Dovolená na Kapverdách: Nevšední krása salinas Pedra de Lume

15. 11. 2023DestinaceSalKapverdy

Už jste byli na Kapverdských ostrovech? Že ne? Potom je ten nejvyšší čas se sbalit a tento jedinečný kout Země prozkoumat až do posledního zrnka písku na zdejších zlatavých plážích! Ty však ani zdaleka nejsou to jediné, co na Kapverdách můžete obdivovat. Například na ostrově Sal se nachází opuštěný solný lom Pedra de Lume, který určitě stojí za vaši pozornost.

Je totiž určitě jedním z nejpůsobivějších míst celého Salu. Kromě opravdu slané vody podobné té v Mrtvém moři (avšak až 26x slanější!) nabízí celý důlní komplex vskutku nevšední podívanou. Je totiž umístěn ve více než 900 m širokém kráteru vyhaslé sopky! Pokud se rozhodnete Pedra de Lume navštívit, může se stát, že si místy budete připadat jako na Divokém západě, jindy zase jako na úplně jiné planetě.

 

Koupání v měsíčním kráteru?

Sůl se v lomu již dlouho netěží, ale to neznamená, že by nenašel své využití. Stal se vyhledávanou turistickou atrakcí a na plážích u jeho sluncem vyhřátých slaných jezer můžete potkat jak Kapverďany, tak i cestovatele z celého světa. 

Až projdete tunelem, který slouží jako jediný vchod do nitra kráteru, otevře se před vámi měsíční krajina s narůžovělými jezírky a hromadami blyštivě bílé soli. Při pohledu na tento výjev, který jako by vypadl ze světa filmové Duny, se jen těžko ubráníte myšlenkám na historii tohoto jedinečného místa. Pojďme si o ní tedy říct více.

 

Kdo se solí zachází…

Historie Salinas de Pedra de Lume, jak zní celý název solných dolů, sahá až do roku 1796. Tehdy Portugalec Manuel António Martins objevil v kráteru zdejší vyhaslé sopky prastará ložiska minerální soli a jako správný obchodník se rozhodl svůj objev sdílet se světem, samozřejmě za peníze. Výzvou pro něj byl její transport na 1,5 km vzdálené pobřeží, odkud mohla být sůl nadále rozvážena do celého světa.

Zprvu se používala tažná zvířata, později v roce 1919 byla pro transport soli zřízena jakási lanová dráha se závěsnými vozíky. Trať měřila 1100 metrů a na vrcholu produkce dolů denně přepravila celých 25 tun soli. Ta byla následně transportována především do zemí západní a střední Afriky. Zbytky této infrastruktury jsou na Salu k vidění dodnes a svým jedinečným způsobem ještě prohlubují zdejší působivou atmosféru.

 

…také s ní schází

V roce 1985 došlo k přerušení veškerého exportu soli z ostrova a postupnému omezování těžby. O pět let pozěji již produkce lomu nestačila ani na pokrytí místní poptávky. V té době již těžba zaměstnávala na plný úvazek pouze 22 lidí a s jejím postupným úpadkem upadala i samotná vesnice Pedra de Lume. Ještě v té době zde však žilo okolo 700 lidí, zatímco dnes jich tu nepotkáte ani 300. I přes tento ústup ze slávy je však místní kostelík ve výborném stavu, jak vidíte na fotografii níže.

Tak co, zaujala vás nevšední krása Pedra de Lume? Vypravte se tedy s námi na Sal a zažijte ji na vlastní kůži!

Tento jedinečný ostrov si zcela jistě zamilujete.

5 důvodů, proč se vypravit na Seychely

Dovolená na Seychelách –⁠ 5 důvodů, proč objevit „Zem věčného léta“

Kapverdská kuchyně: Deset ostrovů, tisíc chutí

Kapverdská kuchyně

Mohlo by vás zajímat

Zipline Cabo Verde aneb adrenalin na ostrově Sal

Dovolená na Kapverdách: Zipline Cabo Verde aneb adrenalin na ostrově Sal

Kapverdy jsou známé jako ráj pro milovníky vodních sportů, zažít se tu však dá i jiný adrenalin, než prohánět se po vlnách. Vítr okolo uší vám ale bude svištět tak jako tak, protože řeč je o místním lanovém skluzu Zipline Cabo Verde. Share Tweet Email

Číst více

sluneční brýle v poušti

Sluneční brýle: Jak na dovolené chránit oči před sluncem a pískem?

Nejen sluneční paprsky, ale také poletující písek na pláži či v poušti ohrožují naše oči během dovolené v zahraničí. Optimální ochranou jsou sluneční brýle. Jaký typ si pořídit na cestu do Egypta, Tuniska, Řecka, Bulharska, Spojených arabských emirátů či Maroka? Možností je celá řada. Pojďme si je nyní krátce představit. Share Tweet Email

Číst více

Středomořská kuchyně

Středomořská kuchyně: Netradiční dobroty z Řecka, Tuniska a Egypta!

Středomoří. Stovky ostrovů a ostrůvků omývaných průzračným mořem, nádherná příroda, krásné počasí po většinu roku a tisíce let stará historie kam jen oko pohlédne… to jsou pouze některé z důvodů, proč tento kouzelný region volí každoročně za svou dovolenkovou destinací statisíce lidí z celého světa. Nás dnes bude zajímat světově proslulá a milovaná středomořská kuchyně. […]

Číst více