. V Bulharsku pivo běžně vyjde v přepočtu na 40 až 60 Kč, výjimkou jsou dražší podniky. Nízké ceny mají i ve večerkách a supermarketech, vaše peněženka „nezhubne“ ani v restauracích.

Zlaté Písky nedaleko města Varna

V nedaleké skále se ukrývá klášter

Okolí letoviska Zlaté Písky si zamilují ti, kteří vyhledávají klidnou přírodu a historické památky. Stačí přejít hlavní silnici, spojující turistické středisko s okolními pobřežními lokalitami, a ocitnete se v přírodní rezervaci. Ta je jako stvořená ke kratším i delším procházkám. Ze začátku cesta stoupá do kopce, občas nechybějí schody, později už je terén vyrovnanější. Lesy jsou tu listnaté, převážně habrové, s výrazným zastoupením jilmů, jasanů, dubů a dřínů. Možná dojdete až k prameni pitné vody, na jehož místě stojí kamenná Fontána sedmipočetníků.

přírodní rezervace Zlaté Písky

V jižní části rezervace se nachází skalní klášter Aladzha (Aladža), zvenku velmi nenápadný. Dovnitř se dostanete po přistavěnému schodišti, mohutné otvory jsou kryté převisy. Ve skále uvidíte prostorné místnosti v několika patrech. Mniši je obývali již v 5. století. O kousek dál narazíte na muzeum s výstavou předmětů, fotografií, modelů a nákresů původní podoby kláštera. Vstupné do areálu činí 5 leva (cca 63 Kč).

klášter Aladzha

Výlet do Kamenného lesa má příchuť tajemna

Budete-li trávit dovolenou v letovisku Zlaté Písky, byla by škoda vynechat prohlídku unikátu zvaného Pobiti Kamani (neboli Stone Forest, česky Kamenný les). Nejdříve se musíte dostat do Varny, odsud pokračujte 18 km na západ. Na území o rozloze 8 x 3 km stojí spousta vápencových sloupů nejrůznějších tvarů a velikostí, v sedmi velkých a několika menších skupinách. Na tom, jak vznikly, se vědci nedokážou jednoznačně shodnout. Zato v jednom jsou si jistí – nejedná se o dílo člověka. Kamenný les patří od roku 1938 k prvním chráněným oblastem v Bulharsku. Zároveň je jediným místem v zemi, kde archeologové nalezli důkazy o lidském životě v mezolitu.

Pobiti Kamani neboli Kamenný les v Bulharsku

Výlet do Kamenného lesa lze spojit s návštěvou zmíněné Varny, třetího největšího bulharského města. Můžete se vykoupat na prostorné městské pláži, vypravit se na nákupy či posedět v kavárně nebo restauraci. Milovníci adrenalinu si rádi skočí bungee jumping z mostu Asparouhov, nejdelšího v Bulharsku. Ve městě Varna a jeho blízkém okolí se nalézá více než 150 kulturních a historických památek z nejrůznějších období.

Mezi nejznámější patří římské lázně z 2. století, katedrála Nanebevzetí Panny Marie z roku 1886 a kostel sv. Athanasia ze 13. století. Nejeden turista ocení návštěvu planetária Mikuláše Koperníka, letního divadla, Muzea Černého moře či akvária. S dětmi lze vyrazit do zoologické zahrady nebo delfinária. Nepřehlédnutelná je budova s všeříkajícím názvem Varna Opera Theater. Nechybějí ani muzea včetně archeologického.

Varna

Evksinograd překvapí nejen starým cedrem

Je vám to pořád málo? Velkou atrakcí je palác Evksinograd. V roce 1882 ho nechal postavit Alexandr Batenberský, první princ novodobého Bulharska osvobozeného z osmanské nadvlády. Původně se jmenoval Sandrovo podle italského jména Alesandro. O čtyři roky později byl odkoupen státem a stal se letním sídlem panovníků. Na přání manželky Ferdinanda Marie Luisy byl roku 1893 přejmenován na Evksinograd. I v současnosti je vládní budovou, kde se přijímají státní návštěvy a konají nejrůznější slavnostní akce a rauty. Je přístupný turistům, ale pouze v organizovaných skupinách a navíc v určité dny a hodiny.

Během prohlídky návštěvníci zhlédnou rozsáhlé zahrady, vinice, z nichž pocházejí špičková vína, dále botanickou zahradu či luxusní plážový areál. Množství stromů (cca 400 druhů) bylo přivezeno z Francie, severní Afriky, Jižní Ameriky a asijských zemí. Roste tu i přibližně 150 let starý himalájský cedr. V areálu spatříte také sluneční hodiny, které darovala anglická královna Ferdinandovi za záchranu svých lodí v Černém moři. Je tu i tunel, kterým se dá dojít až k centrálnímu bunkru, či monumentální bronzová socha boha Neptuna. K paláci se dostanete městskou hromadnou dopravou z Varny (cca 8 km) nebo z letoviska Zlaté Písky (cca 10 km).

Evksinograd

rodinná dovolená

Rodinná dovolená: Česky mluvící delegáti a dětské kluby v Egyptě

All inclusive: Dovolená bez výčitek? Ano, s trochou snahy!

Mohlo by vás zajímat

Procházka

Maroko: 5 důvodů proč navštívit kouzelnou Essaouiru

Už jste navštívili Maroko? Pak je na čase to změnit! A až tak učiníte, Essaouira by určitě neměla chybět ve vašem itineráři. Nachází se na pobřeží Atlantického oceánu a dlouhodobě se řadí mezi nejoblíbenější turistické destinace afrického kontinentu. Není se čemu divit! Mísí se zde totiž hned několik kultur od starořímské, arabské a africké až […]

Číst více

Cestovka b.s.

Cestovka b.s. | 11. díl

Sluncem písek, olivový olej, rozmarýn, frappé, gyros… A co napadne vás, když se řekne Řecko? Pojďte si s námi poslechnout nový díl podcastu Cestovka b.s., v kterém si budeme povídat právě o této překrásné destinaci. Share Tweet Email

Číst více

Experti na cestách

36. díl – Platba za atrakce a služby

V dnešním dílu Blue Style Expertů na cestách vám přinášíme řadu praktických rad a tipů, jak na dovolené zbytečně neplatit za atrakce a služby. Ukážeme vám, na co si dát pozor při sjednávání služeb na místě, abyste se vyhnuli zbytečným poplatkům. Herečka Sára Korbelová a Lea Skleničková, které můžete znát ze seriálu Sex O’Clock, se […]

Číst více