Italský ostrov Sardinie je vyhledávaný zejména pro své úchvatné pláže a křišťálově čisté moře. Pokud se sem však rozhodnete vyrazit na dovolenou, tak vězte, že nabízí víc než to. Za prozkoumání stojí i jeho vnitrozemí, kde na vás dýchne bohatá historie Sardinie.
Sardinie je pokladnice plná zajímavých památek reprezentujících její pozoruhodnou historii a kulturu. Jedním z takových míst je bezpochyby i archeologický komplex Su Nuraxi di Barumini, jedno z nejzajímavějších nalezišť celé Evropy.
Pozůstatky nuragské civilizace
Sardinská krajina je známá výskytem nuragů, staveb s kruhovým půdorysem rozprostřených po celém ostrově, které zde postavila starobylá a tajemnem zahalená nuragská civilizace, jež obývala Sardinii ještě před jejím osídlením Římany.
Ostrovu vládla přibližně mezi roky 1700 a 500 př. n. l. Vesnice Su Nuraxi, jejíž pozůstatky lze dnes nalézt nedaleko Barumini v provincii Medio Campidano v samotném srdci jižní Sardinie, byla vybudována někdy mezi 13. a 5. stoletím př. n. l. kolem velkého nuragu.
Co je to vlastně nurag
Jak už jsme zmínili, nurag je kuželovitá obranná stavba, podle níž se výše uvedená civilizace jmenuje a která byla pravděpodobně součástí starověkého systému opevnění. Zajímavé je, že tyto obranné věže jsou postavey pouze z balvanů bez jakéhokoliv pojiva a jinde než na Sardinii je nenajdete.
Třípatrový nurag je centrem komplexu, jenž tvoří celkem pět věží a chýše vesnice Su Nuraxi. Postaven byl pravděpodobně někdy mezi roky 1800 a 1500 př. n. l. a je považován za nejzachovalejší a největší ze všech na celém ostrově. K jeho objevení došlo náhodou v polovině 20. stoletím a hlavním archeologem byl Giovanni Lilliu, často považovaný za „otce sardinské archeologie“.
Další čtyři věže jsou orientovány přesně podle světových stran a vybudovány byly zhruba ve 13. století př. n. l. Všechny obranné stavby původně propojovaly terasy. Chýše byly postavené také z kamene. I dnes mezi nimi stále jedna vyniká , jedná se o tu největší, archeology často nazývanou „parlamentem“ či „sněmovní místnost“, neboť se v ní pravděpodobně jednalo o důležitých otázkách běhu vesnice.
Pradávná atmosféra i krásná krajina
Samotné archeologické naleziště je však jen jednou z atrakcí Barumini. Za vidění celkově stojí zdejší překrásná krajina. Oblast byla navíc roku 1997 zařazena na Seznam světového dědictví UNESCO a během její návštěvy pocítíte minimálně náznak atmosféry dávných dob, kdy bylo toto místo významným mocenským centrem.
Tak co, láká historie Sardinie i vás? Vyrazte se za ní podívat s námi!
Mohlo by vás zajímat
Tip na výlet: Národní parky a jejich krásy
Národní parky jsou poklady přírody, které lákají k návštěvě nejen svou nedotčenou krásou a rozmanitostí fauny a flóry. Nabízejí i klid a pohodu a hlavně možnost aktivního odpočinku. Vydejte se proto poznat jedinečné národní parky v oblíbených destinacích. Objevte majestátních hory a hluboké soutěsky nebo pestrobarevné korálové útesy či exotické lesy. Share Tweet Email
19. díl
Kalábrie, region nacházející se v pomyslné špičce italské boty, je jako stvořená pro všechny milovníky panenské přírody, tyrkysového moře, bělostných pláží a pohodové atmosféry. Experti na cestách vám v dnešní reportáži představí tento italský Karibik, seznámí vás se zmrzlinovým dezertem tartufo, městy Pizzo a Tropea, Liparskými ostrovy i dalšími specialitami a místy. Chybět nebudou ani […]
Toulovcovy maštale: Skalní město, kde se ukrýval loupeživý rytíř
Budete trávit dovolenou na Vysočině? V tom případě pro vás máme skvělý tip na výlet. Jedná se o Toulovcovy maštale. Toto skalní město se rozkládá 13 km jihozápadně od města Litomyšl, mezi obcemi Proseč, Budislav a Příluka. Řadí se mezi nejzajímavější a nejmalebnější přírodní lokality u nás. Share Tweet Email