Heraion na Samu: Ruiny antického chrámu zasvěceného bohyni Héře

8. 9. 2021DestinaceŘeckoSamosTipy na výlety

Pokud se rozhodnete prožít dovolenou na řeckém ostrově Samos, můžete si udělat pohodový výlet. Možností je celá řada – záleží na tom, zda vás láká koupání na téměř opuštěné pláži, nákupy nebo třeba památky. Milovníci historie si rozhodně nenechají ujít Heraion na Samu. Jedná se o ruiny jednoho z největších chrámů starověkého Řecka. Název napovídá, že byl zasvěcen bohyni Héře.

Heraion na Samu je od roku 1992 součástí Seznamu světového dědictví UNESCO. Leží na jihu ostrova Samos, konkrétně 3 km od letoviska Potokaki, 5 km od mezinárodního letiště a 7 km od města Pythagorion.

Heraion na Samu pochází z 8. století před naším letopočtem

Všude kolem je příroda

Chrám Heraion na Samu byl postaven v 8. století před naším letopočtem. V následujícím století ho zničilo zemětřesení, musel být postaven znovu. Po smrti Polykrata skončila jeho zlatá éra, byl zásadně poničen a postupně rozebrán. Zbyly z něj pouze trosky s patrným půdorysem, části soch a přibližně polovina jednoho z hlavních sloupů.

Heraion na Samu svádí k výletu

Každopádně jde o významnou archeologickou lokalitu, rozprostírající se uprostřed nádherné přírody u řeky Imvrasos, nedaleko mořského pobřeží. Jestliže budete pobývat v letovisku Potokaki, dostanete se sem pěšky, autobusem, taxíkem či pronajatým dopravním prostředkem. Ohledně dopravy ze vzdálenějších letovisek vám na informační schůzce poradí delegát CK Blue Style.

ruiny chrámu bohyně Héry

Turisté obdivují nejen Heraion

Pozůstatky chrámu Heraion na Samu nejsou jedinou zajímavou lokalitou v okolí. Necelých 400 metrů odsud stojí pravoslavný kostelík, 3 km je vzdálena věž Sarakini z roku 1577. Poblíž Potokaki se nalézá Eupalinův tunel, římské lázně či klášter Panagia Spiliani. Dovolená na řeckém ostrově Samos zkrátka nadchne nejen milovníky koupání v moři, ale také nadšence do historie a prastaré architektury.

archeologické naleziště na Samosu

Zářijová dovolená v Bulharsku

Richieho fotoreportáž: Zářijová last minute dovolená v Bulharsku

Fotoreportáž: Večerní procházka starobylým centrem města Side

Side

Mohlo by vás zajímat

Love Lake Dubai: Jezera lásky jsou nejromantičtějším místem v Dubaji

Nejvyšší budova, největší nákupní centrum, nejdelší městský lanový skluz, nejvyšší hotel či největší krytý zábavní park na světě – to vše najdete ve městě Dubaj ve Spojených arabských emirátech. V poušti za městem se nalézá další, méně známá atrakce Love Lake Dubai (nebo také Heart Lake Dubai). Tato umělá jezera ve tvaru dvou spojených srdcí […]

Číst více

Experti na cestách - 12. díl

Experti na cestách: 12. díl

Co vozit, a především nevozit z dovolené? To je otázka, kterou vám v tomto dílu zodpovíme spolu s mluvčí Celní správy České republiky a náš provozní ředitel Ondřej Rušikvas vám pak přiblíží nejčastější „prohřešky“ klientů cestovních kanceláří, které bohužel můžou končit i velice nepříjemným prodloužením dovolené v místním vězení. Share Tweet Email

Číst více

Valentýn aneb Dovolená na Santorini

Valentýn: Pět tipů na zájezd do míst, kde vás přivítá romantika

Blíží se 14. únor, tedy Valentýn! Chcete potěšit svého partnera nebo partnerku? Skvělým překvapením jistě bude zájezd do zahraničí. Ideálně někam, kde se budete cítit velmi příjemně! Není nutné letět hned, ale třeba až v červnu, kdy už je dostatečně teplo i v Evropě a dny jsou hodně dlouhé. Lámete si hlavu s tím, kam […]

Číst více