Fotoreportáž: Večerní procházka starobylým centrem města Side

DestinaceTureckoTipy na výlety

Přibližně v půli cesty mezi tureckými městy Antalya a Alanya leží město Side. Nejkrásnější je jeho starobylé centrum, rozprostírající se na malém poloostrově. Budete-li trávit dovolenou na Turecké riviéře, rozhodně si nenechte ujít jeho návštěvu. Ideální je vypravit se do Side večer, kdy to tam nejvíce žije. Uvidíte antické památky, nakoupíte suvenýry a občerstvíte se v restauraci nebo kavárně s výhledem na Středozemní moře.

Pokud budete pobývat v letoviscích Çolaklı, Sorgun, Kizilot nebo Kızılağaç, do Side se dostanete velmi rychle a snadno. Není problém sem dojet i ze vzdálenějších lokalit, stačí se dohodnout s delegátem CK Blue Style, který vám doporučí nejideálnější řešení. Mimochodem – 5 km od historického centra leží Manavgat, okresní město s velkým tržištěm a dvěma nízkými vodopády na stejnojmenné řece.

Kdysi se tu obchodovalo s otroky

Jestliže dorazíte do starého Side před setměním, stihnete si prohlédnout zdejší pamětihodnosti. Těch tu rozhodně není málo. Dominantou je amfiteátr z druhého století. Nymfám jara je zasvěcená monumentální fontána zvaná nymphaeum. Obdivovat můžete pozůstatky města založeného v 7. století před naším letopočtem. Bylo patrně nejdůležitějším ze čtyř měst předřímské i římské provincie Pamfýlie. Svého času prosperovalo díky obchodu s otroky.

v tureckém městě Side lze obdivovat řadu antických památek

Nechybí ani muzeum, v němž se lze kochat pohledem na rozličné historické předměty jako zbraně, listiny či portréty. A taktéž torza soch, části chrámů a další pozůstatky původního osídlení, nalezené během vykopávek. Co rozhodně neminete, je Vespasiánova brána.

Vespasiánova brána

Jakmile projdete pozůstatky antického města a zjevíte se v uličkách starého Side, narazíte na spoustu obchodů. Seženete tady ledacos – od magnetek přes trička, turecké sladkosti, čaje a koření až po bytové doplňky.

obchod v Side

Na mnoha místech visí turecká vlajka. Turci jsou vesměs patrioti, hrdí na svůj původ, i když ne každý zcela souhlasí se současnou politikou země. Idolem většiny Turků je Mustafa Kemal Atatürk, zesnulý v roce 1938. Turecká riviéra však žije především cestovním ruchem, politiku tady řeší málokdo…

turecká vlajka nad vchodem do obchodu

V Side ochutnáte turecký med

Kamenné obchody objevíte v hlavní ulici Liman a několika bočních. Sbíráte-li pohlednice, případně je hodláte poslat příbuzným a přátelům, na několika místech je nakoupíte doslova za hubičku.

ulice Liman v Side

Milujete sladkosti? V tom případě ze Side neodejdete s prázdnou!

turecké sladkosti

Kavárny, bary a restaurace najdete převážně v blízkosti přístavu. Historická část Side má jen několik set metrů, tudíž ji zvládnou bez problémů projít i děti a senioři. Díky bezbariérovému terénu se tu mohou libovolně pohybovat vozíčkáři. Motorová vozidla do centra nesmějí, k dispozici je hlídané parkoviště těsně před jeho branami.

restaurace v přístavu

Nepřehlédnutelnou antickou památku spatříte i v přístavu. Jedná se o Apollonův chrám, v noci nádherně nasvícený.

Apollonův chrám v Side

Foto – Richard Sacher

Rady a tipy

„V historické části města Side jsem byl zatím dvakrát, ale rád se tam vrátím při další návštěvě Turecka. Je to místo, které si do jisté míry zamilujete. Zvláště pokud máte vztah k dávné historii a starobylé architektuře. Navíc tady každý výhodně nakoupí. Dámy zaujme koření a čaje, případně ručně vyráběné lampičky všech možných barev. Pánové nejspíš nepohrdnou tričkem za pět eur nebo pěknými a cenově výhodnými hodinkami. Jestliže si chcete domů přivézt nejrůznější suvenýry, nakupte je raději tady nebo v letovisku, v němž budete bydlet. Na letišti, obzvláště v bezcelní zóně, jsou ty samé výrobky zpravidla třikrát až čtyřikrát dražší.“

cestovatel Richie v nočním Side na Turecké riviéře

 

Heraion

Heraion na Samu: Ruiny antického chrámu zasvěceného bohyni Héře

Dubaj 2021: Nejnovější světové unikáty, které fascinují turisty

Dubaj 2021

Mohlo by vás zajímat

Natálie Samková

Natálie Samková – Tunisko

Share Tweet Email

Číst více

Tajemství egyptských parfémů a aromaterapie

Dovolená v Egyptě: Egyptské parfémy a aromaterapie

Čeká vás dovolená v Egyptě? Těšit se můžete nejen na zlatavé pláže, vyhřáté a průzračné moře, zajímavé historické památky či výtečnou kuchyni, ale také na čarovné vůně, kterou nabízí egyptské parfémy a aromaterapie. Prožijte dovolenou všemi smysly a přivezte si s sebou domů nějaký ten voňavý suvenýr! Share Tweet Email

Číst více

Experti na cestách 24. díl

Experti na cestách: 24. díl

V novém díle Expertů se budeme věnovat dovolené v páru bez dětí. Tipy, kde si pořádně odpočinout a kde se lze naopak bavit až do rána, nám dá Lenka Pátek, obchodní ředitelka CK Blue Style. Zpěvák Stanislav Hložek se podělí o svá cestovatelská přání a následně nám opět Lenka Pátek představí úplně novou egyptskou destinaci. […]

Číst více