Heraion na Samu: Ruiny antického chrámu zasvěceného bohyni Héře

8. 9. 2021DestinaceŘeckoSamosTipy na výlety

Pokud se rozhodnete prožít dovolenou na řeckém ostrově Samos, můžete si udělat pohodový výlet. Možností je celá řada – záleží na tom, zda vás láká koupání na téměř opuštěné pláži, nákupy nebo třeba památky. Milovníci historie si rozhodně nenechají ujít Heraion na Samu. Jedná se o ruiny jednoho z největších chrámů starověkého Řecka. Název napovídá, že byl zasvěcen bohyni Héře.

Heraion na Samu je od roku 1992 součástí Seznamu světového dědictví UNESCO. Leží na jihu ostrova Samos, konkrétně 3 km od letoviska Potokaki, 5 km od mezinárodního letiště a 7 km od města Pythagorion.

Heraion na Samu pochází z 8. století před naším letopočtem

Všude kolem je příroda

Chrám Heraion na Samu byl postaven v 8. století před naším letopočtem. V následujícím století ho zničilo zemětřesení, musel být postaven znovu. Po smrti Polykrata skončila jeho zlatá éra, byl zásadně poničen a postupně rozebrán. Zbyly z něj pouze trosky s patrným půdorysem, části soch a přibližně polovina jednoho z hlavních sloupů.

Heraion na Samu svádí k výletu

Každopádně jde o významnou archeologickou lokalitu, rozprostírající se uprostřed nádherné přírody u řeky Imvrasos, nedaleko mořského pobřeží. Jestliže budete pobývat v letovisku Potokaki, dostanete se sem pěšky, autobusem, taxíkem či pronajatým dopravním prostředkem. Ohledně dopravy ze vzdálenějších letovisek vám na informační schůzce poradí delegát CK Blue Style.

ruiny chrámu bohyně Héry

Turisté obdivují nejen Heraion

Pozůstatky chrámu Heraion na Samu nejsou jedinou zajímavou lokalitou v okolí. Necelých 400 metrů odsud stojí pravoslavný kostelík, 3 km je vzdálena věž Sarakini z roku 1577. Poblíž Potokaki se nalézá Eupalinův tunel, římské lázně či klášter Panagia Spiliani. Dovolená na řeckém ostrově Samos zkrátka nadchne nejen milovníky koupání v moři, ale také nadšence do historie a prastaré architektury.

archeologické naleziště na Samosu

Prasonisi

Prasonisi: Pláž na ostrově Rhodos spojuje Středozemní a Egejské moře

Dubaj 2021: Nejnovější světové unikáty, které fascinují turisty

Dubaj 2021

Mohlo by vás zajímat

Krásy a zajímavosti slavné Alexandrie

Krásy a zajímavosti slavné Alexandrie

Objevte s námi Alexandrii, egyptské město s bohatou historií a kulturním dědictvím, které proslulo například díky světoznámé Alexandrijské knihovně, Alexandrijskému národnímu muzeu, honosné mešitě Abú El-Abbáse Mursího a dalším pamětihodnostem. Share Tweet Email

Číst více

Cestovka b.s.

Cestovka b.s. | 6. díl

Zajímá vás pozice delegáta, co všechno tato práce obsahuje, jak se na ni připravit či jak vypadá jeho pracovní den? Na tyto i další otázky odpovídá Lucie Andrýsková, delegátka CK Blue Style. Share Tweet Email

Číst více

pozvánka do The National Aquarium Abu Dhabi

The National Aquarium Abu Dhabi: Nová turistická atrakce v SAE

Největší akvárium Středního východu bylo nedávno otevřeno v Abu Dhabi, hlavním městě Spojených arabských emirátů. Nese název The National Aquarium Abu Dhabi a je součástí moderní nábřežní zóny Al Qana. V deseti tematických zónách spatříte více než 46 tisíc živočichů! Mezi nejzajímavější obyvatele této atrakce patří sedmimetrová krajta Super Snake, která je údajně nejdelším plazem […]

Číst více