Heraion na Samu: Ruiny antického chrámu zasvěceného bohyni Héře

8. 9. 2021DestinaceŘeckoSamosTipy na výlety

Pokud se rozhodnete prožít dovolenou na řeckém ostrově Samos, můžete si udělat pohodový výlet. Možností je celá řada – záleží na tom, zda vás láká koupání na téměř opuštěné pláži, nákupy nebo třeba památky. Milovníci historie si rozhodně nenechají ujít Heraion na Samu. Jedná se o ruiny jednoho z největších chrámů starověkého Řecka. Název napovídá, že byl zasvěcen bohyni Héře.

Heraion na Samu je od roku 1992 součástí Seznamu světového dědictví UNESCO. Leží na jihu ostrova Samos, konkrétně 3 km od letoviska Potokaki, 5 km od mezinárodního letiště a 7 km od města Pythagorion.

Heraion na Samu pochází z 8. století před naším letopočtem

Všude kolem je příroda

Chrám Heraion na Samu byl postaven v 8. století před naším letopočtem. V následujícím století ho zničilo zemětřesení, musel být postaven znovu. Po smrti Polykrata skončila jeho zlatá éra, byl zásadně poničen a postupně rozebrán. Zbyly z něj pouze trosky s patrným půdorysem, části soch a přibližně polovina jednoho z hlavních sloupů.

Heraion na Samu svádí k výletu

Každopádně jde o významnou archeologickou lokalitu, rozprostírající se uprostřed nádherné přírody u řeky Imvrasos, nedaleko mořského pobřeží. Jestliže budete pobývat v letovisku Potokaki, dostanete se sem pěšky, autobusem, taxíkem či pronajatým dopravním prostředkem. Ohledně dopravy ze vzdálenějších letovisek vám na informační schůzce poradí delegát CK Blue Style.

ruiny chrámu bohyně Héry

Turisté obdivují nejen Heraion

Pozůstatky chrámu Heraion na Samu nejsou jedinou zajímavou lokalitou v okolí. Necelých 400 metrů odsud stojí pravoslavný kostelík, 3 km je vzdálena věž Sarakini z roku 1577. Poblíž Potokaki se nalézá Eupalinův tunel, římské lázně či klášter Panagia Spiliani. Dovolená na řeckém ostrově Samos zkrátka nadchne nejen milovníky koupání v moři, ale také nadšence do historie a prastaré architektury.

archeologické naleziště na Samosu

Potami

Potami: Pláž na ostrově Samos okouzlí délkou, přírodou i čistotou vody

Dubaj 2021: Nejnovější světové unikáty, které fascinují turisty

Dubaj 2021

Mohlo by vás zajímat

dovolená na Mallorce

Dovolená na Mallorce: Rady, tipy a důležité informace pro turisty

Chystáte se s CK Blue Style do Španělska, konkrétně na ostrov Mallorca? Pokud ano, nejspíš se v duchu ptáte sami sebe: Co si mám vzít s sebou? Potřebuji vízum? Mám si už v Česku proměnit peníze? Čeho se během pobytu vyvarovat? Hrozí mi mimo hotel nějaké nebezpečí? Co tam nakupovat a co ne? Tyto a […]

Číst více

Cestovka BS - 7. díl

Cestovka b.s. | 7. díl

Země dvou kontinentů, most mezi křesťanstvím a islámem –⁠ to je Turecko. Jedná se o klientsky oblíbenou destinaci vhodnou k odpočinku i aktivní dovolené. Každý si zde jednoduše přijde na své, ať už se jedná o rodinu s dětmi, pár nebo skupinu přátel. Share Tweet Email

Číst více

Mahdia

Mahdia: Proslulé tuniské město, na které navazuje oblíbené letovisko

Dovolenou na tuniském ostrově Djerba si během uplynulých dvou desítek let zamilovala spousta Čechů. A co takhle tuniská pevnina? Pokud jste tam dosud nebyli a tím pádem nemáte svoji oblíbenou lokalitu, můžete si vybrat hned z několika přímořských letovisek. Jedním z nich je Mahdia, ležící na severovýchodě této africké země. Share Tweet Email

Číst více