Heraion na Samu: Ruiny antického chrámu zasvěceného bohyni Héře

DestinaceŘeckoSamosTipy na výlety

Pokud se rozhodnete prožít dovolenou na řeckém ostrově Samos, můžete si udělat pohodový výlet. Možností je celá řada – záleží na tom, zda vás láká koupání na téměř opuštěné pláži, nákupy nebo třeba památky. Milovníci historie si rozhodně nenechají ujít Heraion na Samu. Jedná se o ruiny jednoho z největších chrámů starověkého Řecka. Název napovídá, že byl zasvěcený bohyni Héře.

Heraion na Samu je od roku 1992 součástí Seznamu světového dědictví UNESCO. Leží na jihu ostrova Samos, konkrétně 3 km od letoviska Potokaki, 5 km od mezinárodního letiště a 7 km od města Pythagorion.

Heraion na Samu pochází z 8. století před naším letopočtem

Všude kolem je příroda

Chrám Heraion na Samu postavili v 8. století před naším letopočtem. V následujícím století ho zničilo zemětřesení, musel být postavený znovu. Po smrti Polykrata skončila jeho zlatá éra, byl zásadně poničen a postupně rozebrán. Zbyly z něj pouze trosky s patrným půdorysem, části soch a přibližně polovina jednoho z hlavních sloupů.

Heraion na Samu svádí k výletu

Každopádně jde o významnou archeologickou lokalitu, rozprostírající se uprostřed nádherné přírody u řeky Imvrasos, nedaleko mořského pobřeží. Jestliže budete pobývat v letovisku Potokaki, dostanete se sem pěšky, autobusem, taxíkem či pronajatým dopravním prostředkem. Ohledně dopravy ze vzdálenějších letovisek vám na informační schůzce poradí delegát CK Blue Style.

ruiny chrámu bohyně Héry

Turisté obdivují nejen Heraion

Pozůstatky chrámu Heraion na Samu nejsou jedinou zajímavou lokalitou v okolí. Necelých 400 metrů odsud stojí pravoslavný kostelík, 3 km je vzdálena věž Sarakini z roku 1577. Poblíž Potokaki se nalézá Eupalinův tunel, římské lázně či klášter Panagia Spiliani. Dovolená na řeckém ostrově Samos zkrátka nadchne nejen milovníky koupání v moři, ale také nadšence do historie a prastaré architektury.

archeologické naleziště na Samosu

Zářijová dovolená v Bulharsku

Fotoreportáž: Zářijová last minute dovolená v Bulharsku

Fotoreportáž: Večerní procházka starobylým centrem města Side

pozůstatky antického města Side

Mohlo by vás zajímat

Experti na cestách: 59. díl

59. díl – Poznávací dovolená a okruhy – Egypt, Maroko, Turecko, Omán

Tento díl je určen zejména těm, kteří preferují aktivní dovolenou a chtějí poznat nová místa, historii a zažít místní kulturu. Obchodní ředitelka CK Blue Style Lenka Pátek představí různé destinace: plavbu po egyptském Nilu na luxusní lodi, osmidenní cestu napříč barvitým Marokem, let balonem v turecké Kappadokii nebo putování Ománem s jeho panenskou přírodou. Dozvíte […]

Číst více

Co ochutnat na Kapverdách: Grogue

Co ochutnat na Kapverdách: Grogue, kapverdský rum

Tak jako obyvatelé našich končin nedají dopustit na pivo či víno i Kapverďané mají svůj tekutý národní poklad. Jedná se o zvláštní druh rumu zvaný grogue, grogu či grogo. Až budete tedy na své dovolené přemýšlet, co na Kapverdách ochutnat, tuto alkoholickou dobrotu si určitě nenechte ujít!  Share Tweet Email

Číst více

Ráj surfařů

Ráj surfařů – pláž Prasonisi na ostrově Rhodos

Na nejjižnějším cípu ostrova Rhodos najdete vyhlášenou písčitou pláž jménem Prasonisi, která bývá někdy nazývaná  Polibkem dvou moří. Jedná se o přírodní zajímavost, setkávají se tu totiž dvě moře, které Rhodos obklopují – Středozemní a Egejské. Západní část (Egejské moře) nabízí větší vlny, zatímco východní (Středozemní moře) je klidná. Share Tweet Email

Číst více