Jestliže jste viděli filmy Gladiátor a Angelika a sultán, určitě jste v nich zaznamenali nádherné koloseum. Tyto veleúspěšné snímky, respektive některé scény se totiž natáčely v Tunisku, konkrétně ve městě El Jem (nebo také El Djem), jehož středobodem je největší římský amfiteátr na africkém kontinentu. Pozoruhodné jsou však i jiné stavby, na které narazíte v jeho okolí. Budete-li trávit dovolenou na tuniské pevnině, můžete se sem vydat v rámci organizovaného výletu, který vám na požádání zprostředkuje delegát CK Blue Style.
Město El Jem, v němž žije cca 21 tisíc lidí, je vzdálené 43 km od letoviska Mahdia, 64 km od Monastiru, 71 km od Sousse a 82 km od Port El Kantaoui. Pouze z Hammametu je to o kousek dál – 155 km.
Pravidelně zde hrají symfonici
Ruiny amfiteátru El Jem, který pojme až 35 000 diváků, jsou vskutku impozantní. Odehrávaly se zde především gladiátorské show. V současnosti se tu každým rokem koná mezinárodní symfonický festival, kde pravidelně účinkuje i vídeňský orchestr.
Tato památka ze 3. století ilustruje majestátnost a rozsah císařského Říma. Není divu, že ji v roce 1979 zapsali na seznam světového dědictví UNESCO.
Fasáda amfiteátru se skládá ze tří úrovní arkád v korintském nebo kompozitním řádu. Velmi dobře zachovalé jsou podzemní prostory, kde svého času věznili otroky, válečné zajatce či křesťany, kteří končili jako potrava pro hladové šelmy.
El Jem se podobá římskému Koloseu
V některých ohledech El Jem v Tunisku připomíná Koloseum v Římě. Navíc ani není o mnoho menší. Delší osa amfiteátru měří 148 m, zatímco jeho menší osa má 122 m. Řady sedadel se zvedaly do výšky 36 m.
Stavba svědčí o prosperitě malého města Thysdrus (současný El Jem, na snímku) v období římské říše. Postavili ho v místech bývalé punské osady. V příhodném podnebí, jež bylo tehdy méně suché než dnes, se Thysdrus stal významným centrem produkce a exportu olivového oleje. Navíc zde sídlil křesťanský biskup.
Amfiteátr vyniká zvláště proto, že kolem něj není moderní vysoká zástavba. Je postavený z kamenných bloků a nedisponuje žádnými základy. Kámen na stavbu těžili u města Sullectum (Salakta), 30 km od místa konstrukce. Vodu nezbytnou pro hry na místo přiváděl podzemní akvadukt dlouhý 15 km.
V 5. století se proměnil v pevnost
El Jem se dnešní doby dočkal v poměrně dobrém stavu, přestože zažil pohnutou historii, v níž se jeho role centra zábavy příliš neuplatnila. Primárně totiž sloužil jako pevnost, konkrétně během nájezdu Vandalů (430) a Arabů (647), kdy se v amfiteátru opevnila berberská princezna Kahena. Ta čelila Arabům i díky dlouhému kanálu sahajícímu až k moři, zásoboval ji totiž čerstvými rybami. Z obklíčení se jí nakonec podařilo uprchnout.
Roku 1695 byla zbořena část obvodové zdi, aby byl učiněn konec pokusům o různé uzurpace a byla zničena potenciální obranná základna. Na konci 18. a v 19. století amfiteátr používali jako manufaktura na ledek. Okolo roku 1850 strhli další část obvodové zdi, takže díra v něm vzniklá představovala třicet metrů. Poté monument sloužil jako sklad obilí, sídlo obchodů a podobně.
Otevřeno je denně
Amfiteátr El Jem stojí přímo ve středu stejnojmenného města. Jedná se o třetí největší koloseum, které kdy bylo postaveno. Pro veřejnost je otevřené denně, od 7:00 do 18:30 (během ramadánu 8:00 –17:00). Vstupné činí cca 12 tuniských dinárů.
U amfiteátru stojí mešita – Grand Mosque. Vstup do ní je zakázán turistům a nemuslimům, ale z amfiteátru je dobrý výhled na minaret a klenuté nádvoří.
Mohlo by vás zajímat

Dovolená v Turecku: Nejkrásnější pláže Turecké riviéry
Turecko je rozhodně rájem pro všechny milovníky nádherných pláží s výhledem na mořské vlny lesknoucí se ve slunci a bohatým vyžitím. Pláže Turecké riviéry nabízí jak písek, tak oblázky, velké prostorné pláže i malé romantické zátoky. To vše často obklopeno impozantní tureckou krajinou nebo malebnými městečky. Share Tweet Email

Kiten: Bulharské letovisko oplývá mimořádně zdravým klimatem
Na malém poloostrově vzdáleném 5 km od Primorska a 53 km od Burgasu se nachází bulharské letovisko Kiten. Díky tomu, že není příliš rozlehlé, je o poznání klidnější než třeba Slunečné pobřeží. Navíc je ze všech stran obklopené přírodou – Černým mořem a lesy. Můžete si vybrat ze dvou prostorných písčitých pláží s pozvolným vstupem […]

Fotoreportáž: Písečné duny v Primorsku nadchnou milovníky přírody
Uvažujete o dovolené v Bulharsku, konkrétně v okolí města Burgas? Pokud vás více než diskotéky a hlučné bary zajímá příroda a prostorné pláže, na nichž se nebudete mačkat, vyrazte do letoviska Primorsko. Ne, že by v těchto končinách „chcípl pes“, ale je tady větší klid než na Slunečném pobřeží, v Nesebaru či Ravdě. Navíc se […]