Kyrenia: Severokyperské město, které zaujme hradem a přístavem

KyprSeverní KyprDestinaceTipy na výlety

Severní Kypr je ideální destinací pro všechny, kteří si chtějí užít pohodovou dovolenou v komfortním hotelu v těsné blízkosti náramně čistého moře. A stejně tak sem míří jedinci toužící poznávat atraktivní památky a malebnou přírodu. Hodláte během pobytu vyrazit na výlet někam, kde lze navíc relativně dobře nakoupit? Vydejte se do přístavního města Kyrenia neboli Girne, ležícího 25 km od hlavního města Severní Nikósie neboli Severní Lefkósie a 80 km od letoviska Bafra.

Poznávacím znamením města Kyrenia je historický přístav a hrad (Girne Kalesi či Kyrenia Castle), který vidíte na úvodním snímku. Patří mezi nejfotografovanější pamětihodnosti na území de facto státu Severní Kypr, jejž uznává pouze Turecko.

Fotografům se zavděčí hradby i molo

Kyrenijský hrad je přístupný veřejnosti, za menší vstupné můžete prozkoumat téměř celý areál. Za svoji současnou podobu vděčí Benátčanům, kteří ho přestavěli v 16. století. Součástí Girne Kalesi je kaple z 12. století, muzeum věnované vojákům, kteří hrad kdysi obývali, muzeum vraků lodí, kobky, kavárna, obchod se suvenýry a toalety. Neminete ani hrobku osmanského admirála Sadika Pashy.

hrobka osmanského admirála Sadika Pashy

Na hradbách objevíte spoustu míst, odkud budete mít úžasný výhled do okolí. Například na přístavní molo a lodě různých typů a velikostí.

přístavní molo a lodě ve městě Kyrenia

Ani toto panorama není k zahození. Stačí ujít několik desítek metrů a spatříte úplně jiné části města Kyrenia. Lze sem zavítat taktéž v rámci organizovaného výletu, který vám zařídí delegát CK Blue Style.

pobřeží města Kyrenia

Tento snímek nepůsobí ani trochu adrenalinově, ale když jsem se otočil a podíval dolů, doslova se mi zamotala hlava. Pád z takové výšky by přežil málokdo.

Richard Sacher neboli cestovatel Richie na hradě Girne Kalesi ve městě Kyrenia

Příjemná je i procházka po přístavním molu. Především je to jedinečná pastva pro oči. Náruživí fotografové zde nacvakají parádní záběry. Vznikla tady například úvodní fotografie. A také tahle.

výletní loď ve městě Kyrenia neboli Girne

Když vyrazíte do ulic města Kyrenia, padne vám do oka několik starodávných památek. Aby ne! Město bylo postaveno patrně už kolem roku 1150 před naším letopočtem…

památky ve městě Girne

Kyrenia nezapře tureckou současnost

Severní Kypr není nákupním rájem. Pakliže si plánujete přivézt domů něco naprosto typického pro tuto zemi, budete si dlouze lámat hlavu. Je to logické – de facto stát vznikl v roce 1983, tudíž o žádných staletých tradicích Severního Kypru nemůže být řeč. Musíte se spokojit s pohlednicí, případně s magnetkou nebo jiným suvenýrem s nápisem North Cyprus nebo Northern Cyprus. Vstoupíte-li ve městě Kyrenia do supermarketu, udělejte si radost alespoň pravou tureckou kávou, bonbóny nebo čajem. Zkrátka produkty, jež se k nám obvykle nedovážejí. Nákup importovaných výrobků, které běžně seženete v Berouně, Brně či Ostravě, logicky postrádá smysl. Uděláte lépe, když se projdete podél pobřeží.

promenáda ve městě Kyrenia

Na promenádě zvané Kordonboyu vám zkříží cestu tyto dvě sochy. O kousek dál stojí kovový Mustafa Kemal Atatürk, první prezident Turecké republiky.

sochy na promenádě Kordonboyu ve městě Kyrenia

A co když dostanete hlad a budete chtít posedět, dobře se najíst a zároveň se kochat pohledem na Středozemní moře? Vyzkoušejte tureckou restauraci Eziç Peanuts, situovanou východně od centra Kyrenie.

pobřeží nedaleko restaurace Eziç Peanuts

Foto – Richard Sacher

Palma Aquarium

Fotoreportáž: Palma Aquarium ve městě Palma de Mallorca

Ajman Museum zachycuje tradiční životní styl v nejmenším emirátu

Ajman Museum

Mohlo by vás zajímat

Kapverdská morna

Kapverdská morna: Smutná muzika z ostrovů plných úsměvů

Kapverdská morna vypráví příběh jednoho národa. V jejích teskných melodiích se odráží pocity celých generací odloučených od domova, jejich smutku, utrpení a zároveň neutuchající naděje Kapverďanů, že jednou opět uvidí svou rodnou zem. Pro tento stesk po vlasti mají dokonce slovo – sodade. Share Tweet Email

Číst více

Korfu

Dovolená v Řecku: 5 nejkrásnějších pláží ostrova Korfu

Objevte pláže ostrova Korfu! Užijte si Jónské moře, všudypřítomné cikády, nekonečné háje olivovníků, úžasná vůně bohaté flóry, vynikající řecké speciality, přátelští obyvatelé a neuvěřitelné západy slunce a ještě mnohem víc! Ne nadarmo bývá Korfu nazývaný „Zelenou perlou Jónského moře“! Share Tweet Email

Číst více

Isla del Coco

Ostrov Isla del Coco oplývá nejen poklady, ale i žraloky

Pokud jste opravdoví dobrodruzi, určitě si nesmíte na své pouti po světě nechat ujít Isla del Coco (Kokosový ostrov). Možná tam dokonce najdete i nějaký ten poklad! Share Tweet Email

Číst více