Cannoli: Italské trubičky patrně pocházejí ze sicilského harému

ReceptyChutě světaItálie

Začínají se vám zajídat klasické české – zpravidla přeslazené – trubičky? Tak vyzkoušejte italské! Jmenují se cannoli a vypadají velmi přitažlivě už od pohledu. Navíc si můžete vybrat z několika druhů. Zkrátka a dobře – zapomeňte na novoroční předsevzetí a pusťte se do nich!

Už nemusíte čekat na karneval

Nemáte momentálně cestu do Itálie? Nevadí, do léta vám je tam nikdo nesní, jedná se o jeden z typických národních dezertů, seženete ho v každé dobré cukrárně. A nejen tam. Italské trubičky vznikly na Sicílii, konkrétně v městech Palermo a Messina, proto se jim často říká cannoli siciliani. Původně se připravovaly během karnevalové sezóny, zřejmě jako symbol plodnosti. Jedna legenda však praví, že cannoli byly poprvé vyrobeny v harému ve městě Caltanissetta.

Některé cannoli jsou velké jako pěst

Cannoli se skládají z pevné těstové trubičky se sladkou krémovou náplní, která obvykle obsahuje sýr ricotta (příležitostně i mascarpone) a je častokrát ochucena vanilkou nebo malým množstvím skořice. Kraje se mohou posypat drcenými pistáciemi, čokoládou, koktejlovými třešněmi či nakládanou kůrou citrusů. Velikostí se mohou výrazně lišit – od „cannulicchi“, které nejsou větší než prst, až po cannoli velké jako pěst; ty jsou typické pro oblast nacházející se jižně od Palerma – Piana degli Albanesi.

Recept pro 6 osob

Pokud si na to troufáte, můžete se pokusit o domácí výrobu „českých“ cannoli. Na těsto spotřebujeme půl kilogramu hladké mouky, 40 gramů rozpuštěného vepřového sádla, 25 gramů cukru krupice, 2 deci červeného vína a olej na smažení. Náplň obnáší 500 gramů ricotty, 150 gramů moučkového cukru, 50 gramů nasekané polosladké tmavé čokolády, 50 gramů nasekaných pistácií a 2 lžíce pomerančového kompotu.

výroba cannoli

Postup:

V míse mícháme mouku s vepřovým sádlem, vínem a cukrem, dokud nevznikne hladké těsto. Z něj vyválíme dvoumilimetrový plát a pomocí vykrajovacího kolečka (cca 8 cm) vykrojíme 12 disků.

Ty obtočíme kolem nerezového válce tak, aby se konce spojily a mohly se dobře přitisknout k sobě. Poté je smažíme v rozpáleném oleji na 180 °C do křupava. Následně je necháme oschnout na savém papíře.

Ricottu vyšleháme s cukrem do hladkého krému, přidáme čokoládu, lžíci pomerančového kompotu a 25 gramů pistácií. Každou trubičku naplníme ricottovým krémem.

Nakonec namočíme jeden z konců cannoli do pistácií a druhý do pomerančového kompotu. Cannoli položíme na talíř a posypeme je moučkovým cukrem.

Přejeme dobrou chuť!

tacos

Tacos: Plněné placky, které patří mezi mexické národní pokrmy

Profiterole: Francouzský dezert, který je předchůdcem větrníku

profiterole

Mohlo by vás zajímat

Suvenýry: Na co si dát pozor?

Suvenýry: Co si lze přivézt zpět domů, a na co si dát naopak pozor?

Suvenýry. Kdo by je neměl rád? Společně s nimi si můžete přivézt domů na památku kousek své dovolenkové destinace a kdykoli ho ve své domácí vitrínce zahlédnete, přenesete se aspoň v myšlenkách na chvílí zpátky tam, kde vám bylo tak dobře. Kterým suvenýrům byste se však měli vyhnout, abyste se nedostali do potíží při svém […]

Číst více

Rakotzbrücke neboli Ďáblův most

Ďáblův most v Sasku lze obdivovat pouze zpovzdálí

V německém Sasku, u vesničky Kromlau nedaleko polských hranic, se rozkládá nádherný osmdesátihektarový park. Po vzoru slavných anglických parků ho roku 1844 založil Friedrich Herrmann Rötschke, rytíř z Kromlau, a postupně jej nechal dovybavit různými artefakty. Hlavním lákadlem parku tedy nakonec nejsou liliovníky, katalpy, azalky, rododendrony ani jiné stromy, keře či rostliny. Návštěvníky z celého […]

Číst více

Rethymno

Rethymno: Třetí největší město na Krétě překvapí pláží i památkami

Budete-li trávit letní dovolenou na řeckém ostrově Kréta, neváhejte navštívit přístavní město Rethymno (neboli Rethymnon). Kromě kavárniček, taveren a kamenných obchůdků zde narazíte na spoustu památek, tradiční benátské domy s krytými dřevěnými balkony a starobylé uličky, v nichž na vás dýchne dávná historie. Dnešní město se totiž rozprostírá na území starověkého Rithymna, které tu existovalo […]

Číst více