Curacao: Modrý likér s příchutí karibského pomeranče

ReceptyChutě světa

Neobejdou se bez něj známý koktejl Blue Lagoon, drink Blue Hawaii a další míchané alkoholické nápoje. Řeč je o likéru curacao, který pochází ze stejnojmenného ostrova patřícího Nizozemí. Konkrétněji – curacao je modrý likér ochucený sušenými slupkami citrusového ovoce zvaného laraha, které se pěstuje na ostrově Curacao v jižní části Karibského moře.

Za všechno můžou Španělé

Ptáte-li se, co je laraha, pak vězte, že jde o ovoce vyšlechtěné ze sladkých pomerančů z Valencie. Ty na ostrov dovezli v době kolonizace Španělé. Založili tu plantáže, jenže půda a podnebí se ukázaly být k pěstování nevhodnými. Místo chutných pomerančů produkovaly pěstované stromy malé a hořké, v podstatě nepoživatelné, plody. Pouze slupky si zachovaly příjemné aroma a esenci původní valencijské odrůdy. Tak byl vlastně vyšlechtěn nový druh pomerančovníku, který dostal latinský název Citrus Aurantium Currassuviensis, podle místních prostě laraha.

A bez zajímavosti není fakt, že ačkoli ostrov objevili Španělé a od invaze v roce 1634 patří Holanďanům, pojmenovali ho, a potažmo tak i likér, Portugalci. Název Curacao je odvozeninou od portugalského coracão – srdce. Portugalci tím vyjádřili skutečnost, že ostrov Curacao byl svého času pomyslným centrem, neboli srdcem, obchodu.

pláž Kalki na ostrově Curacao

Curacao objevila židovská rodina

Ale zpět k likéru a historii jeho vzniku. Tento nápoj byl prý objeven pouhou náhodou v 19. století a má ho „na svědomí“ rodina Seniorů (židovská rodina se španělskými a portugalskými předky). Ta svůj recept dodnes opatruje jako cenný poklad a vyrábí svůj jedinečný likér.

K výrobě likéru se napřed musí nasušit slupky z larahy. Ty se poté na několik dní nakládají do vody a lihu, aby se z nich uvolnily chutě a vonné esence. Až po tom, co jsou slupky odstraněny, je přidáváno další koření. Výsledkem je sladkohořký likér s obsahem alkoholu až 31 %, jehož chuť nese stopy pomeranče.

Možná teď marně přemýšlíte nad tím, jaká ingredience mu dodává tu krásně exotickou modrou barvu. Pak vás možná trochu zklame skutečnost, že likér je přírodně bezbarvý. Dobarvován je uměle, nejčastěji potravinářským barvivem E133 (toto barvivo je označováno jako brilantní modř a vyrábí se synteticky z uhelného dehtu).

Blue Hawaii

Recept na Blue Lagoon

Chcete si zkusit sami namíchat Blue Lagoon? Tento osvěžující modrý koktejl vznikl v Paříži krátce poté, kdy byl modrý likér curacao představen na evropském trhu. Recept je celkem jednoduchý.

Velkou sklenici naplňte do poloviny ledem, přidejte 50 ml vodky (lze nahradit  ginem) a 25 ml likéru curacao. Dolijte 100 ml citronové limonády (Sprite či 7-Up). Přidejte kostky ledu a sklenku ozdobte plátkem citronu.

Blue Lagoon

čevapčiči

Čevapčiči: U nás téměř zapomenutá balkánská pochoutka

Bajadera: Chorvatský dezert, který obsahuje čokoládu i ořechy

bajadera

Mohlo by vás zajímat

Rub al-Chálí

Rub al-Chálí – „Pustá končina“, kde se však nudit určitě nebudete!

Do jižní části Ománu zasahuje Rub al-Chálí, největší souvislá poušť celého světa. Jejích 650 000 čtverečních kilometrů vás přenese do světa písku a kamení, kde jen několik málo oáz poskytuje podmínky vhodné k životu. Není se tedy čemu divit, že Rub al-Chálí znamená v arabštině „Pustá končina“.  Share Tweet Email

Číst více

Maledivy –⁠ pláže, které musíte vidět

Maledivy –⁠ 7 pláží, které musíte vidět

Maledivy, často označované jako ráj na Zemi, jsou známé svým krásným azurovým mořem a bohatým pestrobarevným podmořským životem. K tomu však náleží i krásné pláže s jemným bílým pískem obklopené palmami, které jsem každoročně lákají turisty z celého světa. Těžko totiž budete na světě hledat krásnější! A jaké z nich si tedy určitě nenechat ujít? […]

Číst více

palác Knossos

Palác Knossos na Krétě měl více než tisíc místností

Král starobylé Kréty Minos je asi jedinou mytologickou postavou, jejíž existenci nezpochybňují ani největší skeptici. Zvlášť poté, co se podařilo odkrýt zbytky jeho monumentálního sídla, kterým byl palác Knossos. Share Tweet Email

Číst více