Přibližně hodinu jízdy směrem na severovýchod z letiště Varna se nachází letovisko Kavarna. To je zajímavým příkladem citlivého propojení starého města plného historických památek s moderní výstavbou. Dalším důvodem, proč sem většina turistů nadšeně míří, je atraktivní příroda v okolí. Budete trávit letní dovolenou v letovisku Zlaté Písky, Sv. Konstantin a Helena, Kranevo či Albena? V tom případě si do Kavarny můžete udělat výlet – pronajatým autem nebo třeba místní autobusovou dopravou.
Například Zlaté Písky jsou vzdálené 45 km, Albena 30 km. Pouhých 17 km odsud leží okouzlující Balčik, budete projíždět kolem něj.
Původní město zničilo zemětřesení
Kavarna se pyšní dlouhou a pohnutou historií. Založena byla ve starověku, na místě původní thrácké vesnice. V 5. století před naším letopočtem ji obsadili Řekové, zaujala je strategická poloha v zátoce. Slibný rozvoj města ukončilo v prvním století před Kristem ničivé zemětřesení. Mnoho staveb nenávratně zmizelo v moři, v římském období však Kavarna opět vzkvétala. Celé 7. století bylo ve znamení nájezdů slovanských a prvotních bulharských kmenů, které zde vytvářely nová osídlení.
Ve středověku byla Kavarna skvěle prosperujícím centrem obchodu. V 17. století ji nekompromisně zničili Turci. V roce 1877 se město zapsalo do bulharské historie, a to krvavým povstáním za svobodu. Aktuálně v něm objevíte křivolaké uličky i široké bulváry s obchůdky, kavárnami a restauracemi. Větší část se ukrývá za kopcem a táhne se několik kilometrů do vnitrozemí.
Kavarna láká na památky i lázně
Kavarna je přitažlivá rovněž z historického hlediska, poněvadž se zde dochovalo mnoho významných památek. Například městské hradby, raně křesťanská bazilika, řada středověkých kostelů i veřejných budov. Po celém městě spatříte fontány i množství pozoruhodných uměleckých děl. Nechybějí ani lázně, moderní hotely či menší penziony.
Na pobřeží leží uměle vybudovaná písčitá pláž lemující malou zátoku. O kousek dál je malý jachetní přístav a rybářská základna. Nejvíce ubytovacích zařízení pro turisty naleznete právě v těchto končinách. Západní strana zálivu je lemovaná 110 metrů vysokými vápencovými skalami mysu Chirakman. Zdejší jeskyně byla obydlená již v neolitické éře, tedy v letech 7000 až 3000 př. n. l.
Poblíž města Kavarna narazíte na levandulová pole, která si prostě musíte vyfotit. A taky si pořádně přivonět! Jak asi víte, levandulový olej se užívá se v lékařství, kosmetice a aromaterapii. Levandule má protizánětlivé, antiseptické a repelentní účinky. Nejrůznější výrobky jsou k dostání v místních obchodech.
Nedaleká Kaliakra vás uchvátí
Milovníci přírody spojí výlet do města Kavarna s návštěvou 12 km vzdáleného mysu Kaliakra. Tato lokalita byla zařazena mezi stovku nejvýznamnějších turistických objektů Bulharska, v roce 1941 byla vyhlášena chráněným územím. Zdejší útesy dosahují výšky až sedmdesát metrů nad mořskou hladinou, jsou tvořeny převážně vápencem, obsah železa jim dodává načervenalou barvu.
Narazíte tady i na zbytky hradu knížete Dobroticy, kapli svatého Mikuláše, maják, muzeum, větrnou elektrárnu, pomník admirála Fjodora Fjodoroviče Ušakova či vyhlídkovou restauraci. Kaliakra je hnízdištěm tažných ptáků, ze skal lze občas pozorovat dokonce i delfíny.
Mohlo by vás zajímat
Dovolená v Řecku: Týden na rozkvetlé jarní Krétě
Už jste byli na Krétě? Že ne? Potom je ale ten nejvyšší čas se na největší z řeckých ostrovů aspoň na týden vypravit a důkladně ho prozkoumat. Jen málokde v Evropě totiž naleznete tolik rozmanitých forem krásy jako právě zde. Share Tweet Email
Exotická dovolená: Co ochutnat a co si přivézt?
Cestování je dobrodružství pro všechny smysly! A když se vydáte do vybraných exotických destinací, které CK Blue Style nabízí v zimní sezóně, máte jedinečnou příležitost nejen objevit nová místa, ale také ochutnat místní speciality. A když se k tomu přidá skvělý suvenýr jako památka na cesty, tak je to teprve to pravé. Taková exotická dovolená […]