Fotoreportáž: Vojenský hřbitov u letoviska Maleme na ostrově Kréta

9. 8. 2021DestinaceŘeckoKrétaTipy na výlety

Zdaleka ne každý hřbitov působí ponurým dojmem. Pokud budete trávit dovolenou na řeckém ostrově Kréta, konkrétně v regionu Chania, můžete si udělat zajímavý výlet. Na kopci nad letoviskem Maleme se nachází nevšední vojenský hřbitov (Maleme German Military Cemetery) skýtající nádherný výhled na pobřeží. Uvidíte odsud také sousední letovisko Tavronitis.

Toto malebné místo s neveselou historií se rozprostírá 20 km od města Chania, 7 km od letoviska Platanias, 15 km od letoviska Daratsos a 6 km od Kolymbari. Před časem se na vojenský hřbitov u letoviska Maleme vypravil náš cestovatel Richie a pořídil tam několik fotografií a také krátké video.

cestovatel Richie na vojenském hřbitově u Maleme

U vchodu se můžete občerstvit

Jestliže budete pobývat přímo v Maleme, nemusíte řešit dopravu. Vojenský hřbitov leží pouhé dva kilometry od centra letoviska, tudíž lze jeho návštěvu spojit s příjemnou procházkou. Přibližně stejně daleko, jen na opačné straně, se nalézá letovisko Tavronitos. Přijedete-li pronajatým autem, k dispozici je bezplatné parkoviště poblíž vchodu. Narazíte tam také na menší kavárnu.

Na kopci nad Maleme neodpočívají místní obyvatelé, ale jsou zde pohřbeni němečtí výsadkáři, kteří v roce 1941 zaútočili na Krétu. Němci tenkrát chtěli – v rámci okupace ostrova Kréta – obsadit místní letiště. To se jim sice ve finále podařilo, ale utrpěli výrazné ztráty. Narazili totiž na hrdinný odpor obyvatel a spojeneckých sil.

vojenský hřbitov u letoviska Maleme

Vojenský hřbitov založil bývalý generál

Kréťané, bojující pouze s holemi, kameny a noži, zasadili obrovskou ránu nejelitnějším jednotkám německé armády, tedy jejím parašutistům. To přimělo Adolfa Hitlera ke chvále krétského patriotismu. Bylo to poprvé v historii druhé světové války, kdy německá vojska musela čelit silnému odporu místního obyvatelstva. Navíc se jednalo o první vzdušnou invazi v historii.

Německý vojenský hřbitov u Maleme ukrývá ostatky 4465 Němců, většinou výsadkářů. Toto rozlehlé pietní místo založil v roce 1974 bývalý generál Walter Gericke a dodnes je spravuje německý Lidový spolek pro péči o válečné hroby se sídlem v Kasselu. Mimochodem – v Řecku je ještě jeden hřbitov s hroby německých vojáků. Jmenuje se Dionysus – Rapentozis a najdete ho nedaleko Athén.

Maleme German Military Cemetery

Minojská hrobka přišla o střechu

Přibližně 200 metrů od parkoviště lze obdivovat další památku. Není sice ani zdaleka tak velkolepá, ale zato je mnohem starší. Na nenápadném, avšak prominentním místě s výhledem na Krétské moře je situována klenutá minojská hrobka. Vede do ní 13 metrů dlouhá vstupní chodba a tři metry vysoké a 1,6 m široké vstupní dveře.

chodba do hrobky v Maleme

Začátkem 20. století byla minojská hrobka v Maleme vypleněna a během bombardování za druhé světové války přišla o svou klenutou střechu. Od té doby je odkrytá, což samozřejmě nesnižuje její historickou hodnotu. Vstup je zdarma, tudíž se tady neváhejte alespoň na několik minut zastavit.

minojská hrobka v Maleme

Foto – Richard Sacher (3x) a archiv CK Blue Style (3x)

Na závěr si můžete prohlédnout video, které na vojenském hřbitově u Maleme natočil cestovatel Richie:

Potami

Potami: Pláž na ostrově Samos okouzlí délkou, přírodou i čistotou vody

Prasonisi

Prasonisi: Pláž na ostrově Rhodos spojuje Středozemní a Egejské moře

Mohlo by vás zajímat

Tip na fotku – Mys Formentor

Poloostrov Formentor je jedním z nejvyhledávanějších turistických cílů na Mallorce. Je úchvatný jak svými výhledy, tak i vysokými útesy padajícími do sytě modrého moře. Share Tweet Email

Číst více

Escape 2 Olympos

Escape 2 Olympos: Tandemový paragliding na hoře Tahtali v Kemeru

Milujete adrenalin, případně toužíte tzv. překročit vlastní stín? Dovolená v Turecku, konkrétně v Kemeru, nemusí být pouze o koupání a opalování na pobřeží Středozemního moře. Můžete se domluvit s delegátem CK Blue Style a vydat se například na výlet na nedalekou horu Tahtali (2 365 m). Není nutné jít pěšky, na její vrchol lze vyjet […]

Číst více

Mini Egypt Park

Mini Egypt Park: Muzeum pod širým nebem v Hurghadě je plné miniatur

Také dovolenou v Egyptě, konkrétně v Hurghadě, si lze zpříjemnit zajímavým výletem. A nemusíte jezdit nikam daleko! Chcete-li se z hotelu vzdálit jen na několik hodin, doslova se nabízí Mini Egypt Park. Toto unikátní muzeum pod širým nebem se nalézá v Makadi Bay, přibližně 25 km od letiště. Prohlédnete si hezky zblízka zhruba 60 uměleckých […]

Číst více