Escape 2 Olympos: Tandemový paragliding na hoře Tahtali v Kemeru

21. 7. 2021DestinaceTureckoTipy na výlety

Milujete adrenalin, případně toužíte tzv. překročit vlastní stín? Dovolená v Turecku, konkrétně v Kemeru, nemusí být pouze o koupání a opalování na pobřeží Středozemního moře. Můžete se domluvit s delegátem CK Blue Style a vydat se například na výlet na nedalekou horu Tahtali (2 365 m). Není nutné jít pěšky, na její vrchol lze vyjet lanovkou Olympos Teleferik. Jen několik metrů od horní stanice je stanoviště sportovního klubu Escape, provozujícího paragliding. Za poplatek můžete absolvovat tandemový let s instruktorem!

Před časem se na horu Tahtali neboli Olympos vydal náš cestovatel Richie. Jízda lanovkou se mu sice líbila, ale rozhodl se, že sebere odvahu a vyzkouší paragliding. Díky této reportáži se dozvíte, jak to probíhalo a co všechno vás čeká a nemine. A jako bonus pro vás máme dvě videa!

Většina turistů se spokojí s vyhlídkou

Jízda moderní lanovkou Olympos Teleferik trvá deset minut. Kabina je velká, vejde se do ní až 80 lidí. Má červenou barvu a urazí až 10 metrů za sekundu. Stojíte-li u okna, můžete se kochat úžasným výhledem na národní park Beydağları Coastal a na majestátní pohoří Taurus.

na vrchol hory Tahtali se cestovatel Richie dopravil lanovkou Olympos Teleferik

Jedna z prvních věcí, které vám na vrcholu hory Tahtali padnou do oka, je tento ukazatel směru. Například Vídeň je vzdálena 1 732 km, Moskva 2 204 km a Ankara 432 km.

směrovky na vrcholu Tahtali

Hlavní vyhlídková terasa na Tahtali má tvar obdélníku a je obehnaná zábradlím. Nechybí ani několik laviček. Stejně jako cestovatel Richie zde pořídíte zajímavé fotografie. Z toho důvodu je ideální mít s sebou doprovod, nebo alespoň selfie tyč.

Richard Sacher alias cestovatel Richie na vyhlídkové terase na vrcholu hory Olympos

Když se vrátíte do budovy, v níž končí lanovka Olympos Teleferik, sejdete do přízemí a vyjdete ven, stanete přímo před restaurací Shakespeare Coffee & Bistro. Ta má nejen venkovní, ale i vnitřní část. Můžete si dát kávu a zákusek, nebo třeba hlavní jídlo. Vaří tu skvěle!

Shakespeare Coffee & Bistro

Hned vedle je další vyhlídka a na jejím konci stojí adrenalinová atrakce zvaná reverse bungee neboli slingshot či reverse bungee. Jestliže si chcete „zalétat“ několik desítek metrů nad základnou, máte možnost. Ve skutečnosti budete cca 2 380 metrů nad mořem, které uvidíte přímo před sebou.

reverse bungee neboli slingshot či reverse bungee

Žabky nechte na hotelu!

Pár metrů od slingshotu je – celosvětově nejvýše situovaná – startovací plocha pro tandemový paragliding Escape 2 Olympos, který provozuje sportovní klub Escape. Přilbu si brát nemusíte, tu vám zde zapůjčí. Nejsou nutné žádné předchozí zkušenosti ani kvalifikace. Nezbytné však je, aby zájemce splňoval váhový limit – ženy do 90 kg, muži do 110 kg. Současně nesmíte měřit více než dva metry. Proletět se mohou i děti, které už dosáhly věku pěti let. Trpíte srdeční chorobou, onemocněním dýchacích cest, psychickými problémy či epilepsií? Anebo jste žena v pokročilém stádiu těhotenství? V tom případě na paragliding v Kemeru raději zapomeňte!

cestovatel Richie na startovací ploše pro tandemový paragliding

Společnost Escape vám půjčí i kombinézu. Každopádně si nezapomeňte vzít tenisky, v žabkách se paragliding provozovat nedá. Instruktor, s nímž poletíte, vám pomůže při oblékání. Nemusíte mít strach, že budete riskovat život s nějakým poloamatérem. Všichni piloti jsou členy Tureckého národního týmu a jsou velmi zkušení. Mimochodem – při startu vám bude asistovat několik dalších lidí.

Richie si obléká kombinézu a připravuje se na let s instruktorem

V kombinéze vám rozhodně nebude horko. Na vrcholu hory Tahtali neboli Olympos je mnohem chladněji než dole na pláži. Nehledě na to, že během letu může foukat. Záleží na tom, jaké počasí bude zrovna panovat.

cestovatel Richie během příprav na tandemový paragliding

Abyste mohli tandemový paragliding absolvovat, musíte být schopni uběhnout tři až čtyři metry. Kromě kombinézy, přilby a instruktora za zády budete mít na sobě ještě popruhy. Zatímco poběžíte, asistenti se postarají o to, aby se padákový kluzák správně rozprostřel. Na let se můžete vybavit i GoPro kamerou na selfie tyči, případně mobilem nebo fotoaparátem. Cestovatele Richieho během letu jistil instruktor Primoz.

cestovatel Richie a instruktor Primoz těsně před startem na hoře Tahtali

Nyní můžete zhlédnout první video, ve kterém se cestovatel Richie obléká do bezpečnostního postroje a posléze startuje:

Escape 2 Olympos končí na pláži

Po krátkém rozběhu se ocitnete ve vzduchu, kde strávíte přibližně 40 minut. „Podstatné je zapomenout na strach a soustředit se na zážitky. Prohlédnete si nejen širé moře, ale také vnitrozemí, zejména provincii Kemer. Každopádně doporučuji zajít si před letem na záchod. Mimo jiné tím značně snížíte riziko, že se ve výšce dva kilometry nad mořem strachy po…,“ zasmál se cestovatel Richie.

cestovatel Richie a instruktor Primoz letí nad tureckým Kemerem

Tahtali neboli Olympos je nejvyšší horou národního parku Beydağları Coastal. V pozadí se rýsují vrcholky pohoří Taurus. „Je skvělé, že tohle můžete zažít během dovolené v Kemeru, aniž byste museli jezdit někam daleko. Zkrátka si jen na několik hodin odskočíte z hotelu,“ zdůraznil Richie.

Richard Sacher a pilot Primoz letí nad tureckou provincií Kemer

V moři uvidíte Üçadalar, což jsou tři ostrůvky poblíž sebe. Nedopadnete tam, ale na písčitou pláž v letovisku Tekirova. Společnost Escape má na ní kancelář a technické zázemí. Ihned si uvědomíte, že je vám teplo, a tak s nadšením uvítáte, když budete moct sundat popruhy a hlavně kombinézu. Připravte se na to, že si nejspíš pár minut po dopadu budete připadat lehce „přiopile“. A to kvůli změně teploty, vlhkosti a tlaku vzduchu…

Escape 2 Olympos aneb tandemový paragliding v Turecku

Po úspěšném absolvování tandemového paraglidingu dostal cestovatel Richie certifikát Escape 2 Olympos. „Je to zážitek, na který budu vzpomínat celý život. Klidně si to někdy zopakuju. Možná vás bude zajímat informace, že každý odvážlivec je automaticky pojištěn na milion eur,“ dodal cestovatel Richie, jenž vyzkoušel také – dokonce dvakrát po sobě – nejdelší lanový skluz (zipline) na světě v emirátu Ras Al Khaimah ve Spojených arabských emirátech.

Richard Sacher neboli cestovatel Richie získal od společnosti Escape certifikát za úspěšné absolvování tendemového paraglidingu

Foto – Vojtěch Procházka (10x) a Escape 2 Olympos (5x)

A na závěr si můžete prohlédnout adrenalinové video, které cestovatel Richie natočil a namluvil během letu. Jedná se o nesestříhanou a neupravenou verzi:


Taramosalata: Řecká pomazánka z jiker připomíná ovocnou pěnu

Potami: Pláž na ostrově Samos okouzlí délkou, přírodou i čistotou vody

Potami

Mohlo by vás zajímat

Maroko

10 důvodů, proč milujete Maroko

Barevné berberské stany skryté v dunách nekonečné Sahary, tisíce let staré římské ruiny a věže mešit tyčící se k nebi, na kterém svítí věčně rozpálené orientální slunce. To vše je Maroko, země, která láká na dědictví své unikátní historie a na fantastická dobrodružství v jejích dechberoucích přírodních scenériích. A až budete po tom všem odpočívat […]

Číst více

Experti na cestách - 6. díl

Experti na cestách: 6. díl

Rodina milující poznávání nových míst a kultur. Rodina, která dlouho na jednom místě neposedí. Svým dětem se snaží ukazovat rozmanitost světa a předávat jim svoji „lehkost bytí“. The Fotr, známí influnceři, kteří vám ukáží cestování s dětmi v praxi. Share Tweet Email

Číst více

Sharjah

Sharjah: Arabský emirát, jehož symbolem je otevřený Korán

Kdykoliv během roku můžete prožít dovolenou ve Spojených arabských emirátech, a to nejen v Dubaji. Kromě ní se nabízí dalších šest emirátů – Ras Al Khaimah, Fujairah, Abu Dhabi, Umm Al Quwain, Ajman a Sharjah. Proč se vydat právě do posledně jmenovaného? Emirát Sharjah (česky Šardžá) vyhledávají turisté toužící zejména po odpočinku. Na své si […]

Číst více