Agios Stefanos: Pláž na ostrově Kos skýtá výhled na ostrůvek Kastri

11. 3. 2021DestinaceŘeckoKos

Chystáte se do letoviska Kefalos na řeckém ostrově Kos? Hotelová pláž je fajn, ale můžete se vypravit také na 3 km vzdálenou pláž Agios Stefanos se značně mystickou atmosférou. Tu zde pocítíte díky ruinám starověké baziliky a dalších budov. Navíc se přímo z této pláže na jihozápadním pobřeží Kosu můžete kochat pohledem na ostrůvek Kastri s modro-bílým kostelem Agios Nikolaos.

Přijet sem samozřejmě můžete i z ostatních letovisek. Mastichari je od pláže Agios Stefanos vzdáleno 20 km, Kardamena rovněž 20 km, Marmari 25 km, Lambi 38 km, Psalidi 41 km a Agios Fokas 45 km.

pláž Agios Stefanos a ostrůvek Kastri

Děti se mohou brouzdat v moři

Písčito-oblázková pláž Agios Stefanos je vhodná i pro děti a neplavce, poněvadž vstup do Egejského moře je velmi pozvolný. Návštěvníci si mohou pronajmout lehátka a slunečníky, občerstvit se v tavernách a malých kavárnách. Ti, kteří přijedou autem, ocení parkoviště v těsné blízkosti pláže.

Agios Stefanos na řeckém ostrově Kos

Hned vedle pláže se nalézají pozůstatky raně křesťanské baziliky Agios Stefanos (sv. Štěpána). Podle ní byla pláž pojmenována. Zajímavostí je, že archeologické naleziště kolem svatostánku zasahuje až do moře. Při potápění nebo šnorchlování tedy spatříte zbytky zatopených starobylých budov.

ruiny raně křesťanské baziliky a dalších staveb

Agios Stefanos svádí ke šnorchlování

Hlavním poznávacím znamením pláže Agios Stefanos je však zmíněný ostrůvek Kastri. Jeho dominantou je zajímavě tvarovaná skalní formace, z dálky připomínající ruiny hradu. Není divu, že jde o jednu z nejčastěji fotografovaných lokalit v této části Řecka.

Ostrůvek Kastri doslova svádí k prozkoumání. A vlastně proč ne – od pláže je vzdálen pouhých 150 metrů. Lze tam doplavat s tím, že přibližně třetina trasy se dá bez problémů ujít po mořském dně. Nebo si pronajmete člun či skútr a doplujete až k ostrůvku, který vzápětí probádáte. Při té příležitosti si můžete zazvonit na zvon u kapličky. Jestliže vás baví šnorchovat, okolí zdejších útesů je pro tuto aktivitu jako stvořené. Dovolená na Kosu vás prostě bude bavit!

pohled na pláž Agios Stefanos směrem od archeologického naleziště

řecká pláž Matala

Matala: Řecká pláž, kterou proslavili stoupenci hnutí hippies

Filerimos: Pahorek na ostrově Rhodos ukrývá klášter i antické ruiny

Mohlo by vás zajímat

mys Drastis na ostrově Korfu

Drastis: Okouzlující mys na řeckém ostrově Korfu vybízí k výletu

Dovolená na řeckém ostrově Korfu je obvykle ve znamení klidu a pohody. A také skvělé gastronomie, čistého moře, hezkých pláží, panenské přírody a zajímavých památek. Chcete poznat i jiná místa než jen hotel a jeho bezprostřední okolí? Ozdobou severozápadního pobřeží je nádherný mys Drastis (Cape Drastis), nalézající se přibližně kilometr od vesnice Peroulades. Share Tweet […]

Číst více

Churros: Podlouhlé koblihy osladí vaši dovolenou ve Španělsku

Během eurovíkendu nebo dovolené ve Španělsku, tedy i na ostrově Mallorca, určitě narazíte na churros (čuros). Jedná se o vyhlášenou místní specialitu, připravovanou z odpalovaného těsta. Konkrétně jde o smažené skořicové pečivo ve tvaru tyčinek hvězdicovitého nebo kulatého průřezu. Nechybí na stole ani během svátečních snídaní, například na Nový rok. Share Tweet Email

Číst více

Baklava

Baklava: Dezert, který vás bude svádět v Turecku, Řecku, SAE i Africe

Odletíte-li na dovolenou na Kypr, do Řecka, do Turecka, Egypta, Tuniska, Maroka či Spojených arabských emirátů, je vysoce pravděpodobné, že v hotelové restauraci narazíte na lákavý dezert zvaný baklava. Není vyloučeno, že vám ho příležitostně nabídnou i v Bulharsku a jiných zemích. Nejspíš ho už dobře znáte, ale najdou se tací, kteří ho dosud neochutnali. […]

Číst více