Curacao: Modrý likér s příchutí karibského pomeranče

ReceptyChutě světa

Neobejdou se bez něj známý koktejl Blue Lagoon, drink Blue Hawaii a další míchané alkoholické nápoje. Řeč je o likéru curacao, který pochází ze stejnojmenného ostrova patřícího Nizozemí. Konkrétněji – curacao je modrý likér ochucený sušenými slupkami citrusového ovoce zvaného laraha, které se pěstuje na ostrově Curacao v jižní části Karibského moře.

Za všechno můžou Španělé

Ptáte-li se, co je laraha, pak vězte, že jde o ovoce vyšlechtěné ze sladkých pomerančů z Valencie. Ty na ostrov dovezli v době kolonizace Španělé. Založili tu plantáže, jenže půda a podnebí se ukázaly být k pěstování nevhodnými. Místo chutných pomerančů produkovaly pěstované stromy malé a hořké, v podstatě nepoživatelné, plody. Pouze slupky si zachovaly příjemné aroma a esenci původní valencijské odrůdy. Tak byl vlastně vyšlechtěn nový druh pomerančovníku, který dostal latinský název Citrus Aurantium Currassuviensis, podle místních prostě laraha.

A bez zajímavosti není fakt, že ačkoli ostrov objevili Španělé a od invaze v roce 1634 patří Holanďanům, pojmenovali ho, a potažmo tak i likér, Portugalci. Název Curacao je odvozeninou od portugalského coracão – srdce. Portugalci tím vyjádřili skutečnost, že ostrov Curacao byl svého času pomyslným centrem, neboli srdcem, obchodu.

pláž Kalki na ostrově Curacao

Curacao objevila židovská rodina

Ale zpět k likéru a historii jeho vzniku. Tento nápoj byl prý objeven pouhou náhodou v 19. století a má ho „na svědomí“ rodina Seniorů (židovská rodina se španělskými a portugalskými předky). Ta svůj recept dodnes opatruje jako cenný poklad a vyrábí svůj jedinečný likér.

K výrobě likéru se napřed musí nasušit slupky z larahy. Ty se poté na několik dní nakládají do vody a lihu, aby se z nich uvolnily chutě a vonné esence. Až po tom, co jsou slupky odstraněny, je přidáváno další koření. Výsledkem je sladkohořký likér s obsahem alkoholu až 31 %, jehož chuť nese stopy pomeranče.

Možná teď marně přemýšlíte nad tím, jaká ingredience mu dodává tu krásně exotickou modrou barvu. Pak vás možná trochu zklame skutečnost, že likér je přírodně bezbarvý. Dobarvován je uměle, nejčastěji potravinářským barvivem E133 (toto barvivo je označováno jako brilantní modř a vyrábí se synteticky z uhelného dehtu).

Blue Hawaii

Recept na Blue Lagoon

Chcete si zkusit sami namíchat Blue Lagoon? Tento osvěžující modrý koktejl vznikl v Paříži krátce poté, kdy byl modrý likér curacao představen na evropském trhu. Recept je celkem jednoduchý.

Velkou sklenici naplňte do poloviny ledem, přidejte 50 ml vodky (lze nahradit  ginem) a 25 ml likéru curacao. Dolijte 100 ml citronové limonády (Sprite či 7-Up). Přidejte kostky ledu a sklenku ozdobte plátkem citronu.

Blue Lagoon

čevapčiči

Čevapčiči: U nás téměř zapomenutá balkánská pochoutka

Bajadera: Chorvatský dezert, který obsahuje čokoládu i ořechy

bajadera

Mohlo by vás zajímat

lokum neboli Turkish Delight

Lokum: Cukrovinka, která vznikla díky osmanskému sultánovi

Chystáte se na dovolenou do Turecka nebo do balkánských zemí? Pokud ano, určitě tam narazíte na různobarevné cukrovinky nazvané lokum. Působí natolik lákavě a optimisticky, že je většina turistů zkrátka „musí“ ochutnat. Dokonce i ti, kteří holdují zdravému životnímu stylu! Share Tweet Email

Číst více

Za potápění do Egypta –⁠ letovisko Sharm El Sheikh

Potápění v Sharm El Sheikh: Podmořská krása severního Egypta

Egypt je oblíbenou dovolenkovou destinací a není divu, svým návštěvníkům má rozhodně co nabídnout –⁠ od zajímavé historie přes úchvatné přírodní scenérie až po luxusní hotely se skvělými službami. Jednou z jeho hlavních předností je ovšem Rudé moře a pestrobarevný život v něm. Tak neváhejte a zažijte i vy nezapomenutelné potápění v Sharm El Sheikh! […]

Číst více

zátoka Buracona na kapverdském ostrově Sal

Fotoreportáž: Zátoka Buracona a jeskyně Blue Eye na ostrově Sal

Chystáte se na Kapverdy, konkrétně na ostrov Sal? Skvělá volba! Čekají vás komfortní hotely, krásné písčité pláže, chutná gastronomie, pohodoví obyvatelé, hudební kluby s vynikající živou produkcí, diskotékové bary i několik atraktivních míst, kam se lze vypravit na výlet. Jedním z nich je věhlasná pobřežní oblast Buracona s atraktivní zátokou a pozoruhodnou jeskyní Blue Eye […]

Číst více