Španělská šunka a jiné delikatesy aneb věděli jste, že se vám stýská po Mallorce?

23. 8. 2023Chutě světa

Možná ve vás titulek článku skutečně probudil vzpomínky, které máte na návštěvu tohoto španělského ostrova, ale možná si teď říkáte: „Jak se mi může stýskat, když jsem na Mallorce nikdy nebyl/a?” Ať je to jakkoliv, čtěte dál. Věříme, že během chvíle pochopíte, o čem hovoříme. Zažijte Mallorcu všemi smysly a ochutnejte dobroty jako je španělská šunka jamon serrano a jamon iberrico!

Co se vám vybaví, když se řekne Mallorca? Směřují vaše první myšlenky k úchvatné španělské historii, která se podepsala na nezaměnitelném šarmu Palmy a dalších měst? Nebo vaše mysl zamíří rovnou na jednu z jejích dechberoucích pláží, které jsou považovány za jedny z nejkrásnějších v celé Evropě? Anebo na Mallorcu a španělskou kulturu vůbec jdete takříkajíc “z kuchyně” a jako první vám vytane vynikající víno, stoly prohýbající se pod horami tortill, paellas, churros a nejrůznějších tapas všemožných barev, tvarů a chutí?

A jsou to právě vybrané delikatesy mallorské kuchyně, na které se v tomto článku podrobněji zaměříme. V následujících řádcích se seznámíme s dobrotami, které nás čekají na stolech restaurací tohoto ostrova. Už se vám sbíhají sliny?


Arrós Brut

Poněkud nevábný doslovný překlad by zněl “špinavá rýže”, ale nenechte se odradit – tento pokrm je opravdová delikatesa! Hlavní surovinou je rýže připravovaná v hliněném hrnci spolu s masem, neodmyslitelnými klobásami, zeleninou, kořením a houbami – suroviny se však mohou lišit v závislosti na ročním období, ve kterém si na Arrós Brut budete chtít pochutnat. Při vaření rýže získá tmavší odstín, čímž vám odpovídáme na vaši nevyřčenou otázku, jak si pochutina získala své zvláštní jméno.

Frito mallorquin

Říká se, že tento pokrm existuje již od 15. století, což by z něj činilo nejstarší recept z celé ostrovní kuchyně. Jedná se o pochoutku z jehněčího nebo vepřového masa, jater, zeleniny a brambor. Bývá dochucena fenyklem, česnekem, cibulí a pepřem a pomalu restovaná na pánvi představuje jednu z charakteristických chutí ostrova, kterou byste si určitě neměli nechat ujít.

ostrov - moře - hory
 
Coca Mallorquina

Tradiční mallorský pokrm, který na první pohled může připomínat pizzu (ale Mallorčanům to raději neříkejte, nemají toto srovnání příliš v lásce). Stejně jako u ní však spočívá jeho dokonalost právě v jednoduchosti – na chlebové těsto je navrstvena čerstvá sezónní zelenina a vše je pak pečeno v troubě. Výsledkem je populární svačinka, kterou seženete v každé ostrovní “panaderii” – pekárně.

Tapas

Pravděpodobně to první, co mnohé z nás napadne, když se řekne španělská kuchyně. Pro ty, kteří ještě neměli tu čest – jedná se o malé porce prakticky jakýchkoli dobrot, většinou servírovaných doprostřed stolu, aby je spolustolující mohli společně ochutnávat a sdílet chuťový zážitek z nich. Jméno tapas pochází ze španělského slova “tapar”, které znamená “pokrýt”. Ve středověku totiž návštěvníci hospod zakrývali své sklenice plátkem chleba se šunkou tak, aby jim do jejich nápojů nelétaly mouchy a – jak se říká – zbytek je historie. Typickými tapas bývají olivy, různě ochucené masové kuličky, ančovičky, kalamárové kroužky, klobásky, typický salám chorizo, krevety a samozřejmě různé druhy sýrů.

Jamon serrano a jamon iberrico

Speciální zmínku si zaslouží tradiční sušená šunka, bez které by žádný španělský ani mallorský jídelní stůl nemohl být kompletní. Jamón Ibérico představuje jedinečnou pochoutku oceňovanou gurmány po celém světě.  Jamón ibérico je vyráběn ze speciální rasy černých prasat iberských, jamón serrano je pak sušená šunka z bílého prasete. Serrano se tak dá přirovnat například k známým italským prosciutto crudo. Jamón ibérico je potom zcela unikátní šunkou, která je jedinečným originálem v měřítku celého světa. Zajímavostí je, že profesionální kráječi jamonu zvaní cortadoři jsou ve Španělsku uznávanými osobnostmi a jejich služby jsou velmi ceněné.

Cocarrois

Možná jste slyšeli o empanadas, španělských, většinou masem plněných pšeničných kapsách, které jsou populární nejen ve Španělsku, ale i na obou amerických kontinentech. Mallorské verzi se říká cocarrios a namísto masa se pro náplň tradičně používá směs zeleniny a možná trochu překvapivě rozinek a piniových oříšků.

Butifarra

Jeden z charakteristických pokrmů celé katalánské kuchyně si našel svou cestu i na mallorské stoly. I v dnešní době se při jeho výrobě vychází z receptů dochovaných až z dob starého Říma, kde si již před tisícovkami let pochutnávali na klobásách botulu či lucanica. Vyrábí se v mnoha variantách po celém latinském světě – za všechny můžeme jmenovat černou butifarru (s přídavkem krve), syrovou (vhodnou ke grilování) nebo butifarra de huevo (s přidaným vejcem).

Mallorca a vůbec celé Španělsko se může pyšnit skutečně unikátní kuchyní, ve které se snoubí kulinářské prvky posbírané z celého latinského světa, ovšem vždy s důrazem na výrazný regionální charakter. Vyniká pestrostí a svým zaměřením přímo vybízí k tomu, aby byla sdílena – s přáteli, s rodinou, zkrátka se všemi, které máte rádi.

Tak pozvěte své milované, rozlijte do sklenek mallorské červené ze zdejších populárních odrůd, jako jsou callet, syrah nebo manto negro, nakrájejte si na dřevěné prkénko sýr, sušenou šunku a olivy a užijte si mallorský večer se vším všudy! Už cítíte, jak moc se vám po Mallorce ve skutečnosti stýská?

Dovolená v Turecku

Dovolená v Turecku: 3 pokrmy turecké kuchyně, které si zamilujete

Káva v zahraničí: Zachutná vám Itálie, Řecko, Turecko nebo Arábie?

Káva napříč kulturami

Mohlo by vás zajímat

Lázně Kalithea

Lázně Kalithea – opravdový odpočinek na ostrově Rhodos

Oblíbená a nádherná zátoka Kalithea s průzračným mořem a poklidnou atmosférou se nachází na východním pobřeží ostrova Rhodos asi 9 kilometrů od hlavního města. K nejoblíbenějším turistickým cílům této oblasti patří termální lázně Kalithea, jejichž léčivé účinky poznal již samotný Hippokrates a využil jich i římský císař Augustus. Velkou oblibu si lázně získaly také na […]

Číst více

hrad Kritinia

Za historií na Rhodos – hrad Kritinia

Ostrov Rhodos je plný kouzelných míst a tak se tu během dovolené se určitě nudit nebudete, ať už jste milovníci pláží, památek nebo řecké kuchyně. Jedním ze zmíněných pěkných míst je hrad Kritinia, jehož poměrně zachovalé trosky se nacházejí na kopci na severozápadním pobřeží ostrova Rhodos mezi vesnicemi Kritinia a Kamiros Skala. Z místa je […]

Číst více

banitsa

Banitsa: Bulharský koláč, který obsahuje jogurt a balkánský sýr

Letní dovolená v Bulharsku je o koupání, přírodě, památkách, nízkých cenách potravin i suvenýrů a krátké době letu. Během pobytu v oblasti Varna nebo Burgas ochutnáte bulharské speciality, mezi které patří také banitsa (neboli banitza či banica). Pojďme si tento tradiční pokrm, který za pár korun seženete takřka na každém rohu, krátce představit! Share Tweet Email

Číst více