Abu Dhabi: Pět zajímavých míst, která jsou součástí tohoto emirátu

17. 9. 2021DestinaceAbu DhabiSpojené arabské emiráty

Spojené arabské emiráty – to není jenom Dubaj, ale také Ras Al Khaimah, Fujairah, Sharjah, Ajman, Umm Al Quwain a Abu Dhabi. Tento největší emirát tvoří stejnojmenné město, dále Východní region s jeho hlavním městem Al Ain a Západní region, který se skládá z několika vesniček a správního střediska Madinat Zayed. Pokud budete trávit dovolenou v emirátu Abu Dhabi (neboli Abú Dhabí či Abú Zabí), narazíte tam na řadu zajímavých míst. Tady je pět z nich!

1/ Ferrari World

Nejznámější moderní stavbou ve městě Abu Dhabi, konkrétně na ostrově Yas Island, je Ferrari World. Nejúžasněji vypadá z výšky, například z letadla, je dokonce pozorovatelný z vesmíru. Atraktivní je však i zevnitř. Jedná se o unikátní zábavní park, věnovaný nejslavnější značce sportovních automobilů. Ukrývá několik uměleckých auto-moto instalací a adrenalinových atrakcí pro děti i dospělé. Vcítit se do pozice pilota F1 a zažít pocit nulové gravitace na téměř vertikální dráze vám umožní Turbo Track. A co teprve Formula Rossa? Nejrychlejší horská dráha na světě dosáhne zrychlení z 0 na 240 km/h za 4,9 sekund. Zažijete přetížení 5G a převýšení až 52 metrů. Mimochodem – v těsné blízkosti se nalézá závodní okruh F1, spousta nádherných promenád, špičkový aquapark Yas Waterworld a největší nákupní středisko v celém emirátu, Yas Mall.

krytý zábavní park Ferrari World

2/ Warner Bros World

Pouhých 1,6 km od parku Ferrari World se nachází další krytý zábavní park – Warner Bros World. Stál více než miliardu amerických dolarů, jeho rozloha činí přes 153 000 metrů čtverečních. Setkáte se tu například s Batmanem, Jokerem, Supermanem či Harley Quinn a s postavičkami z klasických kreslených pohádek — zajícem Bugs Bunnym, Tomem a Jerrym nebo psem Scooby-Doo. Warner Bros World tvoří šest tematických sekcí. Jmenují se Bedrock (Flintstoneovi), Dynamite Gulch, Cartoon Junction, Gotham City a Metropolis. Šestou – centrální – sekcí je Warner Bros Plaza, z níž se dostanete do všech ostatních. Součástí parku jsou desítky atrakcí i středně adrenalinová lákadla, například Fast and Furry-ous a Justice League: Warworld Attacks.

Warner Bros World v Abu Dhabi

3/ Velká mešita šejka Zayeda

Bez ohledu na to, jaké náboženství vyznáváte či jste ateista, určitě vás nadchne pohled na tuto skvostnou stavbu. Velká mešita šejka Zayeda z bílého mramoru ohromí svojí velkolepou architekturou. Pojme až 41 tisíc osob najednou, patří mezi největší na světě. Jako jediná mešita v emirátu Abu Dhabi umožňuje vstup i nemuslimům včetně žen. Výstavba tohoto kolosu vyšla na 13 miliard korun, dokončena byla v prosinci roku 2007. Jak napovídá název, mešita je zasvěcena šejkovi a prezidentovi Zayedovi bin Sultan Al Nahyanovi (1918–2004), pohřbenému ve zdejším mauzoleu. Úchvatná stavba v Abu Dhabi je zdobená zlatem, drahokamy a křišťálem. Kromě chrámu a čtveřice minaretů vysokých 107 metrů areál zahrnuje taktéž zahradu, školu, knihovnu, nemocnici a lázně. Raritami jsou gigantický lustr a největší koberec na světě, vážící 35 tun.

Velká mešita šejka Zayeda v Abu Dhabi

4/ Most šejka Zayeda

Tento pozoruhodný, 842 metrů dlouhý a 64 metrů vysoký most šejka Zayeda navrhla britská architektka a držitelka Pritzkerovy ceny Zaha Hadid. Budete-li trávit dovolenou v Abu Dhabi, nezapomeňte si ho prohlédnout – ideálně po setmění. Je považován za nejsložitější most, jaký kdy byl postaven. Jeho zakřivené oblouky evokují zvlněné písečné duny. V noci je krásně nasvícený – částečně je modrý a částečně růžový. Prostě pastva pro oči!

Most šejka Zayeda

5/ Pevnost Al Jahili

Al Ain je čtvrté největší město Spojených arabských emirátů (neboli SAE). Leží na východě emirátu Abu Dhabi, u hranice s Ománem. Od města Dubaj je vzdáleno cca 120 km. V Al Ainu se nachází několik univerzit, mezinárodní letiště, zoo a hraniční přechod do Ománu. Mimochodem – v roce 1918 se tady narodil zakladatel Spojených arabských emirátů, šejk Zayed. Od roku 2011 jsou zdejší oázy a některé z nejstarších lokalit součástí Seznamu světového dědictví UNESCO. Snad nejfotografovanější stavbou ve městě Al Ain je pevnost Al Jahili, založená v roce 1891. Má čtvercový tvar, je 35 metrů dlouhá a 8 metrů vysoká.

pevnost Al Jahili ve městě Al Ain

Abu Dhabi nabízí mnohem víc

Zajímavých míst je v emirátu Abu Dhabi podstatně víc. Můžete se například vydat na výlet na horu Jebel Hafeet (1249 m). Milovníci vodních sportů jistě rádi zavítají do areálu Wadi Adventure s 3,3 m vysokou uměle vytvořenou surfovou vlnou a světově nejdelším uměle vybudovaným vodním kanálem. A to není zdaleka všechno!

A na závěr si můžete prohlédnout video, které tým CK Blue Style natočil ve Velké mešitě šejka Zayeda ve městě Abu Dhabi:

egyptské jídlo molokhia

Molokhia: Tradiční egyptské jídlo, které připomíná špenát

Fotoreportáž: Tradiční keramická dílna na ostrově Djerba

Tradiční keramická dílna

Mohlo by vás zajímat

Caló des Moro: Nádherná přírodní pláž na španělském ostrově Mallorca

Mallorca je největší španělský ostrov a na rozdíl od Kanárských ostrovů je plný zeleně. Navíc jeho břehy neomývá Atlantský oceán, ale Středozemní moře. Pokud se zde rozhodnete strávit dovolenou, ideální je období od druhé poloviny května do konce září. Chcete si udělat výlet na neorganizovanou pláž obklopenou přírodou? Naším tipem je Caló des Moro na […]

Číst více

Experti na cestách - 12. díl

Experti na cestách: 12. díl

Co vozit, a především nevozit z dovolené? To je otázka, kterou vám v tomto dílu zodpovíme spolu s mluvčí Celní správy České republiky a náš provozní ředitel Ondřej Rušikvas vám pak přiblíží nejčastější „prohřešky“ klientů cestovních kanceláří, které bohužel můžou končit i velice nepříjemným prodloužením dovolené v místním vězení. Share Tweet Email

Číst více

Piedigrotta

Piedigrotta: Kostel ve skále poblíž města Pizzo je ozdobou Kalábrie

Italská Kalábrie je nádherný region, který přitahuje milovníky přírody, průzračného moře, výtečné místní kuchyně i atraktivních památek. K návštěvě doslova svádějí nádherná města Tropea, Scilla či Pizzo s hradem Murat, kde byl vězněn a následně popraven Napoleonův švagr Gioacchino. Necelé 2 km severovýchodně od této majestátní stavby se nalézá kostel Piedigrotta. Od většiny ostatních svatostánků […]

Číst více