Falasarna: Pláž na ostrově Kréta patří k nejčistším v celém Řecku

19. 1. 2022ŘeckoKréta

Nejkrásnější pláže řeckého ostrova Kréta najdete především v jeho západní části – v regionu Chania. Pokud jste tam ještě nebyli, některé pobřežní lokality určitě znáte alespoň z fotografií. K těm nejproslulejším patří – zejména díky růžovému písku – Elafonisi. Náramně fotogenická je pláž Balos, spojující Krétu s ostrůvkem Tigani. Necelých 20 km od tohoto místa se rozprostírá přibližně dva kilometry dlouhá pláž Falasarna, která doslova svádí k několikahodinové relaxaci.

Je rozdělena na několik úseků. Jestliže se sem vydáte, můžete si vybrat, zda chcete být v „centru dění“, nebo naopak v klidnější části bez lehátek, slunečníků a barů. Zdržíte-li se až do večera, pokocháte se nádherným západem slunce.

pláž Falasarna neboli Falassarna

Během výletu stihnete i Balos

Jestliže budete trávit dovolenou v Chanii, je ideální pronajmout si auto. Jednak budete pánem svého času a jednak se můžete vypravit na celou řadu úchvatných míst, kam nejezdí veřejná doprava. Nejblíž to na pláž Falasarna mají turisté ubytovaní v letovisku Kissamos (14 km). Daleko to není ani z letovisek Kolymbari (29 km), Tavronitis (33 km), Maleme (36 km), Platanias (41 km), Daratsos (48 km) a Chrissi Akti (52 km).

Navíc můžete „zabít dvě mouchy jednou ranou“. Pláž Falasarna (nebo také Falassarna či Phalasarna) leží na západě poloostrova Gramvousa, v jehož severní části se nalézá Balos. Doporučujeme vydat se nejdřív tam, pořídit několik snímků a osvěžit se, a cestou zpět zamířit na Falasarnu. Ta sice není až tak zajímavá pro fotografy, ale je ideální pro ničím nerušenou relaxaci spojenou s plaváním, opalováním či vodními sporty.

cestovatel Richie přichází na pláž Falasarna

Největší klid je v okrajových částech

Falasarna bývá označována jako jedna z nejdelších pláží v Evropě, ve skutečnosti se však skládá z jedné velké a čtyř menších pláží. Centrální pláž pokrývá jemný písek. Je dlouhá zhruba kilometr, k dispozici tu je mnoho lehátek a slunečníků, restaurace, taverny, bary i hřiště na beach volejbal.

Severně od ní se nachází menší písčitá pláž bez lehátek a slunečníků. Ještě více na sever je malá zátoka s oblázky a skalnatým vstupem do moře. Poblíž spatříte archeologické naleziště. Naopak jižním směrem od centrální pláže je nevelká písčitá pláž se skalnatým mořským dnem. Taktéž je neorganizovaná, ale zato láká milovníky šnorchlování. Jižně od ní – u přístavu – leží oblázková pláž.

pláž Falasarna neboli Phalasarna

Kdysi byla Falasarna obchodním centrem

Falasarna na Krétě patří mezi nejčistší řecké pláže, což se týká vody i souše. Exotický nádech jí dodává jemný písek světlé až narůžovělé barvy, kterou mu propůjčuje prach ze skořápek korálů. Vstup do moře je pozvolný, což ocení hlavně neplavci a rodiny s malými dětmi. Občas se tu zvedají velké vlny, v takových dnech jsou ve výhodě nadšenci do windsurfingu. Mimochodem – na hlavní pláži funguje několik sportovních klubů, jeden se specializuje na paragliding.

Zajímáte se o historii? Tu má pláž Falasarna a její okolí pestrou. Ve 4. a 3. století př. n. l. se jednalo o významné centrum obchodu s egyptskou Alexandrií. Místní laguna byla dlouhým umělým kanálem začleněna do přístavu, opevněného městskými hradbami. Později byl přístav – kvůli nájezdům pirátů – uzavřen pro velké lodě. Na severu můžete obdivovat již zmíněné ruiny antického města. Uvidíte nejen pozůstatky budov, ale také hrobky a kamenný trůn, údajně zasvěcený Poseidonovi, bohovi moře. Letní dovolená v této části Řecka bude zkrátka a jednoduše nezapomenutelná…

severní část pláže Falasarna

Foto – Richard Sacher (4x), archiv CK Blue Style (1x)

pevnost svatého Mikuláše v přístavu Mandraki

Fotoreportáž: Večerní procházka po historickém městě Rhodos

Knižní průvodce Řeckem vám usnadní dovolenou na Krétě, Kosu i Korfu

knižní průvodce Řeckem

Mohlo by vás zajímat

cestovatel Richie vyzkoušel Escape 2 Olympos, tedy paragliding na hoře Tahtali v tureckém Kemeru

Escape 2 Olympos: Tandemový paragliding na hoře Tahtali v Kemeru

Milujete adrenalin, případně toužíte tzv. překročit vlastní stín? Dovolená v Turecku, konkrétně v Kemeru, nemusí být pouze o koupání a opalování na pobřeží Středozemního moře. Můžete se domluvit s delegátem CK Blue Style a vydat se například na výlet na nedalekou horu Tahtali (2 365 m). Není nutné jít pěšky, na její vrchol lze vyjet […]

Číst více

Holiday Beach Djerba & Aquapark na ostrově Djerba

Richieho fotoreportáž: Hotel Holiday Beach Djerba & Aquapark 4*

Cestovatel Richie se začátkem května roku 2021 vypravil na tuniský ostrov Djerba, kde – mimo jiné – nafotil hotel Holiday Beach Djerba & Aquapark 4* několik dní předtím, než byl v rámci nové sezóny otevřen pro veřejnost. Tedy během příprav a bez turistů. Jestliže se s CK Blue Style chystáte právě sem, můžete si nyní […]

Číst více

Churros: Podlouhlé koblihy osladí vaši dovolenou ve Španělsku

Během eurovíkendu nebo dovolené ve Španělsku, tedy i na ostrově Mallorca, určitě narazíte na churros (čuros). Jedná se o vyhlášenou místní specialitu, připravovanou z odpalovaného těsta. Konkrétně jde o smažené skořicové pečivo ve tvaru tyčinek hvězdicovitého nebo kulatého průřezu. Nechybí na stole ani během svátečních snídaní, například na Nový rok. Share Tweet Email

Číst více