Tip na výlet: Věhlasné město Syrakusy na italském ostrově Sicílie

26. 11. 2020DestinaceItálieSicílieTipy na výlety

Neruš mé kruhy! Tato věta proslavila město Syrakusy, ležící na východním pobřeží největšího italského ostrova Sicílie. V roce 212 před naším letopočtem ji zde vyslovil matematik, fyzik, inženýr, vynálezce a astronom Archimedes. A následně zemřel. Respektive byl zabit – ješitným římským vojákem, kterého se géniova hláška bytostně dotkla… Budete-li trávit letní dovolenou na Sicílii, můžete Syrakusy, založené kolem roku 730 př. n. l. kolonisty z Korintu, navštívit například v rámci organizovaného výletu. Spatříte významné památky, posedíte v kavárně či restauraci, nakoupíte suvenýry a oblečení. A v neposlední řadě pořídíte několik zajímavých záběrů.

Stačí se domluvit s delegátem CK Blue Style a ten vám výlet do Syrakus zařídí. A je pravděpodobné, že „zabijete dvě mouchy jednou ranou“. Nejspíš totiž ještě stihnete navštívit 38 km vzdálené barokní město Noto. To vás představíme příště, nyní se pojďme pokochat pohledem na několik neretušovaných snímků, pořízených v Syrakusách, které od roku 2005 – díky své nekropoli – figurují na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Ostrůvek Ortygia ukrývá mnoho skvostů

Italské město Syrakusy (Siracusa) má dvě hlavní části – první se rozkládá na pobřeží ostrova Sicílie, druhá na kilometr dlouhém ostrůvku Ortygia (nebo také Ortigia). Jsou propojeny dvěma mosty – Ponte Santa Lucia a Ponte Umbertino. V pevninské části si nenechte ujít umělou jeskyni Dionýsovo ucho (Orecchio di Dionisio), kostel San Giovanni (Catacombe di San Giovanni) a archeologický park Neapolis. V něm vás okouzlí amfiteátr Teatro Greco z 5. století př. n. l., dále nejrozsáhlejší místní kamenolom Latomia del Paradiso a římský amfiteátr Anfiteatro Romano. Spousta úchvatných míst a budov se však nalézá i na ostrůvku Ortygia. Jako první vás přivítá nádherný dům z roku 1893 – Palazzo Lucchetti Cassola Reale. Naproti němu můžete obdivovat skvostnou budovu hotelu Ortea Palace Luxury (na úvodním snímku).

Palazzo Lucchetti Cassola Reale

Pokud vás zajímají antické památky, nezapomeňte si prohlédnout Apollonův chrám (Tempio di Apollo), respektive jeho ruiny. Jedná se o nejstarší dórský chrám na Sicílii, pochází z roku 570 př. n. l. Hned vedle něj je městská tržnice se spoustou stánků.

Apollonův chrám

O 300 metrů dál narazíte na malé Archimedovo náměstí (Piazza Archimede) s nádhernou Dianinou fontánou (Fontana di Diana). V roce 1907, tedy dva roky přes svou smrtí, ji vytvořil věhlasný sochař Giulio Moschetti. Sousoší dominuje socha Diany, bohyně lovu, s lukem a psem. Její tvář směřuje k jihu.

Dianina fontána ve městě Syrakusy

Katedrála oslní barokní fasádou

Následně se vydáte ulicí Via Roma směrem ke katedrále. Po 200 metrech zamíříte doprava, na pěší zónu Piazza Minerva s několika restauracemi a tímto fotogenickým portálem.

Piazza Minerva

Po chvíli zahnete doleva a stanete na náměstí Piazza Duomo, přímo před vchodem do majestátní katolické katedrály (Chiesa Cattedrale Natività di Maria Santissima) ze 7. století. Ohromí vás svými rozměry i krásnou barokní fasádou. O kousek dál stojí nepřehlédnutelný chrám Chiesa di Santa Lucia alla Badia s oltářním obrazem od legendárního Caravaggia.

katedrála ve městě Syrakusy

Když se vrátíte do ulice Via Roma a budete pokračovat směrem na jih, po pravé straně uvidíte dům s tímto nádherně zeleným balkonem. Je jich tu mnohem víc, ale tento je nejvýraznější.

Via Roma ve městě Syrakusy

Po necelé minutě dorazíte k moři, konkrétně k městské pláži Spiaggia di Cala Rossa. Budete-li mít čas a plavky, můžete se zdarma vykoupat. Přibližně 350 metrů od pláže, na nejjižnějším výběžku ostrůvku Ortygia, se rozkládá pevnost z první poloviny 13. století – Castello Maniace. Je pojmenovaná podle George Maniakese, byzantského generála, který město Syrakusy dobyl v roce 1038.

městská pláž Cala Rossa na ostrůvku Ortygia

Foto – Richard Sacher

A na závěr si můžete prohlédnout video, které cestovatel Richie natočil na náměstí Piazza Duomo ve městě Syrakusy.


Fotoreportáž: Staré město Nesebar na bulharském pobřeží Černého moře

Pláž Elafonisi

Fotoreportáž: Pláž Elafonisi v regionu Chania na řeckém ostrově Kréta

Mohlo by vás zajímat

Cameo: Ostrůvek u Zakynthosu patří k největším místním atrakcím

Řecký ostrov Zakynthos je věhlasný díky skvostné pláži Navagio s vrakem pašerácké lodi. Jedná se o nejfotografovanější lokalitu na celém ostrově. Na druhém místě figuruje ostrůvek Cameo, ležící v zátoce Laganas, přibližně 200 metrů od přístavu Port Sostis na jihovýchodě Zakynthosu. Share Tweet Email

Číst více

Faliraki

Fotoreportáž: Letovisko Faliraki na řeckém ostrově Rhodos

Řecký ostrov Rhodos si už stihla oblíbit spousta českých turistů. A není divu – je tam nádherně od května až do půlky listopadu! Přitom je vzdálen pouhé tři hodiny letu. Navíc je součástí Evropy, tudíž nepotřebujete cestovní pas ani vízum, stačí platný občanský průkaz. Nejživější letovisko se jmenuje Faliraki a nachází se na severovýchodě, jen […]

Číst více

Churros: Podlouhlé koblihy osladí vaši dovolenou ve Španělsku

Během eurovíkendu nebo dovolené ve Španělsku, tedy i na ostrově Mallorca, určitě narazíte na churros (čuros). Jedná se o vyhlášenou místní specialitu, připravovanou z odpalovaného těsta. Konkrétně jde o smažené skořicové pečivo ve tvaru tyčinek hvězdicovitého nebo kulatého průřezu. Nechybí na stole ani během svátečních snídaní, například na Nový rok. Share Tweet Email

Číst více