Ve Španělsku, oblíbené letní destinaci, existují zajímavá místa, o nichž se u nás moc neví. Jedním z nich je Setenil de las Bodegas, městečko v Andalusii. Unikátní je tím, že mnohé budovy byly postaveny ve skalním převisu (nebo pod ním). Toto město vzniklo vlastně náhodou! Díky silné erozi řeky Río Guadalporcún, což vedlo k vytvoření impozantní jámy v zemi.
Koho napadlo využít skalních stěn k výstavbě domů, to se neví. Jsou teorie, že k tomu došlo už v prehistorické době, nezvratné důkazy ovšem chybějí. První prokazatelné osídlení je z dob římské nadvlády v 1. století po Kristu.
V zimě tady většinou není zima
Výhodou pro tehdejší stavebníky bylo, že stačilo postavit průčelí. Tím se jednoduše dostali do vnitřních prostor a zařídili si obydlí. Sice dost chladné (což mělo své plus, dala se v něm uchovávat úroda), ale naši předkové nebyli rozmazlení. Navíc i v zimě se tady teploty pohybují tak mezi 13 a 15 °C. V březnu bývá 18 a víc, dost často svítí slunce. V letním vedru naopak takové prostředí přijde velmi vhod. Podle posledního sčítání (2017) zde žije 2 781 obyvatel. Populaci přechodně zvyšují turisté, ale na to, jak je Setenil unikátní, jich zase není až tolik…
Původně šlo o důkladně opevněné maurské sídlo, křesťané se ho snažili opakovaně a marně dobýt. Tím mu zřejmě dali i jméno, pochází prý z latinské fráze septem nihil (sedmkrát nic). Podařilo se jim to totiž až na osmý pokus, v roce 1484. Důvod, proč se španělská armáda dlouho snažila obsadit toto malé, strategicky nevýznamné město, spočíval nejspíš v tom, že šlo o poslední baštu berberské a islámské populace. Jeho ovládnutí znamenalo potvrzení dominance katolického náboženství v celé Andalusii.
Filmařům se Setenil velmi zamlouvá
Mohutný skalní masiv místy zasahuje do ulice, tato zvláštnost přitahuje filmaře. Natáčel se tu kdysi oblíbený seriál Curro Jiménez a mnohé další snímky. V okolí města Setenil de las Bodegas se rozprostírají olivové či mandlové háje, dříve i vinohrady. Ty, bohužel, v roce 1860 napadla mšička révokaz. Hmyzí postrach vinařů, který neničí jen úrodu, ale i kořeny. Musí se vysadit znovu, přičemž trvá šest i víc let, než hrozny získají odpovídající kvalitu a cukernatost. Místní nebyli bohatí, nemohli si dovolit tak dlouho čekat. Vinice opustili, někteří se přidali k farmářům.
Ti upřednostnili chov prasat. Usoudili, že okolní kopce jsou pro ně vhodné, a měli pravdu. Žijí volně, hlídaná pastevci, aby měla co nejjemnější maso na výrobu vyhlášené uzeniny chorizo. Přidává se do zde oblíbené polévky zvané sopas cortijeras (s česnekem, brambory, cibulí, pepřem a rajčaty). Specialitami jsou i vejce s chřestem, conejo a la Serrana (králík se šunkou, slaninou, žampiony a omáčkou s přísadou koňaku a bílého vína). Z dezertů jsou věhlasné tortas de aceite, placičky z mouky, olivového oleje, mandlí, cukru, sezamových a anýzových semínek, a také batáty s medem.
Nedokončený kostel skýtá úžasný výhled
Kvůli svérázné skalní zástavbě mají ulice různé výškové úrovně, hodně jich je ze čtrnáctého století. Z dominanty, pevnosti z přibližně stejné doby (měla kdysi 40 obranných věží!), toho moc nezbylo, zato nabízí hezký výhled. Další je z nedokončeného farního kostela Iglesia de la Encarnación. Jeho výstavba začala v šestnáctém století, jenže pak došly finance. Stojí na okraji útesu, vede k němu krkolomná cesta strmými, úzkými uličkami. Mezi další památky města Setenil de las Bodegas patří stará radnice, církevní čtvrť i jeskyně San Román.
Jsou tu také tři poustevny, z patnáctého až osmnáctého století. Největší atrakcí zůstávají domy ve skále, mnohé předělané na kavárny či restaurace. Nejjednodušší cesta je z Malagy (97 km) a Cádizu 134 km (pod něj administrativně spadá) autem i busem, vlakem je to komplikovanější. Většinou se sem jezdí na jednodenní výlet. Je však možné najít ubytování ve městě samotném i v kempu poblíž (stojí už od 3 000 Kč za týden). Penziony bývají dražší, od 8 000 do 13 000 Kč se snídaní, záleží na poloze a vybavení. Do města Setenil de las Bodegas ale určitě stojí za to zajet…
Chcete strávit dovolenou ve Španělsku, například na ostrově Mallorca? Nabídku nejvýhodnějších zájezdů najdete ZDE.
Mohlo by vás zajímat

6. díl
Rodina milující poznávání nových míst a kultur. Rodina, která dlouho na jednom místě neposedí. Svým dětem se snaží ukazovat rozmanitost světa a předávat jim svoji „lehkost bytí“. The Fotr, známí influnceři, kteří vám ukáží cestování s dětmi v praxi. Share Tweet Email

Fotoreportáž: Pláž Egremni na ostrově Lefkada připomíná Karibik
Egremni Beach je nejkrásnější pláž na řeckém ostrově Lefkada, ležícím v Jónském moři. Je složitě přístupná, ale nenavštívit ji během letní dovolené by byl obrovský hřích. Na délku měří 2,5 km, na šířku mezi 20 až 50 metry. Lemují ji strmé vápencové útesy, rozprostírá se na jihozápadě. Pokud netrpíte omezenou pohyblivostí či strachem z výšek […]

Sklářská Poruba: Nádherná polská obec, odkud pochází Duch hor
Už jsme si zvykli považovat Krkonoše, včetně nejvyššího vrcholu Sněžky, za naše národní pohoří. Není to úplně pravda, více než třetina jeho území leží v Polsku. Určitě stojí za to se tam vypravit na návštěvu. Třeba do obce Sklářská Poruba (Szklarska Poręba). Share Tweet Email