Historie Sardinie: Archeologické naleziště Su Nuraxi di Barumini

SardinieItálieTipy na výlety

Italský ostrov Sardinie je vyhledávaný zejména pro své úchvatné pláže a křišťálově čisté moře. Pokud se sem však rozhodnete vyrazit na dovolenou, tak vězte, že nabízí víc než to. Za prozkoumání stojí i jeho vnitrozemí, kde na vás dýchne bohatá historie Sardinie.

Sardinie je pokladnice plná zajímavých památek reprezentujících její pozoruhodnou historii a kulturu. Jedním z takových míst je bezpochyby i archeologický komplex Su Nuraxi di Barumini, jedno z nejzajímavějších nalezišť celé Evropy.

 

 

Pozůstatky nuragské civilizace

Sardinská krajina je známá výskytem nuragů, staveb s kruhovým půdorysem rozprostřených po celém ostrově, které zde postavila starobylá a tajemnem zahalená nuragská civilizace, jež obývala Sardinii ještě před jejím osídlením Římany. 

 

Ostrovu vládla přibližně mezi roky 1700 a 500 př. n. l. Vesnice Su Nuraxi, jejíž pozůstatky lze dnes nalézt nedaleko Barumini v provincii Medio Campidano v samotném srdci jižní Sardinie, byla vybudována někdy mezi 13. a 5. stoletím př. n. l. kolem velkého nuragu.

 

 

Co je to vlastně nurag

Jak už jsme zmínili, nurag je kuželovitá obranná stavba, podle níž se výše uvedená civilizace jmenuje a která byla pravděpodobně součástí starověkého systému opevnění. Zajímavé je, že tyto obranné věže jsou postavey pouze z balvanů bez jakéhokoliv pojiva a jinde než na Sardinii je nenajdete.

 

 

Třípatrový nurag je centrem komplexu, jenž tvoří celkem pět věží a chýše vesnice Su Nuraxi. Postaven byl pravděpodobně někdy mezi roky 1800 a 1500 př. n. l. a je považován za nejzachovalejší a největší ze všech na celém ostrově. K jeho objevení došlo náhodou v polovině 20. stoletím a hlavním archeologem byl Giovanni Lilliu, často považovaný za „otce sardinské archeologie“.

 

Další čtyři věže jsou orientovány přesně podle světových stran a vybudovány byly zhruba ve 13. století př. n. l. Všechny obranné stavby původně propojovaly terasy. Chýše byly postavené také z kamene. I dnes mezi nimi stále jedna vyniká , jedná se o tu největší, archeology často nazývanou „parlamentem“ či „sněmovní místnost“, neboť se v ní pravděpodobně jednalo o důležitých otázkách běhu vesnice.

 

 

Pradávná atmosféra i krásná krajina

Samotné archeologické naleziště je však jen jednou z atrakcí Barumini. Za vidění celkově stojí zdejší překrásná krajina. Oblast byla navíc roku 1997 zařazena na Seznam světového dědictví UNESCO a během její návštěvy pocítíte minimálně náznak atmosféry dávných dob, kdy bylo toto místo významným mocenským centrem.

 

Tak co, láká historie Sardinie i vás? Vyrazte se za ní podívat s námi!

Rilský klášter

Rilský klášter: Jedna z nejpůsobivějších památek Bulharska

Klášter Tsambika na Rhodosu: Skvělý tip na výlet

Mohlo by vás zajímat

Experti na cestách

Experti na cestách: 15. díl

Hostem dalšího dílu Expertů na cestách je Lenka Pátek, obchodní ředitelka CK Blue Style, a řeč bude o pestrobarevném Maroku, zemi plné vůní a chutí, vhodné k odpočinku i poznávací dovolené. Dozvíte se jaká místa stojí za návštěvu či co je to marocká whisky. Hosti Eva a Said El Bourkhissi vám navíc představí arganový olej […]

Číst více

thajská polévka Tom Yum Goong neboli Tom Yam Goong

Thajská polévka Tom Yum Goong vás uchvátí ostrokyselou chutí

Už jste byli v Thajsku nebo alespoň v pravé thajské restauraci? Pak vás zřejmě zaujala vyhlášená thajská polévka Tom Yum Goong (nebo také Tom Yam Goong, Tom Yam Kung či Tom Yum Kung). Je ostrokyselá a přesto, že recept na její přípravu není striktní, měla by rozhodně obsahovat vývar, chilli, limetku, galangal, rybí omáčku a krevety. Zpravidla […]

Číst více

Experti na cestách

Experti na cestách: 35. díl

Objevte s námi chutě světa! O své zážitky se podělí jak obchodní ředitelka CK Blue Style Lenka Pátek, tak vítěz soutěže MasterChef Česko Roman Staša. Jaké bylo jejich nejlepší zahraniční jídlo, čemu se naopak vyhýbají a co si přivezli ze svých cest za recepty? Podle čeho si vybrat restauraci, co ochutnat a jaké speciality si […]

Číst více