Kapverdská kuchyně: Deset ostrovů, tisíc chutí

DestinaceChutě světaKapverdy

Kapverdské ostrovy jsme si opravdu zamilovali a jejich nádherným plážím se zlatavým pískem a průzračným vodám vyhřátého Atlantiku jsme již věnovali nejeden článek. Co však prozatím zůstávalo poněkud stranou, byla kapverdská kuchyně. To jsme se rozhodli dnes napravit.

Poznávat cizí země za pomoci chuťových pohárků totiž patří mezi naše oblíbené činnosti a ani Kapverdy v tomto ohledu nepředstavují výjimku. Tyto ostrovy s jedinečnou kulturou, která se utvářela v průběhu staletí jejich pohnuté historie, mají totiž i z kulinářského hlediska hodně co nabídnout.

Jaká je kapverdská kuchyně?

Jednoduchá a přesto vydatná, plná chuti a jedinečného charakteru. Léta vlivu různých kultur v kombinaci s nutností kreativity tváří v tvář příkoří a nedostatku dala vzniknout zcela jedinečné směsici chutí, vůní a textur. Mezi hlavní ingredience v kapverdské kuchyni patří treska a další mořské plody, vepřová plec, batáty, rýže, kukuřičná kaše a maniok.

Na současnou podobu kapverdské kuchyně měly vliv zejména tři hlavní faktory – pohnutá historie, blízkost oceánu a samozřejmě moderní doba, která zmenšila světové vzdálenosti a otevřela i dříve hůře přístupná místa návštěvníkům z celého světa. Pojďme si tyto body nyní rozvést trochu podrobněji.

Kapverdy jako tavící kotlík kultur a chutí

Jen málokdy máme možnost nahlédnout až na samotný počátek existence národa tak, jak je to možné v případě Kapverďanů. Jejich historie se totiž začala psát až v 15. století a nutno dodat, že zpočátku velmi černým písmem. Do té doby neobydlené ostrovy se totiž po svém objevení Portugalci rychle staly centrem transatlantického obchodu s otroky, který byl v té době jednou z ekonomických páteří portugalského impéria.

Na ostrovech tak docházelo k nedobrovolným kontaktům mezi kulturami z různých částí Afriky, kulturou portugalskou a kulturou židovskou. Ta poslední jmenovaná přišla na  ostrovy v polovině 16. století, když utíkala před řáděním španělsko-portugalské inkvizice. Všechny tyto kultury si s sebou samozřejmě přivezly i své kulinářské zvyklosti a přispěly tak svým dílem do jedinečné skládačky, kterou je současná kapverdská kuchyně. 

Ostrovy sloužily mimo jiné i jako překladiště cukrové třtiny, což způsobilo rozmach místní produkce rumu zvaného grogue destilovaného právě z cukrové třtiny.

Kapverdy obklopené oceánem

Atlantský oceán, ve kterém se kapverdské souostroví nachází, byl odjakživa samozřejmě hlavním zdrojem obživy většiny místních obyvatel. To je ještě umocněno faktem, že zejména některé z ostrovů nejsou příliš úrodné a pěstování plodin je zde podnikem náročným a značně nejistým. Kapverdská kuchyně si tedy vzala z oceánských vod opravdu velké množství inspirace. 

Jedním z nejpopulárnějších pokrmů je tuňák (charakteristické červeno-zlaté konzervy z něj jsou také oblíbeným kapverdským suvenýrem), ale těšit se můžete i na mnohem exotičtější tvory v podobě humrů, olihní, mečounů, kaniců, pražem, chobotnic a makrel. Taková pestrost musí slušet každému prostřenému stolu, co říkáte? 

Kapverdy jako stále populárnější turistický ráj

Není žádným tajemstvím, že Kapverdy se v posledních letech stávají stále častějším cílem cestovatelů a turistů z celého světa. To s sebou nese nejen mnohem více peněz, kterých je pořád ještě spíše chudším Kapverďanům jistě zapotřebí, ale také tlak na vyšší kvalitu poskytovaných služeb a ještě větší otevření se světu.

Zejména na hlavní ulici městečka Santa Maria tak potkáte vyhlášené italské, indické a různorodé jihoasijské restaurace té nejvyšší kvality. Stále větší popularitě se těší i kapverdské víno či káva, které se pěstují na ostrově Fogo.

Na pobřeží pak vyrůstají hotelové komplexy, díky jejichž bohaté All Inclusive nabídce si můžete pochutnat na dobrotách doslova z celého světa.

Ani zde však není nouze o tradiční pokrmy jako je populární cachupa, chutěmi překypující feijoada, banánové palačinky brinhola či pokrm z rýže a mořských plodů zvaný arroz de marisco.

Tak co, není na čase se vypravit se na Kapverdy a přesvědčit se na vlastní kůži o tom, že právě ony jsou tím pravým místem pro vaši skvělou dovolenou?

Pedra de Lume

Dovolená na Kapverdách: Nevšední krása salinas Pedra de Lume

Dovolená na Mauriciu: 3 nejkrásnější zážitky v tropickém ráji

Dovolená na Mauriciu

Mohlo by vás zajímat

italský salám Mortadella Bologna

Mortadella Bologna: Měkký italský salám z vepřového masa a tuku

Italská gastronomie patří k nejlepším na světě, o tom není pochyb. Většinu pokrmů (např. pizzu) zná každý z nás, dokonce i ti, kteří v Itálii dosud nebyli. Jsou však jídla nebo výrobky, které už kdekdo opakovaně ochutnal, ale jen přibližně každý druhý si pamatuje, jak se „to“ vlastně jmenuje. Tak schválně – co přesně se […]

Číst více

Experti na cestách

Experti na cestách: 23. díl

Adrenalinové zážitky i odpočinek v klidných mělkých zátokách. Takový kontrast nabízí Ras Al Khaimah, jeden z nejrozmanitějších a nejzelenějších Spojených arabských emirátů. Ve speciálu pořadu Experti na cestách se reportérka Petra Staňová vypravila prozkoumat, jakou zde lze prožít dovolenou. Těšit se můžete na ostrov Marjan Island s luxusními hotelovými komplexy, výlet za perlami i na […]

Číst více

Experti na cestách

Experti na cestách: 31. díl

Jaké destinace a hotely jsou trendy pro letošní letní sezónu i kam vyrazit na jarní dovolenou, vám v dnešním díle Expertů na cestách prozradí Lenka Pátek, obchodní ředitelka CK Blue Style. Chybět nebude ani meteoroložka Dagmar Honsová a její předpověď počasí. A svou oblíbenou destinaci vám navíc odhalí herečka Sabina Remundová. Share Tweet Email

Číst více